A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

SOMIT-családi hétvége Hällebergában

Ismét élettel és magyar szóval telt meg Hälleberga. Szeptember második hétvégéjén rendezte meg a SOMIT éves családi hétvégéjét, melyen 75 fő vett részt és ígéretes, színes programokkal kecsegtetett.

Az egykori fiatal SOMIT-osok még mindig fiatalon, ám már felelős szülőkként, gyermekeikkel vagy párjaikkal érkeztek és foglalták el helyeiket péntek délután. A csemeték azonnal birtokba vették az udvart, a felnőttek pedig a rég nem látott barátokkal ott folytatták a beszélgetést, ahol legutóbb abbahagyták. Ezalatt a konyhában szorgos kezek azon dolgoztak, hogy minden résztvevőnek éhét oltsák. Az ízletes vacsora után tábortűz gyúlt – a gyerkőcök legnagyobb örömére – és gyerekjátékokkal, daltanulással tették élvezetesebbé a nem mindennapi eseményt.

Szombat délelőtt Kerekerdő erőpróbán vehettek részt a kicsik és nagyok sugárzó napsütésben. Az ügyességi versenyen főként az apukák és a gyerekek mutatták be tudásukat, s ezalatt az anyukák teljes odaadással drukkoltak nekik. Minden csapat derekasan helyt állt és az ajándékozás sem maradt el.

Ezután a vízimádók csónakázni mentek a tóra, a többiek pedig íjászkodhattak és kedvükre játszhattak.

A bőséges és ínycsiklandó ebédet követően a legkisebbek elszenderültek, de a többség kézműves foglalkozáson vehetett részt. Batikolás, gyöngyfűzés, hűtőmágnes- és zseníliaállat- készítés volt a palettán, ám a kreativitásnak senki sem szabott határt, igény szerint mindenre készen álltak a segítők.

Az esemény meghívott vendégművésze, Csernik Szende székely mesemondó és lábbábos volt, aki mind a gyerekek, mind a felnőttek figyelmét elrabolta életre kelt meséjével. Röpködtek a murkok és a pityókák, megtanulhatták – akik még nem tudták -, hogy mi az a fuszulyka, s azt is, hogy a régi időkben, amikor még nem létezett wifi, hogyan kommunikáltak egymással az emberek.

Az esti szabadtéri sütögetés és tábortűz megadta az est hangulatát. A baráti beszélgetések, közös éneklés, a régmúlt táborok, a nagy szerelmek történeteinek felidézése igazán bensőségessé tették az amúgy is SOMIT-családként emlegetett közösséget.

Elérkezett az utolsó nap, amely búcsúról szólt. A délelőtt folyamán a családok elpakoltak, kitakarították szobáikat és a közös helyiségeket, majd az ebéd után hazamentek.

Szavakkal nehéz megfogalmazni azt az összetartást, odaadást, egyenlő bánásmódot, amelyet tapasztalni lehetett. A szervezők a négy KCSP ösztöndíjassal (Bálint Réka – Halmstad, Bodó Emese – Stockholm, Dobos Tamás – Göteborg, Sebestyén Marianna – Malmö. Lund, Helsinborg) kiegészülve minden erejükkel, idejével arra összpontosítottak, azon dolgoztak, hogy a résztvevőknek olyan hétvégét biztosítsanak, amely feltölti őket, amelyet örömmel tehetnek be személyes emlékkönyvükbe.

Sebestyén Marianna

 

Kedves Tük, SOMIT tábor lakócskái!

Elsősorban tudatom, hogy szerencsésen hazaértünk! S még egyszer köszönünk mindent néktek! Tetszett erősen, hogy jó csapat vagytok, szép közösség. Olyan volt mintha otthon lennék veletek! Nem es éreztem, hogy Svédországban lennék, hanem egy kicsiNagy Magyarországon, csak a táj volt más, az es holnemvoltosan mesés! Furcsa volt ilyen hamar eljönni, mire jól megszerettelek benneteket, apraja nagyját már búcsúzkodtunk es. Örvendek, hogy lelketekben fészket rakott a mese, s köszönöm, hogy fogadtátok! 
Mesebeli szeretettel, Münk:
Szende s Csinszka

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME