A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Talpra, göteborgi magyar!

Több generáció együtt a Márton napi sokadalomban

Sokféleképp lehet „talpra állni” és tenni, cselekedni egy közösség összekovácsolásáért, megtartásáért. Ez koronként és helyszínenként más és más. Mi most a göteborgi gyerekek műhelyébe nyújtunk bepillantást. A göteborgi Tavaszi Szél Kulturális Egyesületben gőzerővel beindultak a 2022-es év közös gyermekprogramjai. Januárban korlátozott létszámmal, számunkra kicsit szokatlan módon – előzetes jelentkezés útján – szerveződtek a vasárnapi összejöveteleink.

A megengedett húsz fő mindig megvolt, talán néha még eggyel több is, de hát csak az nem tudja, aki nem élt Svédországban, hogy itt ismeretlen fogalom a gyerekek körében a vigyázzállásban sorban állás, amely elengedhetetlen feltétele a lurkók számbavételének. Azután eljött a február, a restrikciók eltörlésével, amelyet már mindannyian nagyon vártunk. Így nem lesz akadálya, hogy megtartsuk a tavaszi félév programjainak egyik kiemelt eseményét, a március 15-i forradalom és szabadságharc kapcsán szervezett találkozót. Ezt idén egy tó mellett található kirándulóházban rendezzük meg. Az idilli környezetben idén is elszavaljuk a Nemzeti dalt, amelyre sajnos tavaly nem volt lehetőségünk, hiszen egy éve leg­inkább online térben tudtunk együtt lenni. Legutóbb két éve, 2020-ban lelkesítette az össze­gyűlteket Petőfi Sándor költeménye. Akkor egy lovardát tettünk meg az ifjak találkahelyének, ahol, aki akart, lóra pattant, valamint Petőfi kedvenc ételét, a túrós csuszát tettük az asztalra. A Nemzeti dalt pedig Csikós Csenge szavalta el, mindenki legnagyobb megelégedésére. A fiatalok segítsége a lovagoltatásnál is jól jött két éve, amely gondolkodásra késztetett bennünket, felnőtteket.

Két korábbi tavaszi szeles, Flóra és Csenge segíti a szülőket. / Fotó: Antal József

Az ötlet – hogy a korábban gyerekként az egyesületbe járó, de azóta már „a fészekből kirepült” gyerekeket szervezőként, segítségként bevonjuk az egyesület munkájába – elindította azt a folyamatot, melynek eredményeképp tavaly novemberben Márton napi sokadalmat tartottunk, libapecsenyével, fehérkenyérrel, amelyet a rétesekkel együtt a svenljungai Femobla pékségben süttettünk meg, külön erre az alkalomra. Az össznépi rendezvényre nemcsak az aktív tagjainkat, a (kis)gyermekes családokat, hanem a már felnőttkorba lépő, egykori tavaszi szeleseket is meghívtuk, hogy ezzel a „forradalmi” ötlettel is építsük közösségünket, kérve, hogy Talpra, magyar! Ahogy a márciusi ifjak tették egykoron.

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME