A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Balatoni barátság

A gyerekeknek igen szokatlan volt az a hőség, mely Magyarországon fogadta őket. Tünde és Oszkár dél-Svédországban élnek, s ott igen ritkán emelkedik a hőmérséklet 25-28 fok fölé. A repülőútjuk kellemesen telt, Budapesthez közeledve a pilóta bemondta, hogy a városban 38 fokos meleg van.

-         Nagymama, ez sok? – kérdezték nagymamájukat.

-         Persze, hogy sok. Előre megmondtam, hogy meleg lesz. De kibírjuk azt az egy-két napot a városban, aztán utazunk a Balatonra! Ott is meleg van, de a tó vize hűvös, majd meglátjátok, milyen kellemes lesz!

-         A víz miért hűvös, ha a levegő ilyen meleg? Nem tudja a napocska a vizet is felmelegíteni? – érdeklődött Tünde.

-         Nem a nappal van baj, melegíti ő a vizet is szorgalmasan, de a víz sűrűbb, mint a levegő, így lassabban melegszik fel. No meg a Balaton egy különleges tó. Úgy tudom, sok olyan forrás táplálja, melyeknek a vize olyan, mint a buborékos ásványvíz, szénsavas. A pici buborékok a bőrötökre tapadnak, ezek okozzák a hűvös érzést – magyarázta nagymama.

Úti céljukhoz érkezve elfoglalták szálláshelyüket, jóformán ki sem pakolták a bőröndöket, csak a fürdőruhákat szedték elő és aztán - Irány a Balaton! – felkiáltással leszaladtak a partra. Nagymama helyet keresett a napozóplédeknek, s letelepedett az árnyékba. A Balaton vize szinte hidegnek hatott, a gyerekek kissé borzongva merültek bele. Néhány perc múlva már boldogan úszkáltak a selymes tapintású vízben. Lebuktak, fröcskölték egymást, versenyeztek, melyikük bír tovább a víz alatt maradni. Nagymama mosolyogva figyelte őket. Egyszer csak azt vette észre, hogy Tünde kissé riadt arccal igyekszi ki a partra.

-         Mi a baj? Kagylóba léptél?

-         Nem, hanem láttam egy kígyót. Amikor kidugtam a fejem a víz alól, pont szembe találkoztam vele.

-         Vízisíkló lesz az, idetévedt valahogy, de hamarosan elúszik, ő jobban fél az emberektől, mint azok tőle. Gyere csak, mutatok valamit. Látod, a parthoz közeli sekélyebb vízben rengeteg apró halacska, békaporonty úszkál, ezekre vadászva tévedett ide a siklócska.

Ám nagymama volt az, aki tévedett. A sikló nem menekült el, ott maradt a fürdőző gyerekek között. A furcsa az volt, hogy mindig csak Tünde találkozott vele. Igaz, hogy az első találkozáskor mindketten megijedtek, de ahogyan teltek a napok, és egyre gyakrabban találkoztak, egyikük sem riadt meg. Elúsztak egymás mellett, de olyan is előfordult, hogy egy irányban úsztak, kis távolságban egymástól. A gyerekeket egyre jobban érdekelte a sikló élete, de nem elégedtek meg a nagymama szűkös magyarázatával.

-         Nagyi, inkább mesélj róla!

Így lett aztán az esti mesék témája a kis kígyó. Egyik mesében ő volt a balatoni kígyókirály legkisebbik, pajkos, kíváncsi kisfia, a másikban az angolnák által elrabolt egyetlen leánya, a harmadikban a gonosz mostoha üldözte el a fürdőzők közé, aztán volt olyan mese is, ahol a balatoni Szélvihar haragudott meg egy karcsú nádszálra és változtatta kígyóvá, meg lett belőle elvarázsolt hercegnő, akit csak egy békafiú csókja tudna újra emberré változtatni. Mire véget ért az üdülésük, a gyerekek „mindent” tudtak a kis kígyócskáról, mely továbbra is ott úszkált a gyerekek között, csöppet sem félve tőlük, ezzel is bizonyítva, hogy a nagymama meséiben sok az igazság, mert ki hallott már ilyen bátor vízisíklóról?

Mikor eljött az elutazás napja, még lesétáltak a partra, elbúcsúzni a Balatontól. Tünde egészen a móló széléig merészkedett, figyelmesen nézte a vizet, majd boldogan felkiáltott:

-         Ott van! Látjátok, érzi, hogy elmegyünk és jött elköszönni tőlünk. Szia, Kígyó-királykisasszony! Viszont látásra!

Hogy hallotta-e, értette-e a kis sikló Tündét, azt nem tudom, de azt tanúsíthatom, hogy a fejét kiemelte a hullámokból, és mintha helyeslően rábólintott volna.

Tóth Ildikó

 

 

 

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME