A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Jubiláltunk!

A tavalyi táborzáráskor hangzott el hivatalosan először, hogy a 2016-os jubileumi év lesz. Bizony, idei magyar nyelvi táborunk a huszadik volt a sorban. Szép, hosszú idő ez, sem az akkori gyerekek, sem a szervező felnőttek nem gondolták volna, hogy a szerény kis gyülekezet megéri ezt a kort.

 Fotó: Tompa Réka

A tavaly augusztus óta időnk a valami nagyra, rendkívülire, a várakozás jegyében telt el, s talán éppen ezért kicsit másként történt minden. Az a jól ismert izgalom, feszültség, ami a szervezés állandó velejárója, mintha oldódott volna! Valahogy magabiztosabban, rutinosabban folyt a készülődés. Hiszen 20 éves tapasztalatot tudhatunk a hátunk mögött, mindig „frappánsan” megoldottuk, elrendeztünk minden problémát! Nem csak táborunk vált felnőtté, mi is felnőttünk a feladathoz! Hogy Annát idézzem, a táborszervezés ment az eldobott kő útján. Az utóbbi években már a könnyes arcocskák törölgetése, szipogó „anyátlanok” vigasztalásának feladata is elmaradt, hiszen a legtöbb gyerek „visszaeső”, az újakat meg kellőképpen felkészítik lelkileg a testvérek, barátok, az ismerős, már tábort-járt gyerekek.

Az oktatócsapat toborzása bizonyult a legkönnyebbnek. A veteránok természetesnek vették, hogy szabadságuk egy részét újra a svédországi gyerekekre áldozzák, az az érzésem, meg is sértődtek volna, ha a szervezők nem számítanak rájuk.

Eljött Fehér Miklós, a kezdeti táboraink dajkája, kinek keze mindvégig fogta a miénket, a távolból is féltőn irányította időnként botladozó lépteinket. A hűséges Császár házaspár, kik nem csak saját szabadságukat áldozzák ránk, de hozzák három, lassan felnövő gyermeküket, kik ragyogó példaképei annak, hogy kétnyelvű közegben felnőve is lehet csodaszép, tiszta magyarsággal beszélni! Sokan kételkedtünk abban, hogy a már egyetemista Szabolcs, a legidősebb, akire már évek óta kiosztottuk a tábori tánctanár szerepét, rövid szünidejéből újra ránk áldoz 10 napot. Kétkedésünkön ő csodálkozott a legjobban: - egész gyerekkorom a kékvirág táborral telt el, hogyan is gondoltátok, hogy ezt, a húsz éveset, kihagyom?

Örvendhettünk annak, hogy Palcsó Attila felvidéki lelkész családja, gyülekezete, teológiai tanítványai szintén természetesnek veszik, hogy a Kékvirág táborért Attila tíz napra az Ige hirdetése mellett énektanárrá, szabadidő-felelőssé, illetve filmes szakemberré változik.

A Tompa család, Anna, Andrea, Enikő és Orsolya – négy test, egy lélek – így lehetne jellemezni őket. Nem mindig és nem mindenben értenek egyet, de az eredmény a fontos, nekik, meg a táborozók népes seregének is. A lassan már „túlkorosnak” számító jómagam mindenfajta betegség, probléma ellenére is igyekeztem erőt, jó kedvet, vidámságot gerjeszteni.

Mert erőre, vidámságra ugyancsak szükségünk volt! Mert a sokévi rutinban bízó, mondhatnám elbizakodott szervezőket ugyancsak próbára tette a jubileumi év. Igaz, a megpróbáltatások a kívülállók számára csak részben, vagy egyáltalán nem voltak érzékelhetők. Az idén a technika ördöge incselkedett a szervezőkkel. Hatott a Murphy törvénye: ami elromolhatott, az meg is tette azt, haladéktalanul. Hol áramban, hol vízben szűkölködtünk, önkéntesek serege mosogatott, mert természetesen, a mosogatógép is pont a tábor alatt határozta el, hogy nyugdíjba megy. Félkész ebéd várakozott arra, hátha elkészülhet, éhes gyerekek örvendeztek a váratlan menüváltozásnak, az időjárást mintha a mi bosszantásunkra irányították volna a fentiek, hogy az minél változatosabb és kellemetlenebb legyen!

A megpróbáltatásokban derül ki egy közösségről, mit ér. Ez a kis csapat fényesen bizonyított, különösen az ifjú vezető, Orsika. Pillanatok alatt megoldást talál a problémákra, energiakészlete szinte kimeríthetetlen. Az idő bizonyára türelemmel, higgadtsággal is megajándékozza majd.

Minden jó, ha jó a vége, mondhatjuk el mi is. Tulajdonképpen nézőpont kérdése, hogyan gondolkodunk: a technika ördögét végül sikerült kicselezni, az időjárás meg nem bosszantott, hanem incselkedett velünk, azért esett, hol utána pár percre ragyogóan süssön a nap. Hogy hűvös volt és fáztunk? Semmi az, mert a kedvünk jó volt, a barátság, az összetartozás érzése melegített mindnyájunkat mindvégig. Jubiláltunk, s a költő szavait kissé pontatlanul idézve: megpróbáltatásainkat békévé oldja (majd) az emlékezés.

Ahhoz, hogy ez, a huszadik táborunk emlékezetes legyen, nagyon sokkal hozzájárult a remekül sikerült záróműsor. A tábor megálmodója, megvalósítója, 20 éve vezetője, Tompa Anna a záróbeszédét díszoklevelek és apró emléktárgyak kiosztásával tette emlékezetessé a veteránok, és a táborban több alkalommal is részt vett felnőttek számára.

A beszédet követő műsor nagyszerű volt, mind a gyerekek, mind az ifjak kitettek magukért! Hogy tábori együttlétük aránylag rövid ideje is elég volt az egymásra-hangolódáshoz, az együtt-érzéshez, azt azzal is bizonyította a társaság, hogy a hirtelen eleredő eső miatt a szabadlevegőn elkezdett műsort képesek voltak pillanatok alatt helyszínt változtatva folytatni. Érdekes, és persze tanulságos kis jelenetek elevenítették fel a tábor idei témáját, a színpadra varázsolva egy kis török világot Magyarországon. Külön megdicsérném az ifjakat. Paródiájuk ötletes, mértéktartó, és nagyon-nagyon humoros volt. Megható volt a tábor alatt frissen megtanult záróének, sok szülő szemébe könnyeket csalt az együvé tartozásról, a magyarság megtartásáról szóló dal.

Tóth Ildikó

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME