A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

30 éves jubileumi ünnepség Ljungbyban

Különleges év köszöntött idén a Ljungby-i Petőfi Magyar Egyesületre, eljött a 30-ik születésnapja, ami minden szempontból egy nagyon szép, kerek évfordulót jelent.

Fotó: Kerekes János Csongor

1986. június 6-án a vajdasági Tóth Zsuzsa, Gera Katalin és az erdélyi Miklós Miklós mertek egy nagyot lépni, és valóra váltották az akkor már szinte 500 főnyi ljungby-i magyarok álmát, és megalapították az egyesületet.

Erős Árpád már 1984-ben felvetette az ötletet, de két év kellett hozzá, hogy a közös álmot tettekre váltsák.

Ez a legtisztább igény és szándék volt arra, hogy az itt élő, otthontól elszakadt magyarok őrizzék- megőrizhessék magukat és gyermekeiket annak, akinek születtek.

Imreh Boróka és Imreh Apolka. Fotó: Kerekes János Csongor

És elkezdődött: tánccsoport, színjátszó kör, nem akármilyen focicsapatok – a Hargita és a Budvár, egy nagyszerű kórus, közös majálisok, otthonról meghívott előadók, disznótoros vacsorák, bálok és sok-sok munka, amit legtöbbször kalákában végeztek a vezetőség és az egyesület tagjai.

Érdekes évforduló volt az idei, mivel a Benczédi Zsuzsanna tanárnő által vezetett kórus is a 18-ik születésnapját ünnepelte.

Az ünnepségen tiszteletét tette a SMOSZ elnöke is, Bihari Szabolcs, aki tartalmas és lelkesítő beszédet mondott az előadáson nem kis számban jelenlévő tagoknak. A felszólalása végeztével, oklevéllel jutalmazta meg az egyesületet, megköszönve ezzel a hosszú és fáradtságos évek munkáját.

Bihari Szabolcs, a SMOSZ elnöke. Fotó: Kerekes János Csongor Kupán Botond, egyesületi elnök. Fotó: Kerekes János Csongor

Nagyon jól előkészített és összeszokott énekléssel lépett fel a kórus, amelyet Imreh Boróka és Apolka versmondással és énekléssel zárt le.

A vasárnapi iskola gyerekei voltak az est csúcspontja, akiket nem mellesleg ugyancsak Benczédi Zsuzsanna tanárnő készített fel, táncos és éneklős fellépésükkel, mellyel valószínűleg minden szülőnek könnyet csaltak a szemébe. A nagyobb gyerekek, a gyerekműsor végén zongorázással és hegedüléssel szórakoztatták a közönséget.

Az előadás második felében léptek fel a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasai, Ferencz Orsolya és Kovács Gábor, egy színvonalas operett és néptánc bemutatóval.

Az ünnepi pillanatokat természetesen a magyar és a székely himnusszal zártuk, és az estet egy bállal folytattuk, ahol hajnalig mulattunk.

Remélem, műsorunk nyomot hagyott mindazokban, akik jelen voltak, és ezzel is hozzájárultunk ahhoz, hogy az emberek megértsék, magyarságunkat meg kell őriznünk a jövő nemzedék számára is.

 

Kupán Botond, elnök

 

Fotók: Kerekes János Csongor

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME