A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Beszámoló az 1956-os forradalom és szabadságharc alkalmából tartott megemlékezésről a stockholmi Magyar Házban

forr web

A Magyar Ház Közösség alapszabálya szerint az egyesület egyik legfontosabb kötelessége a nemzeti ünnepekre történő méltó megemlékezés, aminek a vezetőség minden alkalommal a legnagyobb odaadással tesz eleget.


Különös örömünkre szolgál, hogy hosszú évek óta hagyománnyá vált, hogy a svédországi magyar nagykövetség részt vesz a nemzeti ünnepeink alkalmából tartott megemlékezéseinken, ezzel is jelezve Magyarország féltő gondoskodását a diaszpórában élő nemzettársakért. Ebből az alkalomból a nagykövetség kültéri kiállítással is hozzájárult az esemény ünnepélyességéhez: a nagyméretű fotók a környékbeliekkel is megismertették és az időseknek emlékezetébe idézték 1956 felemelő és tragikus pillanatait. A nagykövetség képviseletében ezúttal Dr. Győri Péter úr, első beosztott, nagykövet helyettes és Dr. Kaszás Veronika kulturális attasé vett részt az eseményen.

A műsor Mayer Hella kiváló festőművész kiállításával kezdődött, amelyet Bereczky-Veress Biborka elnök nyitott meg. Tíz kollázstechnikával készült kép és két nagyméretű olajfestmény került bemutatásra. Az ünnepi szónoklatot ezúttal Dr. Fónyad Péter tartotta, aki nagyvonalakban felvázolta azt a légkört, amely a forradalom kirobbanásához, majd a szabadságharc kibontakozásához vezetett, megemlékezett a lelkes napokat követő kegyetlen megtorlásokról. Beszédének fő témáját személyes emlékei képviselték: megrázó volt a beszámolója arról, amikor 16 éves diákként egy fiatal lánnyal együtt röpcédulákat ragasztottak a falakra. Azt, hogy őt nem fogták el, az édesapjának köszönheti, aki az első napi falragaszterjesztés után bezárta, így nem mehetett ki az utcára, társnőjét, aki másnap folytatta a terjesztést, elfogták és félholtra verték.

Az ünnepély méltó befejezése Molnár Bence színművész előadása volt. A fiatal színész összeállítása, Petőfi utazása A helység kalapácsától 1956-ig, nemcsak lehetőséget nyújtott egy kiváló színpadi teljesítményre, a színészi szakma teljes kelléktárának megcsillogtatására, hanem a közönséget magával ragadva eljutott a felemelő, megrázó csúcsra, amelynek lezárásaként a Himnuszt együtt énekelhette a meghatott, átszellemült közönség.

Mielőtt hazaindultak volna, a résztvevők kellemesen elbeszélgettek a nagykövetség tagjaival, a kiállító festőművésznővel, az ünnepi szónokkal és a színésszel együtt egy pohár pezsgő, frissen sült pogácsa, csésze kávé mellett.

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME