A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Kedves Olvasó!

Így az év vége felé járva, önkéntelenül is a visszatekintés, az elmúlt történtekre való reflektálás, valamiféle összegzésszerű gondolatok kerítenek hatalmukba. Nehéz nem a kezdetekre gondolnom, mikor pontosan öt évvel ezelőtt először szóltam az újág hasábjain a svédországi magyarokhoz. Az emlékező hangulathoz valószínűleg az is hozzájárul, hogy több nagy egyesületünk is jubilált ebben az évben, és e kerek évfordulók kapcsán óhatatlanul is elénk tárul a múlt. Nem mintha szabadkoznom kéne érte, visszatekinteni, elemezni és kiértékelni közösségünket, tevékenységünket elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövő kihívásaira megfelelő válaszok szülessenek.

Egyre gyakrabban hangzik el egyesületeink körében az utánpótlás biztosításának, a generáció-váltás folyamatosságának szükségessége. Noha a fiatalok egyesületi élethez való kapcsolása már jóval ezelőtt megfogalmazódott, a probléma mind a mai napig érvényes, sőt, minél több idő telik el, annál nagyobb lesz a generációk közötti szakadék. Megoldásjavaslatok persze születtek, nem is sikertelenül, hiszen sok újonnan kivándorolt szülőt, a kisgyerekeknek szóló tevékenységeknek köszönhetően számolhatunk egyesületeink körében. Kétségtelen, hogy a gyerekfoglalkozások fontos sarokköve az egyesületi tevékenységnek. További munkára sarkall viszont sok egyesületet, hogy a gyerekeik által bevont szülők ne csak a statisztikáinkat javítsák, hanem aktív szereplői legyenek közösségünknek.

A generációváltáshoz igazán szükséges szereplőket viszont mindmáig nem sikerült bevonni. Úgy gondolom, nem túlzok, ha általánosan fogalmazok akkor, mikor a fiatal - tizenöt-huszonöt éves korosztály - hiányáról beszélek egyesületeinkben. Kétségtelen, a gyermekprogramok hosszú távú sikere az lesz, ha ezek a gyerekek, a magyar közösségekben kiskorukban megtapasztalt élmények hatására, fiatal felnőtt, illetve felnőtt korukban is ragaszkodni fognak az adott közösséghez. Nagyon sok egyesületben azonban azonnali eredményekre van szükség ahhoz, hogy akár egy több évtizedes közösség ne tűnjön el teljesen. Ehhez pedig a jelenlegi fiatalokat kell megszólítani, megtalálni az eszközt, a hangot, mely hozzájuk is eljut, bevonja őket.

Nem könnyű feladat, hiszen nem egy homogén csoportról beszélünk, még ha azonos korosztályról is: egyesek Svédországban születtek, szocializálódtak, mások nem rég kényszerültek elhagyni hazájukat, otthonukat, barátaikat, és egy új hazában, új kihívásoknak kell eleget tenniük. Viszont pont ez az a korosztály, aki rettenetes gyorsasággal képes adaptálódni az új viszonyokhoz, és hatalmas energiát képesek fektetni a számukra fontos dolgokra, ha kellő képen divatos az. Nem csoda, hogy Lundban épp egy médiacsoporttal (film- és adáskészítés) tudták megfogni a fiatalok érdeklődését, de a stockholmi mozi estek, vagy a nagyon újonnan alakuló göteborgi kötetlen péntek esti találkozók is sikeres megmozdulások. Ebben nagy segítségünkre voltak a Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjasai, akik fiatal korukból is adódóan, jó ötletekkel, sikeres programokkal járulnak hozzá az ifjúság közvetlen megszólításához.

Úgy vélem, megfelelő probléma-meghatározással egy ekkora múlttal, tapasztalattal és tenni akarással rendelkező közösség, képes megoldást találni az előtte álló új kihívásokra. Bízom benne, hogy a sikeres gyerekfoglalkozások mintájára születhet egy közös megoldás, egy központi munkatervterv, mely kifejezetten a fiatal felnőtteket célozza meg.

Kívánok az új évre minden egyesületben tevékeny embernek jó ötleteket és sok erőt, kitartást az azokhoz való megvalósításhoz. Addig pedig nagyon boldog, meghitt karácsonyi ünneplést!

Bitay Erzsébet

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME