A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Isten áldja a svédországi magyarság apraját és nagyját!

sziliK 2

Jogász, humánökológus, politikus, miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke. Megjelenése kedvességről, megértésről, együttérzésről tanúskodik. Szakmai karrierje sokoldalú, érdeklődése, nyitottsága, dolgokhoz való hozzáállása irigylésre méltó. Nehéz időkben (is) a család, a hite ad megerősítést. Szili Katalinnal beszélgettem.

BE: Ezt már bizonyára sokan, sok helyen megkérdezték tőled, de szerintem nem lehet eleget beszélni róla. Mit jelent tulajdonképpen a nemzetpolitika és miért van szükség rá?
SZK: A nemzet tágabb fogalom, mint az állam. A nemzethez tartozik mindenki, aki magyarnak vallja magát, éljen bárhol a világban. Következésképpen a magyarság jelenét, jövőjét meghatározó jogszabályok, döntések, lépések, stratégiák összessége a nemzetpolitika. Fun­damentuma az alaptörvényben megfogalmazott felelősségvállalás a világ magyarságáért.

 

sziliK 1

 

BE: Mennyire kell átértékelni Magyarország nemzetpolitikai koncepcióját – ha egyáltalán kell – a közelmúltbeli és jelenleg is zajló események fényében?
SZK: Amennyiben ezen események az elmúlt 7 esztendőben kialakult migrációs válságot, pandémiát, az orosz-ukrán konfliktust és az annak következtében kialakult energia- és gazdasági válságot jelenti, úgy az említett felelősségvállalás még fontosabbá vált, hiszen a magyar politika által következetesen képviselt béke és biztonság iránti igény is jelentősen felerősödött. Az elmúlt tizenkét esztendő „minden magyar számít” nemzetpolitikája még erősebben kovácsolta össze a nemzetet. Hogy jó úton járunk, a tavasszal lezajlott választási eredmény is visszaigazolja.

sziliK 3

 

BE: Változik-e és ha igen, hogyan a diaszpórában élő magyarok szerepe?
SZK: A magyar politika a lépéseivel – gondolok itt a többi közt a támogatási rendszerre, a Kőrösi Csoma Sándor Programra –, a kialakított rendszeres párbeszéddel folyamatosan visszajelzést kap a diaszpóra helyzetéről, így a finomhangolásokra is ezen keresztül kerülhet sor.

BE: Svédországi magyarok körében is több időt töltöttél. Látsz-e különbséget más, elsősorban nyugat-európai magyar közösségekhez képest? Egyáltalán az egyesületi élet változott-e tapasztalataid alapján az elmúlt években?
SZK: A svédországi magyarság egy rendkívül jól szervezett közösség. Ezt már több alkalommal volt lehetőségem megtapasztalni. Ez köszönhető elhivatott és aktív vezetőinek. Nemhiába, a NYEOMSZSZ vezetőjét is Bihari Szabolcs elnök úr személyében is a svédországi magyarság adja. A rendezvények, az ifjúság bevonása, a táborszervezés, a hétvégi magyar iskolák jól jelzik, hogy számukra nem csupán az identitás megőrzése, de a közösségi élet továbbvitele is fontos. Megggyőződésem, hogy az elmúlt években fokozatosan felerősödött anyaországi odafigyelés is segítette azt az összefogást, összetartozást, mely a SMOSZ rendkívüli aktivitásában nyilvánul meg.

sziliK 5

 

BE: Optimista létemre elég szomorúan látom az előttünk álló éveket. Azt hiszem, nekünk sem lesz könnyű, de legfőképpen a gyermekeinkre gondolok. Milyen kihívásokra kell számítanunk? Szerinted hogyan segíthetünk nekik?
SZK: Egy kínai átok úgy szól: élj meg érdekes időket! Hát mi igazán nem panaszkodhatunk e tekintetben, hiszen a már jelzett válságjelenségeken túl egy óriási morális válság szemtanúi is vagyunk. Európa egyik fele feladni látszik erkölcsi értékeit. Ahol a férfi és nő közt nem trendi különbséget tenni, ahol az apa és az anya jogszabályokban csak szülőként szerepelhet, ahol a férfiaknak is joguk van szülni, ahol az extremizmus a divatos és követendő, ott már minden kapaszkodó elveszett. Így csak a normalitás követésével adhatunk példát számukra, s azzal, ha megtanítjuk őket különbséget tenni jó és rossz között, az értékes és az értéktelen dolgok között. Ezért is fontosak a közösségek, a cserkészet az ifjúság számára.

BE: Az egész világ a feje tetején áll. Engem kifejezetten felkavarnak az események, a bizonytalanság. Neked milyen védekezési módszered van a lelki békéd megőrzése érdekében?
SZK: Számunkra a mai világban a legfontosabb a béke és a biztonság. Számomra a biztonság érzését a család és a közösségi lét adja, továbbá az, hogy minden, a neoliberális média által diktált, kétezer éves emberi értéket semmibevevő divatot kritikával tudok kezelni, s mert van egy szilárd elkötelezettséget adó támaszom, a hitem.

BE: Nemsokára itt a Karácsony. Számodra mit jelent ez az ünnep?
SZK: A családot, a meghittséget, az elcsendesedést, a puha békességet, az újjászületést, a lelki megbékélést és boldogságot.

BE: Mit üzensz a svédországi magyaroknak?
SZK: Egyrészt megköszönöm a SMOSZ vezetőségének, szervezeteinek, tagjainak és családjaiknak, hogy őrzik magyar önazonosságukat, kultúránkat, nyelvünket, hagyományainkat, s hogy részesei e nemzeti összefogásnak. Kívánom, hogy példaértékű aktivitásukat őrizzék a jövőben is! Kívánom, hogy dédelgetett közös álmaik váljanak valóra! Isten áldja a svédországi magyarság apraját és nagyját!
BE: Elnök Asszonynak ezúton is köszönöm az interjút, öröm és megtiszteltetés volt

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME