A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

SOMIT - egy sziget az idegenben

 

Hozzád szólok, aki, akárcsak én, 18. életéved és a halál között vagy. Hozzád, aki új hazát kerestél; itt születtél, vagy csak éppen átmenetileg tartózkodsz Svédországban.
 
F_13-1SOMIT-kedvcsinalo-kepsorozata.jpg
A SOMIT kedvcsináló képsorozata
 
A SOMIT egy baráti társaság jellegű országos egyesület. Össze ne téveszd a svédországi helyi egyesületekkel! Évente csak 3-4-szer találkozunk, de akkor nagyon intenzíven (2-3 napig abba se hagyjuk)! Az átlagéletkor 30 év, ám lélekben 22 körül jár, mivel sok közöttünk a későn érő típus... 
 
A SOMIT nem tudja pótolni az otthon hagyott barátaidat, a sörözők, kávézók meghitt, jó beszélgetéseit, a házibulikat. Viszont szemtanúja voltam az elmúlt 10 évben annak, hogy hogyan születtek új kapcsolatok, barátságok, szerelmek, és ez utóbbiból gyerekek is.
A SOMIT nem tud neked munkát keríteni, nyelvet tanítani, lakást szerezni és gyerekeidnek óvodát biztosítani. De ha elvegyülsz egy hétvégén a 60-70 ember között, akkor biztos, hogy számodra hasznos információkhoz juthatsz. 
A legtöbben nem itt születtek, és valamikor mindenki elkezdte itt új életét. Ha netán elvetődnél egy SOMIT-találkozóra, nem kell attól tartanod, hogy megnézik, milyen autóval jöttél, hogy tapogatózó kérdéseket tesznek fel mézes-mázosan, és aztán jól kibeszélnek. Nem kell feszengve ülnöd egy báli asztalnál, hallgatnod és nézned, amint a nép éppen az "Elment a Lidi néni a vásárra"-számra ropja a táncot. Elköthetsz egy kenut, horgászhatsz, előadást hallgathatsz, segíthetsz a konyhában, vagy éppen csak beszélgethetsz az itt-ott csoportokba összeverődő hasonszőrűekkel. Ha szereted, vagy legalább el tudod fogadni az emberek sokszínűségét, akkor bizonyára szórakoztató lenne számodra egy ilyen találkozó. Itt van a mérnök, aki most munkanélküli, és Fornettit árul. A másik mérnök, aki ugyancsak munkanélküli; éppen lencsét csiszolgat a csillagászati távcsövéhez, gyereket nevel, és aktívan segít a SOMIT szervezésében. Az autószerelő, aki megjavítja az autódat két sörözés között. A fizikus, aki mindig hajnalban érkezik, a bak jegyében született, és otthon mindent rendberak, mielőtt útnak indul. A szobafestő, aki miszlikbe törte magát egy autóbalesetben, és fél év után már úgy tud járni, mint a puma. A nagy horgász, aki két tóparti kiruccanás között ebédet főz 60 embernek. A konduktor, aki programokat szervez a SOMIT-nak és aki a találkozókon egyben a rendfenntartó erők parancsnoka. A rocker kinézetű titkár, aki egy nagy számítógépes játékban felverekedte magát a világelsők közé. Még sorolhatnám a résztvevőket...
Valahányszor útban vagyok hazafele egy-egy találkozóról, mindig az Üvegtigris című film karakterei jutnak eszembe. Életek, arcok, mentalitások. Nagyon különbözőek, és mégis együtt. Igen, ez a SOMIT: egy csomópont, ahol évente négyszer összefutnak az emberek, aztán folyatják hétköznapjaikat.
Egy pillanatig se hidd, hogy ez egy link társaság, ahol csak ész nélküli bulizás van. Itt tudatosult bennem az, hogy hány magyar is él itt már régóta, és milyen sokan áldozták idejüket, tudásukat a svéd társadalom építésére. A SOMIT igyekszik őket felkutatni, felkérni, hogy tartsanak előadást a találkozókon. Érdekes itt összefutni olyan emberekkel, akik állandóan fejlesztik magukat; csak a tudásnak és a társadalomnak élnek.
Néha tallózom a világhálón. Én személy szerint bealszom az olyan közhelyektől, amit nap, mint nap olvasok, hogy a „magyarságod megőrzése”, „a magyar kultúra megőrzése”, „az anyanyelv ápolása”. Minden nyelv változásban van. A magyar kultúrát gyakorlom, mert az magától jön ha/mivel ott születtem, ott nőttem fel. Az ember nem vetheti le, mint egy ruhát! A magyar anyanyelvemet meg hogyan ápoljam olyan helyen, ahol a „magyarúl” így, hosszú ú-val van írva?
Ha azt érzed, hogy a magyarságod nem csak hangoztatásból és zászlólengetésből áll, hanem meg akarod őrizni a magyarságodból azt, ami jó, akkor dobd be a hálózsákodat meg a családodat az autóba, és gyere el közénk egy gondtalan hétvégére!
Találkozunk, vi ses, see U!
 
Szarka András
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME