A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Átadásra került a Hälleberga Tábortanya konferenciaterme

Az ünnepélyes házavatóra a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége őszi közgyűlésén került sor, 2019. szeptember 7-én (szombat). Az eseményen a magyar állam képviseletében részt vett Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Müller Adrien, Magyarország stockholmi nagykövete, a SMOSZ részéről pedig Bihari Szabolcs elnök képviselte a svédországi magyar közösséget.

Nekem ez a második évem a svédországi magyarság körében, így hallottam már arról, hogy nem volt problémamentes a konferenciaterem felépítése – például a kivitelezők nem használták mindig a megfelelő minőségű alapanyagot a ház építésekor. Azonban a közösség példás összefogásának köszönhetően maradéktalanul sikerült érvényesíteni az épületre vonatkozó garanciát, kijavíttatni a hibát. Több embertől hallottam azokról az időkről, amikor még nem létezett a konferenciaterem: én már nehezen tudom magam elé képzelni, hogy milyen lehetett, amikor egy-egy nagyrendezvény idején az ebédlőben, a bejárat melletti nem valami nagy területen, esetleg a kis pingpong teremben kényszerültek megoldani a felnőtteket, illetve a gyermekeket megmozgató játékos feladatokat, táncos rendezvényeket. Elsősorban a SOMIT Generációk táboraira, s a nyári Kékvirág Anyanyelvi Tábor rendezvényeire gondolok.

„A kormány feladata, hogy a diaszpórában élő mintegy 2,5 millió magyart is a nemzethez kösse” – jelentette ki Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár úr. A közgyűlés házavatót megelőző délutáni „ülésszekciójában” az államtitkár úr előadásában részletesen is kifejtette, milyen eszközökkel szeretné ezt a kormány megvalósítani. A 2010-es év kulcsfontosságú volt a nemzetpolitika újjászervezésében, ezt követően vált igazán élénkké az Anyaország és a diaszpórában élő magyarság kapcsolata. Elhárultak a jogi akadályok a valódi felelősségvállalás elől, kialakult a nemzetpolitika intézményrendszere, a Magyar Állandó Értekezlet és a Magyar Diaszpóra Tanács pedig megfelelő fórumot nyújtanak az Anyaország és a diaszpóra magyarsága közti párbeszédre, valamint rengeteg program indult a külhoni magyarság számára. Néhány példa: a Kőrösi Csoma Sándor Program az ösztöndíjasokon keresztül nyújt támogatást a külhoni magyar közösségeknek képzett emberi erőforrás biztosításával, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatai anyagi erőforrással látják el a magyarság megőrzésén munkálkodó egyesületeket, a Rákóczi Szövetség táborai pedig lehetőséget biztosítanak a résztvevő fiataloknak a Kárpát-medencei magyarság megismerésére, illetve saját magyarságuk elmélyítésére.

A tábortanya előadótermének avatója / Fotó: Bitay Zsolt
Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár köszöntő beszéde
Potápi Árpád nemzetpolitiaki államtitkár ajándéka Hälleberga Tábortanyának / Fotó: Bitay Zsolt
Müller Adrien Magyarország stockholmi nagykövetének ajándéka a SMOSZ-nak / Fotó Bitay Zsolt
Fotó: Bitay Zsolt
Fotó: Bitay Zsolt
Bihari Szabolcs SMOSZ elnök beszámolója / Fotó: Antal József
Az előadóterem ünnepélyes avatója / Fotó: Bitay Zsolt
Az ünnepi vacsora / Fotó: Antal József
A tábortanya előadótermének avatója / Fotó: Bitay Zsolt Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár köszöntő beszéde Potápi Árpád nemzetpolitiaki államtitkár ajándéka Hälleberga Tábortanyának / Fotó: Bitay Zsolt Müller Adrien Magyarország stockholmi nagykövetének ajándéka a SMOSZ-nak / Fotó Bitay Zsolt Fotó: Bitay Zsolt Fotó: Bitay Zsolt Bihari Szabolcs SMOSZ elnök beszámolója / Fotó: Antal József Az előadóterem ünnepélyes avatója / Fotó: Bitay Zsolt Az ünnepi vacsora / Fotó: Antal József

Müller Adrien nagykövet asszony nyitottan állt ki az emberek elé, hangsúlyozva, hogy a Stockholmra hozott magyar rendezvényeket szívesen továbbviszi az ország egyéb részeire is. Felhívta az egyesületek figyelmét arra a lehetőségre, hogy a rendszerváltás közelgő harmincéves évfordulója alkalmából a témával foglalkozó magyar filmek vetítését tervezik, ehhez a filmeket biztosítják, az érdeklődő egyesületeknek csak az alkalmas mozit kell megtalálniuk az adott településen. Jó volt látni azt is, hogy élénk párbeszéd alakult ki az egyesületi vezetők és küldöttek, valamint a nagykövet asszony között – mindenki élt a kínálkozó alkalommal.

Az őszi közgyűlés legfontosabb eseménye vitathatatlanul a szombat esti házavató volt. Potápi Árpád János államtitkár, Müller Adrien nagykövet és Bihari Szabolcs elnök rövid beszédük megtartása után felsorakozott a nemzetiszín szalag előtt, s átvágták a jövő kapuját jelképező szalagot. A magyar állam támogatásával felépített konferenciaterem is kézzelfogható jele a fent taglalt segítő szándéknak: egy kulturált, modern térrel gazdagodott a Hälleberga Tábortanya és vele együtt a svédországi magyarság.

 

Antal József

 
Kedves Híradó Olvasók!

Kedves Híradó Olvasók!

Kedves Olvasó! 2023. október 05.
Levél az Olvasóhoz Kedves Híradó Olvasók! Tegnap a Városligetben sétáltam, s feltűnt, hogy a fák nagyrészt még zöld lombkoronájába itt-ott már sárga szín vegyül. „Most a ligetbe bolygok délután […] / Levelük a fák az aszfaltra sírják / és csengenek…
Tovább
Előző életek

Előző életek

Könyvespolc 2023. október 05.
Érzékeny visszafogottság és érzelgősség nélküli érzelmek lebegnek a vásznon, lassan, mindenféle sietség nélkül mesélnek nekünk az életről és a sorsról Celine Song koreai filmrendező debütfilmjében, a Past Livesben, mely a Sundance filmfesztiválon mutatkozott be figyelemreméltó szakmai és közönségsikerrel.
Tovább
A VARÁZSLATOS SZÍN

A VARÁZSLATOS SZÍN

Képzőművészet 2023. október 05.
A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban Carl Kylberg, Hazatérés, olaj, vászon A meghirdetett kiállítás megtekintését a múzeum állandó anyaga felől kezdtem. Ezért először az emeleti termeket vettem szemügyre. Az egyik ilyen helységbe lépve azon nyomban Carl Kylberg „Hemkomsten” („Hazatérés”) című,…
Tovább
A hazához való ragaszkodás megmarad

A hazához való ragaszkodás megmarad

Portré 2023. október 05.
Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain egy beszélgetésem dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével. Ezt a beszélgetést folytattuk most, amikor 2023 áprilisában Magyarországon járt. A köztünk lévő korkülönbség ellenére, jó barátságunkra tekintettel, beszélgetésünk tegező formában…
Tovább
Egy emigráns-immigráns, aki multikulti külhoni, de magyar – 2. rész

Egy emigráns-immigráns, aki multikulti külhoni, de magyar – 2. rész

Portré 2023. június 28.
Beszélgetések Csernák Mihállyal az életről, a munkáról, a családról, a történelemről és napjaink eseményeiről A svédországi Olofströmben telepedett le 1964-ben, és itt tartózkodott 2010-ig. Mihály nem az ötvenhatosok csoportjának tagjaként, hanem évekkel utánuk érkezett Svédországba, de ugyanazok a feladatok vártak…
Tovább

Egyesületek

A Tavaszi Szél ősszel

A Tavaszi Szél ősszel

Közös tökfaragás A Tavaszi Szél Kulturális Egyesületnél szokásunk, hogy iskolai tanításhoz igazodva őszi és tavaszi félévről, valamint téli…
Négy találkozás. Mád, Göteborg, Tångagärde és Budapest

Négy találkozás. Mád, Göteborg, Tångagärde és Budapest

A budapesti Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábbi nevén: Szent István Egyetem) dísztermében gyűltünk össze ünnepélyesen, boldogan és…
A Kőrösi a tångagärdei házban

A Kőrösi a tångagärdei házban

Már amikor befordulok a házhoz vezető bekötőútra, arra gondolok, most hány kaptárt látok majd a kert túlsó végében.…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME