A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Elegáns ívek egy fiatal keramikus munkásságában

Imre Esztert kivételesen egy göteborgi házibulin ismertem meg. Nagyon ritkán fordul elő, hogy ismeretlen emberek mint képzőművészt keressenek meg. 
Tíz év alatt ez csak egyszer történt meg velem. Egy amerikai magyar házaspár hívott meg megtisztelő módon néhány magyar származású művészt göteborgi lakásukra.
 
Meggyűrni a világ szövetét… azt kellene egyszer, porcelán, 2010
 
Csoportos kiállítások zajlottak ebben az időben (tavasszal) a városban.Így bukkantak rá néhány magyar névre, akiket megkerestek, közöttük engem is.
Eszter társaságában egy fiatal magyar orgonaművész volt. Röviden beszámoltunk tevékenységünkről.
Társalgás közben feltűnt, Eszter milyen jól beszél angolul. Mesélt New York-i útjáról is. Hiába, az új generáció már más, mint a miénk volt annak idején, húsz, harminc évvel ezelőtt, állapítottam meg magamban csendesen. A könnyed esti kikapcsolódás végeztével a társaság együtt indult haza. 
 
 
KÖZBEN ESZTER MUNKÁIT megtekintette egy szobrász barátom a göteborgi Röda Sten kiállítóhelyen. Egyértelműen pozitívan értékelte, azért úgy döntöttünk, meghívjuk Horizont című közös kiállításunkra. 
Eszter nagyon finoman kivitelezett porcelán tárgyakkal érkezett. A galéria falai itt-ott lyukasak voltak, javításra szorultak. Azon melegében nekilátott a falak kiegyenlítéséhez, meszeléséhez. A fehér porcelán objektumokat így ragyogó fehér falra akaszthatták ki. A közönség és kiállításunk svéd kritikusa is egyhangúan értékelte kerámiáinak szépségét: „Eszter Imre három finom porcelán tányért hozott, melyeket még a hazájában alkotott meg. Káprázatosan szépek voltak, szinte láthatatlanok, fehér tányér a fehér háttér előtt, és az emberek kénytelenek voltak igazán közel menni az alkotáshoz, hogy felfedezzék a mini installációt – ahol is egy reszketeg híd emelkedett a horizonton.” – írta Nicklas Mossberg az Umeå-ban szerkesztett Kulturtidningen virtuális hasábjain.
 
Meggyűrni a világ szövetét…
Fotó: Johannes Holmberg
 
HA BEÜTJÜK az internet keresőjébe Imre Eszter nevét, és megnyitjuk a képtalálatokat, a megnyerő portrékép mellett, egy kezdőnek nem nevezhető keramikusművész alkotásait vehetjük szemügyre. A képek zömén porcelán tárgyakat látunk, régies díszítő formákat, (pl. porceláncsésze alakú nyaklánc-díszt), új funkcióba helyezve. A Közép-Európában közismert porcelánkészlet darabjai furcsa áthatásba kerülnek egymással, összekapcsolódnak, ezáltal új jelentést kapnak. Használati tárgyból műalkotás kategóriába kerülnek. 
 
Eszter szabadon bánik ezzel a metamorfózissal. Az évszázados formát kipenderíti kispolgári megbecsültségéből, a konyhakredenc üvege mögül, a kerek tárgy sík képe nyakba akasztható ékszerré alakul. A 2011–2012-es Terít-Ék ékszerkollekcióra gondolok itt. Egy teáskanna hirtelen három kiöntőt kap, és még egy kisebb teáscsésze is kapcsolódik – szürreális módon, kanáltartó funkcióval – a meghökkentő használati tárgyhoz. Egy másik elegáns tárgyon pedig a teáscsésze kecses ívű fogantyúja, hirtelen elhatározással a csésze pereméhez kapcsolódik. Következő munkáján pedig ezeket az unalomig ismert csészefüleket nyakláncra fűzi, ékszerként használja. Ehhez kapcsolódó nyakéke pedig egy porcelántányér körívéről kiragadott ornamentumot használ fel. 
 
We will cross that bridge, 2010
Fotó: Johannes Holmberg
 
Böngészésem következő eredménye a Meggyűrni a világ szövetét - Imre Eszter: című írás, a fiatal művész tollából, melynek elolvasása után, úgy érzem, kicsit okafogyottá válik magyarázgatásom Eszter világáról, képi és formatervezői gondolatairól. Minden kedves olvasó szíves figyelmébe ajánlom a: http://manzardcafe.blog.hu/2011/07/18/meggyurni_a_vilag_szovetet_imre_eszter című honlap tartalmát.
 
A MAGAM RÉSZÉRŐL át is adnám a helyet Imre Eszter önéletleírásának.
Végezetül beszámolhatok még a hatásról, amely Imre Eszter honlapján levő nyitókép gyakorol rám. Hangulati művészet, 100%-os nőiség, fülledt erotika, finom anyagok, textúrák hullámzása és egybefonódása, a slingelt fehérnemű és az áttört porcelántányér-ékszer ellenpontozódása, csipkés kombiné, termékeny női test halottá változása, virulens életerő megsejtése.
 
Csikós Tibor
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME