A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Stockholmi Magyar Ház tavaszi programjai

A Magyar Ház tavaszi műsora több új előadásban és programban bővelkedett.

Bihari Szabolcs SMOSZ elnök és a Tik Trió a stockholmi magyar házban

Megrendezésre kerültek állandó programok is, úgymint a tagegyesületek – Katolikus Kör, LTBT Árvákat támogató Egyesület, a Főzőtanfolyam - rendszeres találkozói, a svéd nyelvoktatás, a Szabadegyetem előadásai, a Táncház, valamint ennek keretén belül a kezdő felnőtt néptáncoktatás és a Baba Találka. 

Ezen kívül az első félév legfigyelemreméltóbb eseménye Március 15., az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc 169. évfordulójának megünneplése volt, március 18-án. Ebből az alkalomból felemelő, emlékezetes ünnepi szónoklatot tartott Dr. Marinovich Endre, és kiváló előadással gyönyörködtettek el a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasai, amelyet nemcsak Stockholmban, hanem az ország több városában is bemutattak. Az alkalom ünnepi jellegét tovább emelte a Magyarországon élő Szenczy Zoltán festőművész erdélyi tájakat ábrázoló pasztellkiállítása, valamint a stockholmi közönség számára megható meglepetésként fellépő, magyarul nem beszélő fiatal Albin Wallén, aki az Ismerős arcok együttes Nélküled című számának gitárral kísért, tökéletes kiejtésű énekével bűvölte el a stockholmi közönséget.

Február végén Szalóczy Pál, a Magyar Rádió és Televízió közismert bemondója, Kazinczy-díjas előadó olvasott fel a stockholmi közönségnek Rejtő Jenő kevésbé ismert novelláiból.

Március 24. és 26. között a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége évi közgyűlésének adott otthont a stockholmi Magyar Ház. Ezen a hétvégén a svédországi magyar egyesületek vezetői, képviselői vettek részt, közel 70 ember, akiket szombaton este a magyarországi Tik Trió népzenei együttes fellépése örvendeztette meg kellemes meglepetésként. A koncert alkalmával érdekes zenei felállásokban rengeteg népi hangszerrel és gazdag dalcsokorral mutatkozott be a lánycsapat.

Április 1-én ismét a népzenéé volt a főszerep. Nagyon színvonalas húsvétváró koncertet hallhatott a közönség Kovács Nóri magyarországi énekesnő előadásában, akinek fellépését kísérőzenekarként Földesi János és a Kőrösi Csoma Sándor Program stockholmi ösztöndíjasai: Tóth Luca Réka és Sándor István egészítettek ki. A koncert után jó hangulatú táncház vette kezdetét Török Ernő házigazda és a zenészek, valamint Hurtig Ilona táncoktató közreműködésével.

Április elején Dr. Kubassek János nemzetközi geográfus, a Magyar Földrajzi Múzeumigazgatója látogatott el a Magyar Házba három érdekfeszítő előadásával: A Himalája magyar remetéje – Kőrösi Csoma Sándor útján Erdélytől Indiáig; A Szahara bűvöletében– Almásy László, az Angol beteg című film főhőse nyomdokain Borostyánkőtől a Líbiai-sivatagig; és Az 1956-os Forradalom emigráns magyar tudósai öt világrészen az Egyenlítőtől a Sarkkörig. Az előadások után lehetőség nyílt a beszélgetésre, Dr. Kubassek János készségesen és lenyűgöző szaktudással válaszolt a felmerülő kérdésekre.

Május 7-én 16.00-tól került sor a stockholmi műkedvelő színjátszó csoport előadására a Magyar Ház dísztermében. Műsoruk címe: Britt-Marie járt itt; Fredrik Backman története alapján a színpadra alkalmazta és rendezte Szentkirályi Csaga.

Az előadás fergeteges sikert aratott, ami a kosarazás bejövetelében is megmutatkozott.

A bejött összeget, úgy ahogy a múlt évben is, egy sepsiszentgyörgyi gyerekotthonnak adományozta a műkedvelő színjátszó csoport.

Az árva gyerekek csoportja Sepsiszentgyörgyön már több éve kapja a színjátszó csoporttólezt a támogatást. Minden alkalommal beszámolnak arról, hogy mire költik a pénzt. A csoportban 6-12 gyerek van és gondozók, ez egy kis csoport, nem „árvaház”, hanem családi-gondozásnak számít.

Május 10-én kerül sor a 25. szabadegyetemi előadásra, amelyet Csillag Maros Magda, egykori olimpikon, világbajnok tőrvívó, a magyar líra példaértékű mecénása tart.

Május 20-án tartjuk meg a nyár előtti utolsó Táncházat. A tánc és muzsika mellett ismét lehetőség nyílik a nótázásra és a jókedvű együttlétre. Az eltáncolt kalóriák pótlására ismét terítékre kerül – sok más finomság mellett – a táncházak elmaradhatatlan kelléke: a házi készítésű körözöttes kenyér.

Másnap, május 21-én Csányi Sándor ismert magyarországi színművész Avagy miért ne próbáljuk megérteni a nőket? című önálló estjét tekinthették meg a Magyar Házba érkezők.

A Magyar Ház összes programjára sok szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt, családjával, barátaival együtt. Látogassatok el a Magyar Ház honlapjára: http://magyarhaz-stockholm.com/, valamint megtaláljátok rendezvényeinket a Facebookon is: A stockholmi Magyar Ház programjai illetve a Magyar Ház Stockholmi néven.

A stockholmi Magyar Ház Közösség vezetősége

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME