A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Hóeszter és a nyolc törpe

i. Hu.se.t 9 – Horizont csoportos kiállítás a Cosmopolitan Galériában

Horizont csoportos kiállítás sikeréhez, ami május elején zajlott a göteborgi Cosmopolitan Galériában, kilenc magyar származású művész járult hozzá.

A résztvevők között volt Ács István absztrakt - expresszionista olajfestményeivel, valóságos színorgiákkal, amelyeket áthat a dinamizmus és az erő. Egyik festmény robbanékonyabb volt, mint a másik. A cikk-cakk mintán túl viszont felsejlett a végtelen örökkévalóság, amely kívül esik a megismerhetőség határain.

Ács István, olajfestmény

Egy másik hozzájáruló Bánovits András volt, akinek digitális nyomatain a magyar zászló folytatott változatai élnek tovább. Különben ez egy „lettrista" játékosság, ahol a művész a költői „látóhatár" szó mellet döntött, a sokkal konkrétabb „horizont" fogalom helyett, amit viszont akár azt is jelentheti, hogy az jelenleg hiányzik - és szükség van egy új horizontra...

A belső szobában Bokor Botond hagyta, hogy a látogató maga is része legyen és létrehozzon egy új horizontot. Egy „mixed media" alkotásról volt szó, ahol a látogatót felkérték, hogy fotózzon le egy képet a falon, és így saját maga is legyen a mű aktív társalkotója.

Bokor Botond

A látogatók részesülhettek továbbá Csikós Tibor kísérleti művészetéből, amelyen keresztül megvilágítja a horizont problematikát Dobó Tihamér magyar képzőművész nyomában haladva. Csikós zenei játékosságról is tanúságot tett, a „Horizont keringő" című sorozatával, ami a magyar zeneszerzőt, zongoraművészt és pedagógust, Liszt Ferencet jutatta eszembe.

 

Csikós Tibor: Horizont keringő

Csikós Tibor: fotó, tusrajzok

Imre Eszter három finom porcelán tányért hozott, melyeket még a hazájában alkotott meg. Káprázatosan szépek voltak, szinte láthatatlanok, fehér tányér a fehér háttér előtt, és az emberek kénytelenek voltak igazán közel menni az alkotáshoz, hogy felfedezzék a mini installációt – ahol is egy reszketeg híd emelkedett a horizonton.

Imre Eszter, porcelán

A kiállítás magába foglalta még Kasza Imre reflexióit töredékes vázlatok formájában. Egy nyugtalan „pahavaniskt" szem rajzát, és egy izzó naplemente felvételét narancssárga horizonttal.

Kasza Imre: Tájkép naplementével

No, és ott voltak Páhi István (Stefan) gyönyörű alkotásai. Ezek részben Páhi szürreális fotó-kollázsai, mint például kép egy generátorról, amely messziről telefonfülkét jutatott eszembe, részben pedig az égi madár, egy felhő a láthatáron, és egy fénykép, mely szülővárosáról, Zsámbékról készült.

Páhi István: Égi madár

Páhi István: Éjjeli maraton

Tilajcsik Roland fekete gránit szobra, a „Horizont 1" konkrétságával, szigorú formai és matematikai tökéletességén keresztül egy éles ívet jelenített meg, más szóval, a horizontot, amelyen valami, ami a tornádóhoz hasonlatos, kavargott. Az is érdekes, hogy a kép a honlapon fenekestül felfordult, ami miatt egy okos szem jutott eszembe.

Tilajcsik Roland: Horizont I, gránit

A kiállítás legnehezebbenértelmezhető alkotása Urbán Attila stilizált performansz-videója volt. A gótikus csend kiabált abban a pillanatban, amikor a fejsze lesújtott, de a fekete-fehér végtelenített felvétel fordult egyet, és ezáltal még több potenciális látókört, perspektívát és nézőpontot mutatott meg.

Urbán Attila, videoperformansz

Niclas Mossberg

fordította: Csikós Tibor

A kritika elolvasható svéd nyelven a világhálón:

http://www.tidningenkulturen.se/artiklar/konst/konstkritik/14913-konst-samlingsutstaellning-horisont

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME