A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Beszámoló az „Őrszavak-Custos” Magyar Nyelvápolók Egyesületének 2016 augusztus és 2017 augusztus közötti munkájáról

Mint már sokszor említettük, egyesületünk tagsága -, a SMOSZ-hoz hasonlóan – az egész Svédország területéről toborzódik. Tulajdonképpeni központunk nincs, postacímünk a mindenkori elnök címe. A munkát, melyből a tagság  húz hasznot, egyesületünk vezetősége végzi el.

A vezetőséget a tapasztalat tanította meg arra, hogy hogyan ossza be sokrétű tevékenységét, hogyan valósítsa meg célkitűzéseit. Mivel a munka sok, a munkás kevés, a hatékonyság érdekében a feladatokat a vezetőség munkacsoportokra osztva végzi. Így nem aprózódik fel az erő, minden csoport csak a saját feladatára összpontosíthat. Az elvégzett munkáról az időnként összehívott telefonkonferencián számolnak be egymásnak.

Az egyesület pénztárosi feladatait a főpénztáros, Lázár Lőrinc végzi. Az ő feladata a tagdíj beszedése, a főpénztárba befolyó összegek, illetve a kifizetések kezelése. Egyesületünk egyik fő tevékenységének, az anyanyelvi tábornak pénzügyeit Tompa Andrea intézi. A két megbízott további feladata a különböző anyagi segítségek: pályázatok, segély-lehetőségek felkutatása, megírása.

A média munkacsoport felelősei Tóth Ildikó és Tompa Orsolya. Tóth Ildikó feladata a kapcsolattartás a SMOSZ hivatalos lapja, a Híradó, valamint az Őrszavak internetes újság szerkesztőségével. Cikkek, beszámolók írása, cikkek közlése, az egyesület rendezvényeinek hirdetése. Ő képviseli a néhány éve szünetelő Szülők Iskolája munkacsoportot is, melynek feladata a svédországi magyar oktatás feltérképezése, az oktatók nyilvántartása és a velük való kapcsolattartás.   A magyar oktatók számára továbbképzések, tanulási lehetőségek felkutatása, az oktatók értesítése a lehetőségekről.

Legsikeresebbnek mondható tevékenységünk, a magyar nyelvi tábor munkacsoport felelősei: Tompa Anna a tábor összehívója, feladatokkiosztója. A tábor szervezése, a Kékvirág honlap kezelése, a logisztika Tompa Orsolya feladata. Tompa Andrea a tábor gazdasági felelőse.

Mindenik munkacsoport becsülettel teljesítette a rájuk bízottakat.

Az Őrszavak Egyesület vezetőségének célja a nyilvántartásba vett magyar oktatók számára létrehozni egy olyan fórumot, mely összegyűjtené, közvetítené, publikálná, továbbítaná a javaslatokat, kérdéseket. Ennek érdekében találkozókat kell szervezni, témát választani, előadókat meghívni. E munkacsoport konferenciát szervező munkája volt a legsikertelenebb, sajnos a Svédországban egymástól nagy távolságban élő magyar tanárok, illetve szülők toborzása nehézkesen és akadozva megy. A munkát hátráltatja, hogy Svédországban még mindig nagy azon magyar oktatók száma, kik semmiféle magyar egyesületnek nem tagjai, nem vesznek részt a magyar rendezvényeken, sokan nem is tudnak az egyesület létezéséről, annak működéséről. A svédországi magyar tevékenységek népszerűsítéséhez a szülők, egyesületi elnökök segítségét kérjük. Figyeljenek az információkra, terjesszék azokat, emlékeztessék az oktatókat és az ismerősöket ezekre.

A 2017-es évre meghirdetett pályázatok:

-          Hétvégi magyar Iskolák Felmérése a Diaszpórában

-          Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíj svédországi nyerteseinek névsora, beosztása

-          Pécsi Tudományegyetem Diaszpóra Projekthálózata

-          Kezdeményezés a Kárpát-medencén kívül élő magyar írók találkozójának megrendezésére

-          V. Nemzetközi Bartók Béla Zeneiskola zongoraverseny 2017 novemberében

-          „ Magyar nyelvet tanítok Svédországban” címmel találkozó összehívása 2017 május 19-20-21-re

-          Mivel érdeklődés híján nem valósult meg, a „Magyar nyelvet tanítok Svédországban” találkozót újra meghirdettük, ezúttal az októberi hónapra.

-          Sikeresnek könyvelhetjük el a Rákóczi Szövetség 10-25 év közötti fiatalok számára kiírt pályázatát, melyre Svédországból 31-en utaztak el. A svédországi résztvevők beszámolója megjelent a Híradó 2017 júniusi számában.

A Kék virág magyar nyelvi tábor idei témája Arany János és Kodály Zoltán életének és munkásságának ismertetése. A nevelőgárda az Anyaországból, Erdélyből, a Felvidékről jött el a táborba, sajnos a svédországi tanár-csapatnak nem kedvez a tábor rendezésének időpontja, mivel az egybeesik az itteni tanévkezdéssel, a külföldről meghívottaknak meg pont ez az időpont alkalmas. Dolgozunk a megoldáson, örömmel fogadjuk az ésszerű javaslatokat. A táborok tervezése, szervezése nem könnyű feladat, és évről évre ugyanazokkal a problémákba ütköznek a szervezők.

Az Egyesület munkaterve hasonló az eddigi elképzelésekhez. A fő feladat a Kékvirág Anyanyelvi Tábor megrendezése. A tábor kezdésének időpontja még nem teljesen világos, szeretnénk több szülő, illetve pedagógus és kisegítő személyzet erre vonatkozó véleményét, javaslatait meghallgatni. Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy a meghívott pedagógusok ingyen, fizetés nélkül, szabadságuk rovására vállalják ezt a nehéz, de szép feladatot, a legkevesebb, amit a szülők tehetnek, hogy idejében, pontosan jelentkezzenek, gyermekeikben tudatosítsák, hogy köszönettel tartoznak a tábor felnőtt gárdájának.

Ismét felmerült egy tábor utáni foglalkoztatás igénye. A 17 évet meghaladó ifjak minden évben rákérdeznek, mi lesz, ha már nem jöhetnek a Kékvirág táborba.  A vezetőség szeretné létrehozni az Őrszavak Ifjúsági Táborát. A részletek kidolgozása folyamatban van.

Az Egyesület további tervei:

„Magyar nyelvet tanítok Svédországban címmel tanári konferencia megrendezése. Időpont: 2017 novembere, vagy 2018 tavasza

„Szülők Iskolája” címmel magyar nyelvtanárok és szülők találkozója. Nagyon fontos a szülők és pedagógusok közötti kommunikáció.

Továbbra is informáljuk a nyelvtanárokat a továbbképzési lehetőségekről

Értesítjük a tanárokat/szülőket a gyermekek számára kiírt pályázatokról

Folytatjuk a Híradóban a Gyermekoldalak, Gyermekszáj, Őrszavak rovatok publikálását. Amint lesz a rovat vezetésére jelentkező, a Kamasztanya folytatására is sor kerül.

Reméljük egyesületünk továbbra is legalább ennyire sikeresen működik, de ennek eléréséhez nagyon várjuk a svédországi magyar egyesületek, a hivatásos magyar oktatók segítségét is.

Tompa Anna, elnök

Tóth Ildikó, titkár

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME