A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Változatos programok a Stockholmi Magyar Házban

Fölszállott a páva a Stockholmi Magyar Házra, 2018. december 8-án

Az Adventi ünnepség meleg és családias hangulatát a Fölszállott a Páva fellépői biztosították: Debreczeni-Kis Helga citerán, Patonai Bátor tekerőn, Cruz Heather és Demarcsek Dániel táncjátékaikkal valamint Bodó Tímea Emese énekével. A sikert, a jókedv és vigadalom jelentette, továbbá a vacsorára felszolgált töltöttkáposzta és kürtőskalács.

A legendás Aranycsapat bemutatását az Aranycsapat Alapítvány elnöke, Kű Lajos vállalta fel egy előadás keretében a Stockholmi Magyar Házban, 2019. január 26-án.

Kű Lajos, az Aranycsapat Alapítvány elnökének előadása

Lajos tagja volt annak a magyar csapatnak, amely olimpiai ezüstérmes lett Münchenben az 1972-es az olimpiai nyári játékok során.

Jó lett volna az Aranycsapat tagjairól olyan részleteket is megtudni, amelyek ínyencségül szolgáltak volna az előadó beszédében. Az embereket az is érdekelte volna, hogy hogyan jöhetett létre egy ilyen sikeres csapat...

Az előadás hallgatása alatti feszült figyelmet az esti Retro Disco-n lehetett feloldani Persik Szabi DJ közreműködésével, valamint az ízletes kenyérlángos elfogyasztásával.

Érdekes témákat feszegetett a Stockholmi Magyar Házban megrendezett Szabadegyetem keretén belül Dr. Bartosiewitz László és Dr. Sebestyén Gábor. Segítségükkel betekinthettünk a tudomány izgalmas világába.

Szabadegyetemi előadás a Stockholmi Magyar Házban

November 14-én Dr. Bartosiewicz László régész, a Stockholmi Egyetem paleozoológiai tanszékének vetetője gazdagította tudásunkat az állatokkal kapcsolatos régészeti információkkal: „A szomszéd tehene”– ember-állat kapcsolatok a régmúltban címmel. Az archeológusról megtudtuk azt is, hogy 2006. és 2014. között két ciklusban elnöke volt a Nemzetközi Régészeti Tanácsnak.

Sok figyelemre méltó dolgot tudhattunk meg úgy az előadóról, mint az általa nagyra becsült és számunkra ismeretlen régészeti ágról.

Dr. Bartosiewicz László régész, a Stockholmi Egyetem paleozoológiai tanszékének vezetője

Dr. Sebestyén Gábor, szülész-nőgyógyászfőorvos számunkra nem ismeretlen. Sokszínű tevékenységeit elismerés övezi. Kétrészes, Tordától Stockholmig – Erdélyből Svédországba címmel megtartott előadásának az első részére decemberben került sor. Ekkor érdekfeszítő témákkal ismertetett meg bennünket: Torda város történelméről, a Tordai Országgyűlésről, a vallásszabadságról valamint az unitarizmusról.

A második részre február folyamán fog sor kerülni, ezúttal Dr. Sebestyén Gábor a saját életéről és munkásságáról fog beszélni.

Március folyamán pedig Dr. Szabolcs Antal fog beszámolni az életpályájáról és a munkásságáról a Stockholmi Magyar Házban.

 

Dr. Madarassy Enikő

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME