A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

1848-ra emlékeztünk Göteborgban

Százhatvanhatodik éve gondolunk a hősökre, a harcosokra, azokra, akik 1848-1849-ben megpróbálták kiűzni hazánkból a zsarnoki hatalmat, kivívni a magyar nép függetlenségét, szabadságát. Hosszú 166 év ez, mégsem mondhatjuk, hogy a fölöttünk átzúgó történelem zajában egy árnyalatnyit is szürkült volna emlékezésünk őszintesége. Hogyan is felejthetnénk az akkori magyarság áldozatait, amikor a hétköznapok, a politikai események naponta emlékeztetnek nemzetünk gondjaira, céljaira és az ehhez szükséges szabadság fontosságára.

 
Berecz István és a Gardon Banda Fotó: Bánovits András
 
A göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör idén is összehívta a városban élő magyarokat, hogy emlékezzenek. Teljesen megtelt a klubhelyiségünk nagyterme.  
Az ünnepséget Csata Attila, a Művelődési kör elnöke nyitotta meg. Emlékeztetett a Tizenkét Pont tartalmára, arra, hogy mit kívánt a magyar nemzet 1848-ban, majd üdvözölte a hazánkból vendégül hívott Gardon Banda együttesét. Mivel én „szintén zenész” vagyok, hogyan hallgathatnék róla, mennyire gondos, zeneileg, népművészetileg kidolgozott zenével bűvölte el közönségét ez a rendkívül lelkes fiatalokból álló zenekar. Komáromi Márton hegedült, Dövényi Gergely brácsázott és játszott egy nem gyakran látható hangszeren, az ütőgardonon, a háromhúrú bőgőn, amelynek megszólalásán, használatán sok múlik ebben a produkcióban. Nagyszerűen játszott Kalász Tamás.
 
Berecz István, aki furulyázott, énekelt és táncolt, fáradhatatlanul munkálkodott a hangulat fokozásán. Többen is voltak, akik nem tudtak ellenállni, s az együttessel énekelték a dalokat. Részben különböző magyar tájak és a szabadságharc zenéit hallhattuk. Nem volt olyan egyszerű „véget vetni a zenének”. Én még javában beszélgettem a csak néha látott ismerősökkel, de a zenekar és Berecz István még ott álltak hangszerrel a kézben körülvéve emberekkel, magyarokkal, akik nem tudtak szabadulni a varázstól: énekeltek.
 
Hálásan köszönjük vendégeink lelkes és nagyszerű szereplését, és nagyon reméljük, hogy máskor is találkozunk Göteborgban.
 
Maróti László
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME