A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Vidám társaság

tarsasag
– Szegény Mária néni! Meg kellene látogatnunk. Olyan egyedül lehet. Nehéz lehet neki, különösen ilyenkor, karácsony közeledtével! – sóhajtott fel édesanya egy nap, amint átnézett a szomszéd házra, ahol jó fél éve már csak egyedül élt kedves szomszédunk.


– Nem úgy van Éde, Mária néni nincs egyedül! Van neki társasága! – tiltakozott István öcsém.
– Honnan veszed, milyen társasága lenne?
– Én mindennap találkozom a nénivel, Ő mondta, és azt is, hogy ilyen kedves és szemtelen társasága sem volt még!
– Nahát! Honnan ismeri őket?
– Én azt nem tudom, de azt mondta, mindennap eljönnek.
– Nem tudom elhinni! Jó ideje készülök meglátogatni, csak mindig közbe jött valami. Éppen arról jutott eszembe a mulasztásom, hogy semmilyen vendéget nem láttam becsengetni hozzá, már jó ideje.
– Hát azok nem is csengetnek!
– Nem? Miért? – hökkent meg édesanya.
– Miért, miért? Nem érted? Hát azért, mert szemtelenek! – vágta rá az öcsém magabiztosan.
Édesanyának dolga volt, az öcsém sem magyarázott tovább, de másnap mindnyájan felkerekedtünk, és átmentünk a nénihez. Boldogan nyitott ajtót nekünk, az öcsémnek határozottan örült. Édesanya rögtön elkezdte a bocsánatkérést, magyarázkodást, hogy miért nem látogatjuk gyakrabban. De Mária néni mosolyogva hárította el a szabadkozást:
– A világért se gyötörd magad ilyen dolgokkal! Jól elvagyok én, hisz Pistikét majd mindennap látom, jól elbeszélgetünk, no meg itt vannak a kosztosaim is!
Édesanya nem tudta palástolni a meglepődését. Nagyon szíven ütötte az, amit hallott, bizonyára arra gondolt, milyen rossz anyagi körülményei lehetnek a néninek, ha kénytelen kosztosokat tartani.
– Ne haragudjon Mária néni, de nem túl megerőltető, amit tetszik csinálni?
– Miért lenne az? – csodálkozott Mária néni.
– Hát… hát… a bevásárlás, az előkészületek…
– Csacsiság! Csupa öröm és szórakozás!
– És… milyen gyakran jönnek?
– Milyen gyakran? Remélem, mindennap! Bizonyára ti is tudjátok, ha egyszer elkezdtétek a táplálást, akkor a házhoz szoknak, és nem keresnek maguknak másutt ennivalót. Ezért nem szabad abbahagyni.
Láttuk édesanyán a teljes elképedést és tanácstalanságot. Harcolt benne a szókimondó természete a jól nevelt udvariasságával. Éppen megszólalt volna, mikor az ablak felől sűrű kocogtatás hallatszott. Csodálkozva néztünk oda, Mária néni viszont boldogan sietett kinyitni az ablakot. Az ablakpárkányt, a környező fákat szinte ellepte egy gyönyörű madárcsapat.
– Na végre! Megjöttetek? Már azt hittem, ma nem látogatnak meg a kosztosaim! Nos? Hogy vagytok? Hol késtetek? – lelkendezett, majd hozzánk fordulva magyarázta: – Látjátok, ezek a leglelkesebb látogatóim! Ők az én kékcinege barátaim! Úgy megszoktuk egymást, hogy már a nevükre is hallgatnak!
– Van nevük? – érdeklődtünk.
– Hogyne lenne! Majd sorra mutogatta: az Katalin, tőle jobbra Kátya, Kati, Kitty, Katica, Kata. Ezek kapták a lányneveket, a fiúk Károly, Kari, Karcsi, Kori. Mind ismerem őket, úgy tűnik, hallgatnak is a nevükre, csak abban nem vagyok biztos, hogy helyesen, a nemük szerint neveztem el őket, mert úgy külsőre nincs nagy különbség köztük. Meglátjátok, tavasszal milyen hálásak lesznek a fák, ha ez a sok kis cinke fészket rak és hozzálátnak táplálni a páronként legalább 12 fiókát! Nem lesz itt egy fia féreg sem.
Mind elpusztítják!
Jó sokáig beszélgettünk még a madarakról, a mesterséges madárfészkekről, a cinkék étkezési szokásairól. Alig bírtuk elhatározni magunkat a távozásra. A hazafelé úton édesanya végre kimondta azt, amit Mária néninél elkerült:
– Pisti, mondd csak, te tudtad, hogy az a társaság, amelyik Mária nénit látogatja, azok madarak?
– Igen!
– Akkor miért nem mondtad el nekünk?
– Miért, miért? Hát honnan tudjam, hogy ti nem tudjátok, hogy a madarak a legjobb társaság, ami létezik?

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME