A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Fergeteges színpadi siker volt a stockholmi Magyar Házban

Februárban került bemutatásra az a két részes komédia, melyet Jonas Johansson A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt című regénye alapján színpadra alkalmazott és rendezett Szentkirályi Csaga. 
A regény mottója: „Ti, akik mindig igazat beszéltek, nem érdemlitek meg, hogy megismerjétek az alábbi történetet.” 
A történetről: a Százéves unja az öregotthont és élete utolsó nagy kalandjára indul, megszökik a századik születésnapi ünnepség elől. Egy bűnöző rábízza az ártatlan öregre a bőröndjét, amíg vécére megy, de közben az öreg útnak indul és viszi a bőröndöt, amiben sok millió korona van, egy bűnöző-liga pénze. Az öreg leszáll egy számára ismeretlen állomáson, találkozik a Vagánnyal, aki vendégül látja. A Bűnöző megtalálja őket és durván fenyegetőzik, mire leütik és „tévedésből” halálra fagyasztják. Ezután a két öreg menekülni kényszerül. A Kolbászárus elviszi őket egy házba, ahol utoléri őket egy másik bűnöző, akit a Házigazda elefántja halálra nyom. Eközben a Rendőrfelügyelő nyomoz az eltűnt Százéves után, aki előbb emberrablás áldozatának látszik, majd meg éppen tettesnek. A liga főnöke is nyomoz a pénz után. Az újságírók felváltva és egymáson túllicitálva tudósítanak a legújabb hírekről. A Százéves, a Vagány, a Kolbászárus és a Házigazda most már két halottat hagy hátra és együtt menekül a Kolbászárus testvéréhez. Itt találja meg őket a liga főnöke és a felügyelő is. A végét nem árulom el.
A Magyar Ház díszterme megtelt.Nemcsak a közönség, hanem mi is, akik játszottunk, nagyon jól szórakoztunk. A próbák és az előadás alatt sok finom sült csirkecombot (köszönet érte Csagának) és almát elfogyasztottunk. Az előadás után a szereplők svédasztalos vacsorával látták vendégül a közönséget.
Belépődíjat nem szedtünk, a kalapozás és a szünetben eladott kávé és sütemény összegét pedig fölajánlottuk és eljuttattuk egy magyarországi rákos kislány családjának.
Szerepeltek: Árpádffy Zoltán, Balog Péter, Jenei István, Lauber István, Móra Ildikó, Móra Kálmán, Sántha Hanga, Tittenberger József, Török Ernő, Végh Norbert, Vigh Anna.
A rendező munkatársai: Móra Ildikó ügyelő, segédrendező; Török Enikő súgó; Szentkirályi Gábor berendezés és feliratok.
 
Reméljük hamarosan megint együtt szórakozhatunk és szórakoztatunk.
 
Vigh Anna
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME