Orbán Viktor miniszterelnök fogadja a Magyar Diaszpóra Tanács tagjait a Karmelita kolostorban 2023. november 16-án. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán
Orbán Viktor miniszterelnök 2023. november 16-án Budapesten, a Karmelita kolostorban fogadta a Magyar Diaszpóra Tanács tagjait. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes összefoglalta a következő időszak kihívásait, és a 2010 óta a nemzetpolitikában elért eredményeket.
Semjén kiemelte, hogy 2010-ben az alapoktól tudták újragondolni, majd újraszervezni a világ magyarságát érintő politikát, a kihívásokat lehetőséggé változtatták. Kitért a nemzetpolitika négy alappillérére: az identitás megerősítésére, a nemzet közjogi egyesítésére a honosítás által, a Kárpát-medencei gazdaságfejlesztési programra és az etnikai magyar pártok támogatására. Kiemelte, hogy 2010-hez képest megtízszerezték a külhoni magyarság támogatását, az akkori 13 milliárdos összeg idén már eléri a 150 milliárd forintot.
Beszámolt róla, hogy a Kőrösi Csoma Sándor és a Petőfi Sándor programok részeként eddig ezer ösztöndíjas utazott, akiknek nagy szerepük volt abban, hogy a gyökerükben emigráns szervezetek mára minden magyar otthonává váljanak az adott országban. Beszélt a kormány radikális bürokráciacsökkentő intézkedéseiről is, jelezve: a külhoni pályázatoknál 2023-ban 2,5 millió forintig nem szükséges szakmai beszámoló, elég csak nyilatkozat a program megvalósulásáról, és a számviteli bizonylatok helyett elég egy összefoglaló.
A nemzeti virtuális tér fejlesztése lehetővé teszi, hogy a magyar állampolgárok bárhol a világon regisztráció után a „teljes magyar államrezont” és a közmédia összes adását elérjék. A Welcome Office – Hazaváró Program keretében egyablakos ügyintézést biztosítanak, 27 kormányablaknál magyarul vagy angolul minden ügy elintézhető.
Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár elmondta, hogy idén 33 országból 82-en érkeztek a diaszpóra tanács ülésére. A gondoskodó nemzet programban idén is 500 millióval támogatták a diaszpóra szervezetek és hétvégi iskolák tevékenységét, templomokat, közösségi tereket építettek és újítottak fel. A pályázatokat 2024-ben is meghirdetik.
Forrás: MTI (Magyar Távirati Iroda)
A Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (NYEOMSZSZ) közgyűlése – Zárónyilatkozat
A NYEOMSZSZ 2023. november 13-án és 14-én Budapesten tartotta éves tisztújító közgyűlését, ahol Bihari Szabolcs elnököt, dr. Klement Kornél és Zennyessy László elnökhelyetteseket újraválasztották, az elnökség tagjai közé több új személy került.
A közgyűlés megköszönte a Nemzetpolitikai Államtitkárság, az országgyűlési hivatal és a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatását és az eredményes közös munkát.
Vendégként a közgyűlésen részt vett Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, aki tájékoztatta a részvevőket az időszerű nemzetpolitikai kérdésekről és jelezte, folytatni kívánják a sikeres együttműködést a NYEOMSZSZ-szal. Dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó beszámolt az autonómia törekvések jelenlegi állásáról. Gál Kinga Európa-Parlamenti képviselő vázolta a közeljövő magyar vonatkozású kihívásait. Léphaft Áron az Országgyűlés Hivatala Nemzeti Integráció Iroda mb. irodahelyettese ismertette a munkacsoportok és a hivatala működését.
A közgyűlés reméli, hogy az ukrajnai és az izraeli háborúk mielőbb véget érnek. Együttérez az áldozatokkal és különösen félti a helyi magyar kisebbség tagjait.
Nyugat-európai tapasztalataink a tömeges korlátlan bevándorlást illetően igazolják a magyar kormány migrációval kapcsolatos politikáját, amit a NYEOMSZSZ határozottan helyesel.
A NYEOMSZSZ támogatja a szülőföldjén, a Kárpát-medencében tömbben élő magyar közösségek területi autonómia igényét, ugyanakkor fontosnak tartja a szórványban élők számára a személyi elvű, kulturális autonómia biztosítását. Ezen igény a 2024-ben 800 éves Andreanum évfordulóján, mely az erdélyi szászok számára önrendelkezést biztosított, különös jelentőséget nyer. 2024-ben, Magyarország EU-s tagságának 20. évfordulóján fel kell hívni az EU figyelmét azokra a hiányosságokra, melyek az őshonos nemzeti kisebbségek teljes körű jogait illetik.
Az elnöki, elnökhelyettesi és az országos beszámolók egyöntetűen kiemelték, hogy továbbra is nagy szükség van az összetartozásra, beleértve a legkisebb diaszpóra közösségeket is. Reméljük, a nemzetcsökkenést nemcsak megfékezni, hanem közös erőfeszítésekkel és megfelelő támogatásokkal egy növekvő pályára tudjuk helyezni. A NYEOMSZSZ tevékenységének továbbra is központi eleme az anyanyelvi oktatás és az ifjúsági munka. Ezzel kapcsolatban örül a Kőrösi Csoma Sándor program sikeres újraindításának.
Fogadtuk Bosznia–Hercegovinából a szarajevói Magyar Polgárok Egyesülete HUM felvételi kérelmét a NYEOMSZSZ-ba, és örömmel vettük tudomásul, hogy más országokból is érkeztek érdeklődések; nemcsak Nyugat-Európából.
A NYEOMSZSZ közgyűlése továbbra is támogatja a Bécsi Napló újság megjelenését és népszerűsítését.
Szervezeteink nyitottak és befogadják a Nyugat-Európába érkezett magyarokat. Egyúttal megelégedéssel látjuk, egyre többen, gyerekes családok is, költöznek vissza Magyarországra és az egész Kárpát-medencébe.