Augusztus első hetében került sor a Magyar Ifjak Világtalálkozójának (MIVIT) megrendezésére. A várva várt táborba, melynek idén a varázslatos Balatonakali nyújtott helyszínt, az anyaországon kívül tizenkét különböző országból érkeztek a 15–34 év közötti fiatalok, az anyaországi fiatalok mellett többek között Erdélyből, Kárpátaljáról és Felvidékről is. A diaszpórában élő ifjak közül is sokan jelen voltak, egyesek igen hosszú utat tettek meg, hogy részt vehessenek a rendezvényen. Jómagam Svédországot képviseltem, de akadtak olyanok is, akik Észtországból, Fehéroroszországból, Ciprusról, Olaszországból, sőt egészen az USA-ból, Kanadából és Brazíliából érkeztek Magyarországra.
Balatonfüred, a magyar tenger legrégebbi üdülőjeként, régóta élvezi megingathatatlan hírnevét mint az ideális nyaralási úticél, ahol minden generáció megtalálja pihenőhelyét. A Füreddel szomszédos Balatonakali pompás helyszínnek bizonyult a MIVIT résztvevőinek, a hét napos esemény – melynek a Nagykőrösi Diáktábor adott helyet – pedig szokás szerint nagyszerű programokat biztosított a fiatalok számára. A hétfői érkezést követő első estén közös vacsorával nyílt a tábor, mely után Ács Tibor, a tábor főszervezője – akinek kezdeményezésére jött létre és ezennel nyolcadik alkalommal is megrendezésre került a világtalálkozó – tartott köszöntő beszédet.
Másnap reggel két busz szállított minket Veszprémbe, ahol városnézés után a Hangvilla étteremben ebédeltünk meg. Ezt követően átutaztunk Tihanyba, ahol egy idegenvezető irányításával közelebbről megtekinthettük a bencés apátságot, melynek kriptája I. András király maradványait őrzi. Az első nap kirándulása Aszófőn zárult egy nagyszerű borkóstolóval, ahol a szőlőültetvények között ülve négy különböző bort kóstoltunk végig, miközben az előttünk elterülő napsütötte völgyben gyönyörködtünk. Szerdán délelőtt a szigligeti vár volt a célpontunk, a Muskátli étteremben fogyasztott ebéd után pedig a Tapolcai-tavasbarlangot látogattuk meg, amelyet a múzeumi túra és egy rövid filmvetítést követően csónakázás által is felfedezhettünk. Visszafelé menet megálltunk Salföldön, a tábor harmadik estéjén pedig egy igazi idilli nyári élményben volt részünk, egy naplementében megtett sétahajózásban a Balatonon. A MIVIT hátralévő napjainak legnagyobb részét Akaliban töltöttük. A tábor terüléten lezajlott foci- és röplabdameccsek, vászontáskafestés, kvízest, népi játékok, tánc, közös főzések pedig újabb nagyszerű élményekkel fűszerezték ottlétünket. Pénteken ellátogattunk a Káli-medencében megrendezett Kőfeszt-fesztiválra is, ahol Boka Gábor színházát, valamint különböző koncerteket tekintettünk meg. Szombaton részt vettünk a tábor területén rendezett MIVIT-konferencián, melyen Dr. Fazekas Sándor országgyűlési képviselő és Koncz Imre, Balatonakali polgármestere is jelen voltak. A tábor utolsó programja vasárnap reggel a Tihanyi Bencés Apátságban celebrált katolikus mise volt. A közös ebéddel ért véget az együtt töltött nagyszerű hét, ami után többen is könnyes szemmel vágtak neki a hosszú útnak hazafelé. A távozó fiatalok között akadt, aki már hat-hét MIVIT-en is részt vett és az egyhetes kaland után igazán nem nehéz megérteni, hogy aki egyszer részt vett a táborban, az miért kívánkozik vissza.
A nyaram második tábora a Rákóczi Szövetség által augusztus közepén megrendezett összmagyar egyetemista tábor volt. Az öt napos tábor megrendezésére ugyancsak évente kerül sor Sátoraljaújhelyen, a nemrégiben csodásan felújított Rákóczi Hotel, Tábor és Rendezvényközpontban. A mesebeli hangulatú, zöldellő hegyoldalon megbúvó központ csak meredek, kacskaringós úton közelíthető meg, viszont területén az úszómedencétől a csúcsmodern előadóteremig (és – a fiatalok között talán legnépszerűbb – bárig) minden megtalálható. Erre a rendezvényre is sokan érkeztek a diaszpórában élő magyarok közül, ezúttal még egészen Ausztráliából is jöttek résztvevők, s bár öt nap viszonylag rövid idő, ez a tábor is hallatlanul érdekes programokat kínált a fiataloknak. Hétfő délután Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntő beszédeivel nyílt a tábor, a következő napokban többek közt Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Fritsch László, az MVM CEEnergy Zrt.vezérigazgatója, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Nógrádi György, biztonságpolitikai szakértő, Kavecsánszki Ádám, a Polgári Magyarországért Alapítvány elnöke, valamint Fülöp Attila, a Belügyminisztérium államtitkára előadásait hallgathattuk meg, akik mindannyian stimuláló beszélgetésekre invitálták a fiatal közönséget. A Magyar Honvédség is tartott egy akadálypályás bemutatót. A sok érdekes előadás mellett pedig volt borkóstoló, kvízest, sportnap, Istentisztelet és mise, bográcsfőző verseny, íjászat és pirográfia is. A kirándulások ebben a táborban sem maradtak ki: meglátogattuk a Borsi Rákóczi Kastélyt, sárkányhajóztunk a Bodrogon és egyik este szürkületkor elsétáltunk a Magyar Kálváriára is, melynek tetején a közel 300 fiatal sötétedés után együtt énekelte a magyar himnuszt.
Svédországban született-nevelkedett magyarként hatalmas élmény volt számomra ennyi anyaországi és külhoni magyar fiatallal megismerkedni a két tábor alatt. Habár Magyarország sok más országnál szerényebb területtel rendelkezik, meghatódva és nagy örömmel tapasztaltam, hogy magyarságunk, az ehhez tartozó szokások és hagyományok megőrzésével együtt, minden földrajzilag megszabott határt és távolságot képes felülírni. Mindkét tábort ajánlom a diaszpórában élő magyar fiataloknak!
Stockholm, 2022. szeptember 4.