A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Lundi Híradó

 

A tétova dilemmája az év kezdetén: előre vagy hátra tekintsen, amikor egy évet lezár, viszont elkezd egy újat. Pedig tulajdonképpen ez nem választási lehetőség, mivel az előbbiből, vagyis a visszatekintésből hasznos tanulságokat vonhat le, míg a másik, az előretekintés - kötelesség.
 
Mikulás ünnepség Écsi Gyöngyivel.
Akárhova tekintgetünk, van egy gondunk (nem csak nekünk), amely itt is, ott is megjelenik, s ez a taglétszám. 
 
Most, amikor már három ingatlan fenntartásáról és sikeres üzemeltetéséről kell gondoskodnunk, minden előbbinél fontosabb taglétszámunk csökkenésének megállítása. Nos, bármennyire igyekeztünk, lundi viszonylatban ez nem sikerült. A 2011-es évet véve alapul 14 százalékkal visszaesett a 2012-es taglétszámunk. De ez csak a számok tükrében rendkívüli rossz eredmény. A statisztikának megvannak azonban a maga eszközei a kimutatások irányításához. Ha egy kedvezőtlen eredményt elfogadhatóbbá akarunk tenni, néha elégséges egy másik összehasonlítási alapot  választani. A mi esetünkben, ha két évet lépünk vissza s 2010-et vesszük alapul, akkor egészen másképp fest az eredmény: 17 % -os növekedés! Ez 2010-től számolva s 1 évre lebontva évi 8,5 százalékos növekedést jelent. Ha kiszámítjuk a három év átlagát, akkor pontosan a 2012-es taglétszámot kapjuk. Számok nélkül, leegyszerűsítve az történt, hogy 2012-ben százalékban kifejezve szinte elképesztő módon megnőtt a taglétszámunk.  Ennél az eredménynél azonban szerencsés körülmények is közre játszottak, ezért ezt a szintet ismét elérni rendkívül nehéz lesz.
Megvizsgáltuk azt is, hogy 2012-ben kik és esetenként miért hagyták el az egyesületet. Az okokat 4-5 kategóriába lehet sorolni. Egy részük természetes lemorzsolódás (pld. elköltözés), de előfordult ideológiai meggyőződésből származó szakítás is. A csökkenés megállításának viszont nincsenek kategóriái. Az egyetlen hatásos módszer: legalább annyi új tagot kell verbuválni, ahány elmegy. 
2012 őszi idényéből csak a legeket emelem ki. Tömegvonzás szempontjából kiemelkedett Écsi Gyöngyi mikulási / adventi / karácsonyi műsora. Jó példa volt arra, hogy egy jó adag leleményességgel s kb. ugyanannyi tehetséggel egy egyszerű meséből is ki lehet alakítani szórakoztató és a gyerekek játékkészségét fejlesztő műsort.
 
Készül a bográcsbavaló
 
Kovács Gellért lundi szereplését nem lehet csak az egyesületünk tevékenységeként feltüntetni, de mindenképpen sikerélményként könyvelhetjük el, hogy talán országos viszonylatban sem tartott annyi Roaul Wallenberg-megemlékezést, mint Lundban. Előadás előadást követett az itteni gimnáziumokban, de neki futotta az erejéből  még egy esti  szereplésre egyesületünkben is.
A Híradó hasábjain ne panaszkodjunk. Úgy érzem, mégis meg kell említenem sajnálatos legként a magyarkanizsai színtársulat előadásának fogadtatását. Annak ellenére, hogy Halmstadtól délre, a dél-nyugati partvidéken 50 kilométeres körzetben négy működő magyar egyesület van, és hogy ezt az előadást csak Lundban mutatták be, és hogy a gyermekfelügyeletet is megszerveztük, és hogy a SMOSZ anyagi támogatásának köszönhetően a lehető legalacsonyabb belépődíj volt, tizenheten voltunk kíváncsiak az előadásra. Nem tudjuk, hogy ez a szervezés csődje-e, vagy el kell fogadnunk, hogy az a vendégegyüttes, amely - legyenek bármilyen lelkesek is a művészek - nem kacagtatni kívánja a közönséget, az ebben a régióban nem számíthat sikerre. Az a tizenhét ember valószínűleg máskor is szívesen eljönne hasonló jellegű műsorra, de elvárhatjuk-e a művészektől, hogy szívüket-lelküket beleadják az előadásba, ha szinte üres a nézőtér?
 
Ami az előretekintést illeti, a tavaszi műsortervünk még csak részben készült el. Mindenesetre azt tervezzük, hogy majd ebben az évben is játszadozunk (Játszóház), olvasgatunk (Irodalmi olvasókör), főzőcskézünk (Főzőtanfolyam), emlékezünk (nemzeti ünnepeink) s időnként beiktatunk egy-egy előadást azzal a céllal, hogy a nemzeti öntudatunkat életben tartó agysejtjeink sorvadásnak ne induljanak. 
Szurkolunk, de nem csak szurkolunk, hogy a hällebergai új otthonunkat ne csak megtarthassuk, hanem sikeresen működtethessük is mindnyájunk hasznára és örömére.
 
Boross Kálmán
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME