A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Cseh Tamás est a Kőrösinél

A Vodku együttes göteborgi koncertje

 

Zenét írni kellemes feladat. Egyszer írtam Presser Gábor dalszerzői sikereiről. Erre kellett gondolnom akkor is, amikor Cseh Tamás dalait hallgattam. 
 
A göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör éveken keresztül igyekezett rábírni Cseh Tamást, hogy jöjjön el Göteborgba és találkozzon svédországi magyar tisztelőivel. Elég, ha egy gitárt hoz magával. Neki igazán nem kell falrepesztő hangerő, fellépése nem igényel fény- és hangtechnikai segédeszközöket, hiszen a dalok, melyeket énekel, sokat mondanak, odafigyelést kérnek: emberek, rólunk van szó...
Aztán megértettük, hogy Tamás akkor már nem érezte jól magát. Beteg volt. Magyarországon még vállalkozott néhány fellépésre, mert éppen az éltette, hogy elmondja: figyeljetek, ez a mi Budapestünk, ez itt mind a mi hazánk... Azután már ez sem segített...
 
Vodku Zenekar: Takács Szabolcs, Bata István és Szabó Árpád.
Fotó: Bánovits András
 
Két budapesti művész hívta fel Csata Attila figyelmét a hattagú Vodku Zenekarra. Attila hamarosan megismerkedett zenéjükkel. Felvette a kapcsolatot az együttes vezetőjével, Bata Istvánnal. Megkérdezte, mi az oka, hogy ennyi Cseh Tamás dalt játszanak? István egyszerűen, minden mesterkéltség nélkül válaszolta: „Mivel Cseh Tamás már nem játszhat, a zenéje rajtunk keresztül él tovább... legalábbis addig biztosan, amíg mi zenélhetünk!”
A többi már könnyen ment: 
 - Gyertek ki hozzánk, Göteborgba! 
 - Nagyon szívesen – mondta István -, de mind a hatan nem jöhetünk.
 - Hanem? – kérdezte Attila.
Ezért aztán a gitáros-énekes István mellett Takács Szabolcs basszista és Szabó Árpád hegedűs-énekes állt ki az egyik göteborgi színház magyar közönsége elé. Magyar? Hiszen voltak svéd feleségek, svéd férjek. A Vodku olyan kellemes estét szerzett közönségének, hogy én, e sorok írója, legalább olyan nehezen értem el Bata Istvánt, mint Attila Budapesten. Cseh Tamás zenéje nem egyszerű slágerzene. A Vodku koncert rengeteg munka és gyakorlás gyümölcse.
Ha valaki Pesten jár és eszébe jut megtekinteni a Nemzeti Bank épületének homlokzatát, onnan méterekre, de még a Bank utcában találja a Hunnia Art Bisztró-t. A Vodku ott játszik. Cseh Tamás dalait és magyar népzenét. Utóbbiból az együttes göteborgi fellépésén a ráadás-számban kaptunk ízelítőt. Búcsúzáskor mondtam is Árpádnak, a hegedűsnek:
 - Ez a kis ráadás megmutatta, népzenében sem vagytok akárkik.
 - Igen. Akkor kezdtünk belejönni – mondta a muzsikus. 
 
Én pedig arra gondoltam, hogy ezekről a fiatal emberekről biztosan hallunk még.
 
Maróti László
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME