A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A kisoroszi önkormányzat hálás az árvízi katasztrófában nyújtott támogatásért

A tavaly júniusban Magyarországon is levonuló dunai árvíz elleni védekezés, valamint az árvízkárok helyreállítása hatalmas összefogásra késztette nem csak a magyarországi, illetve kárpát-medencei, de nyugati szórványban élő magyarságot is. 
Mint már beszámoltunk róla, a SMOSZ által meghirdetett adománygyűjtésre, hihetetlen együttérzést tanúsítva az anyaországot sújtó természeti csapás áldozataival, az elmúlt években ritkán tapasztalható adakozási lelkülettel, közel 55.000 koronát sikerült átutalni a Kisoroszi Község Önkormányzatának az árvízi védekezés, helyreállítás és fejlesztési költségek támogatására. Az alábbiakban Molnár Csaba polgármester köszönőlevelét olvashatják.
Tisztelt Támogatónk!
 
A Duna mentén 2013. június 3-tól levonuló, minden idők, illetve a valaha mért legnagyobb árvíz elleni védekezés miatt kapott támogatásukat ezúttal is szeretnénk újból tisztelettel megköszönni. A nem várt támogatás nemcsak a közvetlen védekezéshez, de a jövőbeni megelőzéshez is nagy segítséget jelentett.
 
Községünket a Duna, mint Önök előtt is ismert, teljesen körülzárta, és két hétig csak csónakon, vagy egyéb vízi járművel lehetett a falut elhagyni, amely nem volt ajánlatos a magas vízállás okozta veszélyek miatt. Az árvíz levonulta után, az Önkormányzat az érintett állami és nem állami szervekkel egyeztette az árvíz elleni védekezés, illetve a megelőzés érdekében. 
 
Időközben megépült a hasonló jellegű katasztrófák idején szükséges S.O.S. Készenléti Alappont Menedékház, amely a Képviselőtestület előrelátását bizonyítja.
 
Az ősz folyamán a Fővárosi Vízművekkel sikerült előrehaladott tárgyalásokat folytatni a meglévő gátrendszer megerősítéséről, illetve közös finanszírozásáról. 
 
E tárgyban a Képviselőtestület decemberi ülésén meghozta döntését, mely alapján sor került a megállapodás aláírására a Fővárosi Vízművekkel. E megállapodás nemcsak a meglévő gátrendszer megerősítését szolgálja, hanem a kis-dunai oldalon hatástanulmány elkészítését is célozza.
 
Ez a beruházás az utóbbi idők legnagyobb segítségét jelenti községünk védekezésében, mely alkalmassá teszi falunkat és az Önkormányzatot a védekezés nyugodtabb megszervezésére, és a valaha mért legnagyobb árvízszint esetén is a katasztrófa elleni védekezés biztosítására.
 
Megköszönve még egyszer segítségüket!
Tisztelettel:
Molnár Csaba polgármester
Kisoroszi, 2014. január 15.
 
„Életre szóló barátokat szereztem a Göteborgi Magyar Egyesület tagjaként”

„Életre szóló barátokat szereztem a Göteborgi Magyar Egyesület tagjaként”

Portré 2018. november 04.
Szalai Erzsébet férjével, Gézával és kislányukkal, Évával, kalandos út végén, több ausztriai és svédországi megálló érintésével, 1957 októberében érkezett meg Göteborgba. A házaspár kezdettől fogva tevékeny részt vállalt a helyi Göteborgi Magyar Egyesület létrejöttében. Szalai Géza ráadásul a SMOSZ 1974.…
Readmore
A háború utáni absztrakt művészet – A művészet egyetemes nyelve

A háború utáni absztrakt művészet – A művészet egyetemes nyelve

Képzőművészet 2018. november 04.
Göteborgs Konstmuseum (Göteborgi Szépművészeti Múzeum) 2018. június 13-tól november 11-ig „Kemény spanyol modernizmus, szigorú konkrétság, kifejező Cobra festmény és Lucio Fontana vágott vásznai. A tudományos kutatás alapú kiállításon Az egyetemes képi nyelvet boncolgatják. A háború utáni időszak absztrakt művészetét a…
Readmore

Egyesületek

Eredményes megbeszélések végén, fontos döntések születtek a SMOSZ új konferenciatermében

Eredményes megbeszélések végén, fontos döntések születtek a SMOSZ új konferenciatermében

Szeptember 22-én, szombaton tartotta hagyományos, őszi közgyűlését a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége. Az összességében kétnapos találkozón mintegy ötvenen…
Svédországban turnézott a szentegyházi Fili gyermekkórus

Svédországban turnézott a szentegyházi Fili gyermekkórus

Szívet melengető koncertélményben részesített bennünket a Szentegyházi Fili gyermekkórus. A svédországi magyarok hatalmas összefogásának köszönhetően 140 gyermeket és…
Fili koncert Göteborgban

Fili koncert Göteborgban

A híres szentegyházi Fili Gyermekfilharmónia látogatott Svédországba és négy koncertet tartott Stockholmban, Uppsalában, Göteborgban és Ljungbyben. A Fili…
SOMIT-családi hétvége Hällebergában

SOMIT-családi hétvége Hällebergában

Ismét élettel és magyar szóval telt meg Hälleberga. Szeptember második hétvégéjén rendezte meg a SOMIT éves családi hétvégéjét,…
A malmői Hungaroclub hírei

A malmői Hungaroclub hírei

Májusban teltházas busz kirándulást szerveztünk Ullaredbe, majd június elején grillpartival zártuk az első félévet. Az őszi aktivitásunkat szeptember…
A Pannónia klub életéből

A Pannónia klub életéből

A Pannónia klub őszi időszaka sok programot tartogat a Malmö és környékén élő magyarok számára. Ősztől a gyerekfoglalkozások…
Zajlanak a munkálatok a Stockholmi Magyar Ház udvarán

Zajlanak a munkálatok a Stockholmi Magyar Ház udvarán

A Magyarország Kormánya által kiírt pályázat sikerességelehetővé tette a Magyar Ház udvarának és parkolójának felújítását. A felújítási munkálatok…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan elő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

Free Joomla templates by L.THEME