A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Tóth Vera Göteborgban

- Szia. Te. Figyelj. Há’ mindent tud, nem?

- Kicsoda?

- Hát a Tóth Vera. Láttalak a koncerten.

- Az biztos. Minden stílusban..

- ...és akkor még jól beszél a számok között...

- Igen. Kellemes, közvetlen hangon...

 - Amit a pályám kezdetén vállaltam, hogy az embereknek minőségi zenét adjak. A média már az első Megasztár bemutatkozásaim során felfigyelt rá, hogy több különböző stílusban is otthon vagyok. Erre építkezve az utóbbi években közös munkába kezdtünk a Budapest Jazz Orchestraval. A mércét talán jól meg is emeltem azzal, hogy össze tudom-e hozni az alternatív, az underground, a beat, a swing, a blues és a jazz zenét úgy, hogy azt ezzel a big-banddel a hátam mögött egy komplett produkcióvá tegyem? Ehhez meghívtam Pásztor Annát (Anna & The Barbies) és Vitáris Ivánt (Ivan & The Parazol) is, akik, eltérően a saját együtteseikben képviselt zenétől, ilyenkor megmutatják, hogy mást is tudnak. Három-négy év munkája volt, hogy a zenekar tagjai is beleérezzenek ebbe a különböző stílusokra alapuló munkába. Idén október tizenhetedikén a Szegedi Zsinagógában mutatkoztunk be, és ezt a turnét folytatjuk. A felkészülés közben két éve volt már egy karácsonyi koncertünk is, idén december 8-án pedig a Budapest Jazz Club dobogóján mutatjuk be a Christmas Special koncertünket, amelyre nagy, de kellemes izgalommal készülünk. Egyébként erről lemez is készül, amelynek borítóján a Christmas Special Live cím olvasható.  Ezen csak a zenekar lesz és én...

- „Én”, vagyis Tóth Vera.

- Igen.

- Akkor itt hadd mondjam el, hogy Svédországban nagyon sok magyar kíséri figyelemmel azt a töretlen fejlődést és népszerűséget, amit Tóth Vera eddig felmutatott közönsége előtt.

- Köszönöm szépen.

- Persze Göteborgba jönni ekkora zenekarral szinte lehetetlen.

- Nos, ide a kvartettemmel jöttem. Nem az a szokványos dob, zongora, bőgő, hanem hegedű, zongora és egy száj-dobos, na meg én a negyedik...

- A zenészekről?

- A hegedűsünk egy régi cigányzenész dinasztia tagja: Duka László. Óriási technikája van, harmóniákkal, szólamokkal segíti a különleges hangzást. Zongoristánk: Dr. Bérces Viktor, aki egyébként jogász; a száj-dobosunk Molnár Tibor, akit a húgom, Gabi fedezett fel. Az est egyik legnagyobb meglepetése volt. 

DSC0675
DSC0664
DSC0642
DSC0636
DSC0586
DSC0565
Toth-Vera-es-Maroti-Lszlo-Foto-Antal-Jozsef
DSC0675 DSC0664 DSC0642 DSC0636 DSC0586 DSC0565 Toth-Vera-es-Maroti-Lszlo-Foto-Antal-Jozsef

- Hallottam, hogy a gasztronómia és még a borászat is helyet kapott életében. A zene mellett. Eléggé hihetetlen. Nem a párosítás, hanem, hogy ezek időben még egyáltalán helyet kaphatnak.

- De hát ez, az én esetemben, szeretet kérdése. Akkor mindenre jut idő.

- Tehát? A gasztronómia?

- Engem már több éve érdekel a gasztronómia, a borkultúra, azok az Igazi Szakácsok és ezek szövetsége, együttműködése. A párom, aki már egy éve a párom, ő gasztronómus. Neki van egy lakás-étterme a villányi borvidéken, Palkonyán. Szerinte ebből szinte adódott a név: Palkonyha. Ez egyike a SVÉT-nek (Stílusos Vidéki Éttermiség), amelynek tizenhét tagja van. Ezzel kapcsolatban a párommal készítettünk egy videót (több is lesz!), amelyekben séfekkel, termelőkkel, éttermesekkel beszélgetünk.Az első már fönt van a világhálón, s máris kétszáz-harmincezer nézője volt... Minden videó bejegyzésben a zene és a koncert is teret kap, közben áttérünk a gasztronómiára, a borokra. Ezekről már a párom beszél. Beszél és velem csipkelődik...

Ezen az estén egy óra volt még a koncert megkezdéséig. Mi kint álltunk a Järntorgeten a hidegben és készült az interjú. Egy fiatal magyar pár odajött, mert ráismert Tóth Verára...

A zenekar tagjai külön-külön is nagy sikert arattak. Egy zongorista és egy hegedűs produkcióját sok szakmai kifejezéssel lehet csak körülírni. A száj-dobos sikere leírhatatlan. Ilyen hang-élménnyel nem találkozhatunk olyan gyakran.

Mindhárom zenésznek külön gratuláció jár...

A koncert minden szempontból kellemes és élvezetes volt. Tóth Vera azóta Pesten Gabi húgától átvette a zsűritag szerepét. Valóban, minden zenei stílusban otthon van. Technikailag képzett, és azt is észrevenni, hogy sok zenét hallgat. Előadói stílusa könnyed, közvetlen. A számok, egyvelegek közötti összekötő hangneme is kellemes, szórakoztató, baráti. A standing ovation teljes mértékben megérdemelt volt.

- Gratulálunk!

Maróti László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME