A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Az Ághegy a IV. Magyarok Világtalálkozóján

Április 23-án Stockholm után Kolozsváron, a Minerva Társaság és a „Szabadság” napilap szerkesztőségének meghívására, bemutatásra került a Tar Károly író és költő versei által ihletett képkiállítás. A kiállító termek falain egymás mellett kerültek felfüggesztésre a nagy méretben kinyomtatott versek és Moritz Lívia svédországi festőművésznő, az Ághegy műhely tagjának művei.

A megnyitón a több kolozsvári irodalmi-kulturális személység mellett nagyszámú érdeklődő hallgatta Tibori Szabó Zoltán elnök méltató szavait.

Burca Péter, a Kolozsvári Román Opera magán énekese mély, tisztán csengő baritonjával magas művészi előadásban Mozart és Rossini áriákkal szórakoztatta a nagyérdeműt.

A Kolozsvári Magyar Színház művésze elszavalta Tar Károly Itt és ott, valamint a Megszámlált napjaink című verseit. Mind a költő, mind a festőművésznő röviden beszélt a bemutatott művek keletkezéséről.

A sikeres bemutató nyomán számosan látogatták a kiállítást, mint a költészet és festészet összefonódásának, egymásra hatásának jelképét. Megtisztelő volt a kolozsvári Báthory István gimnázium, egy egész osztály tanulóinak közös tárlatlátogatása. A vendégkönyvben bejegyzett írásaik magas színvonalú irodalmi és művészeti tájékozottságot tükröztek.

A vándorkiállítás következő állomásának Budapest, a Magyar Írószövetség Székháza adott helyet. Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke megnyitó beszédében örömmel üdvözölte az Ághegy, a skandináviai magyar alkotók népszerűsítőjének jelenlétét az írószövetségnél, valamint a magyar nyelv és irodalom terjesztése, megőrzése érdekében kifejtett munkásságát. Ezt követően Pomogáts Béla, Széchényi Díjas irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség volt elnöke méltatta a kiállítást, majd Kovács Sándor kolozsvári zongoraművész, gyönyörű megszólaltatásban Bartók és Chopin műveket adott elő.

Dengyel Iván, a Vígszínház Jászai Mari Díjas művésze kimagasló szintű előadásban szavalta el Tar Károly Itt és ott, majd a Búcsú Európától című verseit.

Nikli Noémi újságíró egészen különleges megvilágításban méltatta Moritz Lívia festőművésznő munkásságát.

A termet teljesen betöltő résztvevők között örömmel üdvözöltük a kiállítás megnyitóját személyével megtisztelő Szentiványi Gábor nagykövet urat, a svédországi magyarság régi támogatóját, fáradhatatlan lelkesítőjét az önidentitásuk megőrzésében vívott küzdelmükben. Stockholmi nagykövetsége idején irodalmi, kulturális tevékenységünk magasabb dimenzióba lépett.

A megnyitón jelen volt a Kossuth Rádió két szerkesztője, Cservenka Judit és Filippinyi Éva. A rá következő napon a Kossuth rádió stúdiójába hívták Szentmártoni Jánost, az írószövetség elnökét, Moritz Lívia festőművészt, Tar Károlyt az Ághegy szerkesztőjét, valamint Moritz Lászlót, az Ághegy-Liget BT alelnökét.

A műsor keretében alakalom adódott betekintést nyújtani a svédországi magyarság életébe, különös tekintettel a SMOSZ által irányított kulturális tevékenységekbe, majd kiemelten foglalkozni az Ághegy, skandináviai magyar nyelvű lapfolyam hídépítő szerepéről, a szórvány magyarság és az anyaország, svédországi magyarság és befogadó ország, valamint szórvány-szórvány kultúrák között.

A harminc perces felvételt május 10-én, az Esti séták kulturális műsor keretében sugározta a Kossuth Rádió.

A kiállítást megtekintették a budapesti IV. Magyarok Világtalálkozójának szervezői, akik az Itt és ott című képet bezsűrizték a Syma csarnokban – a Világtalálkozó keretében sorra kerülő – kiállítás képei közé, mely alkalommal felkérték Moritz Líviát egy rövid előadás megtartására a magyar nemzetiségű festőművészek svédországi jelenlétéről.

A kolozsvári „Szabadság” külön képes riportban számolt be a vers-kép kiállításról kiemelve annak kapcsolatépítő jelentőségét a skandináviai magyar művészek és más szórványlakta testvéreink között. Hasonló értékelés hangzott el a budapesti kiállítást követően a látogatók, a Magyar Írószövetség, valamint a Magyar Újságírók Országos Szövetsége részéről, kiemelve a Skandináviában élő magyar művészek alkotásainak jelentőségét, mint az egyetemes magyar művészet szerves részét.

Moritz László

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME