A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Galériák kínálata Göteborgban télvíz idején

Grafik i Väst galéria Göteborg. Fia Kvissberg „Játék a színekkel és a formákkal” 2022.01.29.–02.16.

Könnyed időtöltésre ugrottam be a számomra kedves göteborgi grafikai galériába, egy esős februári napon. A kiállítás plakátjáról madarak kissé humorosan rajzolt figurái tekintettek rám. Szeretem az álló madarak formáit megjelenítő művészeket. Rögtön Ózsvár Péter magyarkanizsai keramikus vízi madarakat ábrázoló munkái jutottak eszembe. Kis és nagy szárnyasok egész kollekcióját alkotta már meg kerámiából.


Fia Kvissberg: „Párbeszéd”, színezett anyagnyomat.
Fia Kvissberg stockholmi képzőművész is szereti kiemelni a jól megfigyelt és számára lényeges formákat. Erre a kiállításra az anyagnyomat, kollográfia technikájával készített színes nyomatokat nemes anyagú grafikai papírokra.

Fia Kvissberg: „Rózaszínű ló”, színezett anyagnyomat.
Az ilyenkor szokásos kartonból készült passzpartúra nélkül, egy ollóval nagyvonalúan körbevágva, a falra gombostűzve mutatta be grafikáit. A spontaneitás nagy hangsúlyt kapott ezen a kiállításon, talán ezen jellemző miatt is megkapóak számomra ezek az alkotások. Nem pepecsel részletekkel, nagyvonalú az ábrázolásban, de kreatív a montázselemek társításában is.

Fia Kvissberg: „Ő erre szállt”, színezett anyagnyomat.
Kartonból, mintegy időt nem vesztegetve, ollóval vágja ki figuráit. Ezekre textíliából, valószínűleg függöny darabokból nőiesen finom textúrákat applikál, dekoratív feszültséget keltve a sima, és mintás, valamint a valamilyen módon kimélyítet, sötétebb felületek között.



Fia Kvissberg: „Indiai inspiráció”, színezett anyagnyomat.
Általában az akvatinta felületeket imitálva, dörzspapírt (smirglit) applikálnak az ilyen helyekre a képgrafikusok. Szemmel láthatólag a művésznő ezen a kiállításon, sok helyen ecsettel és áttetsző festékkel bele is nyúlt a nyomatokba. Bátran gazdagította a munkák színességét, növelve a kifejezés játékosságát.
 


Ezek az alakok általában ritkán vannak egyedül, valamilyen viszonyt ápolnak egymással. Alá vagy fölé rendeltek, esetleg egymás mellett szerepelnek.

 

Fia Kvissberg: „Mint a dámák”, színezett anyagnyomat.
Ezen a nyomaton kitűnően követhető a belefestés minősége. A montázs grafika címe „Mint a dámák”.
Bizonyos motívumokat pedig vízszintes csíkban helyez el, visszatérve az ókori, frízszerű ábrázolások áttekinthetőségéhez és ritmizálásához.

Fia Kvissbeg: „Madarak sorban”és „Tartani az egyensúlyt”, színezett anyagnyomatok.
Ezeken a munkákon is megfigyelhetjük a karikatúraszerű ábrázolásmódot, textúrával átitatott felületeket, ritmikus ismétlődéseket, és a visszafogott színvilágot.


Fia Kvissberg: „Nővérek”, színezett anyagnyomat.
 Nyilvánvaló, hogy Fia Kvissberg szabad képalkotói folyamatnak fogja fel a nyomtatás lehetőségét és nem hagyja gúzsba kötni játékos képzeletét például céhbeli szabályok által. Jó, hogy ez a jelentős múlttal rendelkező grafikai galéria helyet ad ennek a játékosságnak. A szabályok pedig, mint tudjuk, nincsenek kőbe vésve.

Fia Kvissberg: Rózsaszínű csúcsok között, és felkérés a táncra, színezett anyagnyomatok.
A klasszikus frízszerű csíkba komponált figurák jól áttekinthetőek. Archaizáltságuk az egyiptomi művészet sajátságait juttatja eszünkbe. A nyomtatott részek itt is csak az alapot adják a sajátságos színezéshez és a ceruzával való felületalakításhoz.

 


Fia Kvissberg színezett anyagnyomata.
Itt megjelenik az egyéntől elkülönült szemlélő tömeg (közönség) sematikus ábrázolása.


Fia Kvissberg: Pihenés, Annál a rózsaszínű csúcsnál, Madarak sorban II., (anyagnyomat). A kiállítást a művésznő mintegy 8 darab, egyéni kivitelezésű bronz kisplasztikája zárja.

Fia Kvissberg bronz kisplasztikái.
Fia Kvissberg stockholmi kortárs képzőművész. Az interneten leginkább festés közben láthatjuk, tehát inkább festőművésznek, mint grafikusnak titulálhatjuk. Műveit megtalálhatjuk a Svéd Államtanácsban, valamint számtalan helyen, a svéd nagyvárosok, és községek gyűjteményeiben. Tagja a Svéd Birodalmi Művész Szövetségnek, a Svéd Művészek Szövetségének, a Nőművészeknek, Södertälje Művészeti Körének, a stockholmi Grafikai Társaságnak és a Grafik i Väst-nek.

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2023. december 11.
Kedves Híradó Olvasók!   Ahogy illusztrációt keresgéltem a Korzó rovatban olvasható A szürke alagút c. írásomhoz a régi fotóim között, megláttam a 2020 elején készült videómat – arra kértek, hogy videóüzenetben foglaljam össze a KCSP-ösztöndíjasként megélt évet és mutassam be…
Tovább
Gérecz Imre – Tóth Brúnó: Átmenet. Zarándoktapasztalatok

Gérecz Imre – Tóth Brúnó: Átmenet. Zarándoktapasztalatok

Könyvespolc 2023. december 11.
A Híradó előző számában esett szó az augusztusi, Pannonhalmára tett látogatásomról. Gyermekkori jó barátom, Gérecz Imre (bencés szerzetes, a pannonhalmi közösség alperjele és magisztere) az érkezésem estéjén beszélt arról, hogy formálódik egy könyv a zarándoklatról, amelyet szerzetestestvérével, Tóth Brúnóval közösen…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább
A hazához való ragaszkodás megmarad

A hazához való ragaszkodás megmarad

Portré 2023. október 05.
Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain egy beszélgetésem dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével. Ezt a beszélgetést folytattuk most, amikor 2023 áprilisában Magyarországon járt. A köztünk lévő korkülönbség ellenére, jó barátságunkra tekintettel, beszélgetésünk tegező formában…
Tovább

Egyesületek

SOMIT hírek – 2023. ősz

SOMIT hírek – 2023. ősz

A családos tábor Közvetlenül a nyári szabadságok után ismét munkához látott a SOMIT vezetősége, hiszen az első őszi…
Egy mondat a zsarnokságról

Egy mondat a zsarnokságról

  1956-ra emlékeztünk a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör ünnepi összejövetelén. Évente tisztelgünk a forradalom hősei előtt.…
A KnockOut Göteborgban

A KnockOut Göteborgban

  Azt hallottam a napokban, hogy a zene egészségben tartja művelőjét. Persze, ismertem én beteges zenészt is, de…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME