A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Huszonkét sikeres előadáson túl a Stockholmi Magyar Ház Szabadegyeteme

A stockholmi Magyar Ház Szabadegyeteme azért jött létre 2013-ban, hogy megismertesse a tagsággal a Svédországban élő tudósokat, kutatókat, sportolókat, művészeket, az itt élő jelentős személyiségeket. A szervezők meghívása szerint ezek az emberek saját magukról és munkájukról beszélnek, arról, hogy honnan indultak, hogyan jutottak Svédországba, mivel foglalkoznak, milyen magvalósításokat könyvelhetnek el, milyen sikereket tudhatnak magukénak, mik a terveik.

 Mindezidáig huszonkét előadásra került sor, a Szabadegyetem előadásai között azonban volt három olyan is, amelyet nem Svédországban élő személyiségek tartottak, hanem ide látogató neves emberek: 2015-ben Csinta Samu újságíró, aki az erdélyi arisztokrácia sorsáról és visszatelepedéséről beszélt a stockholmi közösségnek, tavaly ősszel Farkas Bertalan, a máig is egyetlen magyar, aki az űrben járt, az idén februárban pedig két magyar hegymászó, Kollár Lajos és Mécs László számolt be a magyar alpinizmus megvalósításairól és arról a tervről, hogy magyar hegymászók célul tűzték ki az összes nyolcezer méter fölötti csúcs megmászását.

Táncházi életkép

A stockholmi Magyar Ház Szabdegyeteme ismeretterjesztő jellegének köszönhetően egyike a legnépszerűbb rendezvényeknek. Márciusban Dobra Katalin kutatóorvos, egyetemi oktató tartja majd meg előadását, amely a tavalyi év novemberében maradt el a stockholmi rekorddöntő hóvihar miatt, amely teljesen megbénította a főváros közlekedését, így aznap senki sem tudott bejutni a Magyar Házba.

Kollár Lajos és Mécs László a magyar alpinizmus megvalósításairól számolt be a stockholmi Szabadegyetemnek

Nagyon figyelemreméltó előadást tartott Geibinger Rózsa, a díszítőfestészet lassacskán feledésbe merülő tehnikájának bravúros művelője, aki alig harminc éves kora ellenére, már több épület magas szintű dekorációs festészetét készítette el Magyarországon és Svédországban, s aki nemcsak a saját szakterületén bizonyult kiválónak, hanem előadóként is felejthetetlen élményt nyújtott a hallgatóságnak.

A hétvégi baba találkán a nagybőgő vitte pálmát

A tagság a Szabadegyetem előadásain kívül is, ahova még egy svédországi ösztöndíjat nyert fiatal képzőművészpárt és egy olimpiai érmes sportolót is várunk ebben a félévben, a stockholmi Magyar Ház számos műsort kínál tagságának, amelyek létrehozásában, szervezésében nagy szerepet vállalnak a Kőrösi Csoma Sándor program stockholmi ösztöndíjasai, Tóth Luca Réka és Sándor István. Svéd nyelvtanfolyamot tartunk kezdőknek, néptáncoktatást felnőtteknek, babatalálkát fiatal szülőknek.Február végén Rejtő Jenő novelláiból összeállított műsort mutat be Szalóczy Pál Kazinczy-díjas előadóművész. Március 15 méltó megünneplését Dr. Marinovich Endre ünnepi szónoklata, Szenczy Zoltán festőművész kiállítása és a KCSP ösztöndíjasainak Ébredés című ünnepi összeállítása teszi majd emlékezetessé. A stockholmi Magyar Ház színiköre nagy buzgalommal készül Fredrick Beckman Itt járt Britt-Marie című előadására, amelyet Szentkirályi Csaga átdolgozásában és rendezésével májusban mutatnak be. A tavaszi félév alatt a szokásos rendszerességgel folytatódnak az LTBT Árvákat Támogató Egyesület, Katolikus Kör, a Főző- és kézimunka-tanfolyam, a Magyar Mozi, a Táncház és a Stockholmi Hétvégi Magyar Gyerekfoglalkozás (UHU) rendezvényei is. Továbbirészletek a stockholmi Magyar Házhonlapján: www.http://magyarhaz-stockholm.com/vagy a Facebook-on a Stockholmi Magyar HázProgramjaioldalántalálhatók.

A stockholmi Magyar Ház Közösség vezetősége

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME