A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Szívcsakra körtúra

Isten hozott

Nagyon régen nem jártam már a Visegrádi-hegység legmagasabb pontján (Dobogó-kő) és környékén, így tavaly október végén elérkezettnek láttam az időt, hogy újra feltérképezzem a tájat. Dobogó-kő. Prédikálószék. Vadálló-kövek. Rám-szakadék. Ha az ember egyenként keresi fel őket, gyorsan teljesíthetők, illetve kissé közhelyesnek hathatnak, pontosabban túlzottan népszerű kirándulóhelyek. Viszont körtúrává fűzve fel ezeket a látnivalókat, egészen ütős kombinációt alkotnak. Az indulást megelőző este letöltöttem egy kész útvonalat a GPS-készülékemre, kinéztem egy kora reggeli járatot, majd aludni tértem.

Úton

A szentendrei HÉV-re a Margit híd budai hídfő megállónál szálltam fel, s Pomázig utaztam. Itt kellett átszállnom a Dobogókő, hegytető végállomásig közlekedő buszra. Habár az október végi napok gyönyörű napsütésben ragyogtak, a reggel már karcos volt – nagyon örültem annak, hogy nem beszéltem le magamat a sapkáról, a kesztyűről és a sálról sem, mert bizony jó darabig szükség volt rájuk. A 6 kilométerre lévő Prédikálószék irányába indultam. Egy romos épületegyüttes mellett vezetett el az út, megálltam néhány kattintásra. Ahogy egy vadiúj, szépen berendezett háznak megvan a maga csilivili aurája, új „szaga”, úgy egy lepusztult épület okádja magából az elmúlt szép napok egykori ígéretét, a meredező üvegszilánkok vandál kezek áldozataiul esett ablakok voltak hajdanán, a kibelezett helyiségek téglára csupaszított falai pedig a graffitizők kedvelt festékvásznai… A következő állomás a jurta szállások mellett visz el – hallottam már erről a lehetőségről, egyszer szívesen kipróbálnám.

A Vadálló-köveken

A fák egyre inkább magukra öltötték az ősz színeit. Egy-egy erdőrészlet még egészen zöldellt, más fafajok viszont szinte megadták maguk a sárga-vörös elmúlás árnyalatainak. A Király-kútnál megtöltöttem a kulacsomat, persze kis időbe tellett, mert igen vékonyan csordogált a csőből a víz. Különböző záridőkkel kísérleteztem a forrásvíz keltette körkörös hullámvonalak megragadására, aztán a másik véglet irányába tekertem a tükörreflexes gép tárcsáját, s a víz tükre egészen kisimult. Mikor még egyszerű bridge gépem volt, mindig csodálattal vegyes féltékenységgel tekintettem az ilyesfajta képekre. Mióta megvan a jelenlegi fényképezőgépem, ez is egy opcióvá vált (de nem silányult!) a lehetőségek „végtelen” tárházában.

Átmenet

A Dunakanyar bújócskát játszik velem, ahogy haladok fölfelé és közeleg a Prédikálószék, úgy bukkan elő a fák lombjai közül egy-egy részlet a Duna égszínkék vizéből. Aztán az egyik szögből már a Visegrádi Fellegvár is látszik! A csúcsra érve rögtön beugrik a ki tudja hány év előtti emlék, a „tipikus” Dunakanyar látkép, mellyel azért nem lehet betelni. Eszembe jut az augusztusi Börzsöny-ring túrám is – most szemben láthatom, a Duna másik partján, azt a kerékpárutat, melyet nemrég két keréken jártam be.

Szűz Mária

Annyit melegedett az idő, hogy túl soknak érződik a polárral bélelt széldzseki. A Vadálló-kövek pazar sziklacsodák paradicsoma. Innen sem piskóta a kilátás a Duna felé, előtérben a színes erdő képével. Szöcskék, tücskök neszeznek, zenélnek a fűben, a kőmorzsalékon – a nap egyre erősödő sugarai mellett ez is a nyár utolsó lobbanásait idézi fel. Különben a Prédikálószéken rengeteg ember időzött, értelemszerűen. A Vadálló-köveken valamivel csendesebb volt már a járás.

Záridő

Egészen leereszkedve, a Kaintz György-forrás és a Szentfa-kápolna mellett lévő információs tábla ekképp tudósít Szűz Mária megjelenéséről a dömösi völgyben:
„1885. évi május első vasárnapján történt, hogy a Dömös háta megett levő gyönyörű völgyben a patak partján két libapásztor kis leányka egy szép, fiatal bükkfa alatt üldögélve reggelit eddegélt; egyszerre szép kék fényesség támadt fö­löttük; a kis leánykák ijedve tekintettek föl a fára és csodák-csodája, a fa derekán tündöklő fényesség közepében a Boldogságos Szűz Mária képét látták ragyogni, jobb karján a kisded Jézust tartva, fényes koronával fejeiken.

Vadregényes

A kis lánykák többeknek elmondták, hogy ők mit láttak; egy nagyobb gyerek is odament, és ez beszaladt a faluba hírül adni, hogy a Simon dűlői erdő szélén egy fán a Szűz Mária képe látható; erre több asszony kiment a csoda esetet megnézni, és ők is látták a fényességet több ízben megjelenni a Szűz Mária képével, jobbján a kisded Jézust tartva.

Prédikálószéki panoráma

Ez idő óta a jó dömösiek a szent fához rendesen kijárnak imádkozni; a szomszéd falvakból pedig minden szombat este seregestől mennek a szent fához a Szűz Mária tisztelői ájtatoskodni; de sőt már a távolabb vidékekről is megjelenik egy-egy búcsús sereg nép; és mai nap már rendes búcsújáró hely a dömösi Simon-völgye.”
Mire a Rám-szakadékhoz érek, enyhén szürkülni kezd. Szinte teljesen egyedül jártam be ezt a szurdokvölgyet. Éle­temben azt hiszem, ez volt a harmadik alkalom, hogy itt voltam. Hihetetlen, amikor az ember vizuális memóriája egyszer csak életre kel, s ismerőssé válik egy-egy szeglet, szikladarab, völgyrészlet. Mondanom sem kell, hogy újra csak tobzódtam a kisebb-nagyobb vízesések különböző záridőkkel való fotózásában. Kész sorozat készült ezen az amúgy nem is olyan nagyon hosszú szakaszon… Aztán sötétedésre visszaértem a kiinduló bázisra, letekintettem a lassan sötétbe vesző tájra, melyet pár órája még szikrázó napsütésben láttam. Hogy elérjem a következő buszt, elsétáltam a buszmegállóba, ahonnan az egyik padra erősített üzenettel indítottam az utam: „Csak a belső béke által lehet valódi külső szabadságunk.”

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME