A göteborgi Kőrösi egyesületmagyar pop-rock est vendége a budapesti Vodku együttes volt.
Az együttes vezetője, Bata István nyilatkozott nekünk.
- Hogyan alakult meg a Vodku? Mit takar a Vodku név?
A zenekart még a múlt évezredben, 1992 májusában alakította egy egyetemista baráti társaság. Az volt a célunk, hogy miközben jól szórakozunk, a barátainknak is örömet szerezzünk. A név pedig azért lett Vodku, mert bohó fiatalok voltunk, és a zenekar megalakulására orosz vodkával ittunk áldomást.
- Ki a Vodku?
Az alapítók közül ma már csak én vagyok a zenekar tagja. Az 1992 óta eltelt 22 évben sokat változott a világ, és sokat változott a Vodku is. Amikor komolyabbra kezdett fordulni a zenekari munkánk, és már nem csak barátaink szórakoztatása volt a cél, az alapító tagok közül többen inkább az eredeti végzettségük szerinti pályát választották. A jelenlegi – mondhatni harmadik generációs – csapatot már olyan zenészek alkotják, akiknek nem csak öröm, de hivatás is a muzsikálás.
- Valójában milyen zenét játszotok?
A Vodku zenei stílusa a hét tag együttműködéséből, zenei hátterének és ízlésének egybegyúrásából alakul ki. Fontos alkotóeleme a zenénknek a magyar és közép-kelet-európai népek zenéje, ezekre a dallamokra és zenei motívumokra építünk a dalok megírása során. Mégsem tartjuk magunkat népzenét játszó együttesnek, hiszen a népzene – számos más könnyűzenei stílus elemeivel kiegészülve – csupán alap, amelyre saját dalainkat és dalszövegeinket felépítjük.
- Mi az együttes szakmai karrierje?
A megalakulása óta eltelt évtizedekben a Vodku zenekar rendszeres fellépője a budapesti klubzenei életnek, emellett szinte valamennyi jelentősebb magyarországi fesztiválon felléptünk már – a Sziget fesztiválon többször is – és rendszeres meghívásokat kapunk más országokból is. Az elmúlt 15 évben 15 európai országban léptünk fel, de többször jártunk a tengerentúlon is: 2001 óta három alkalommal turnéztunk Mexikóban.
A koncertek mellett persze lemezeket is készítünk, ezenkívül a zenekar az elmúlt 10 évben a budapesti Radnóti Miklós Színház hat előadásához is írt zenét.
- Hány lemezetek jelent meg?
2004-ben jelent meg az első lemezünk Kikötő címmel, ezen a lemezen az első 12 év dalait gyűjtöttük össze, a cím pedig arra utal, hogy a Vodku egy olyan vidám és sokszínű zenekar, mint egy kikötőváros bábeli forgataga.
2007-ben Más címmel készült el a második lemez, majd 2010-ben Szabó Magda Bárány Boldizsár c. mesejátékának megzenésített változatát készítettük el, Szombathy Gyula közreműködésével. 2012-ben újabb dalainkat adtuk ki az Árnyéktánc című lemezen, 2014-ben pedig Még egy kör címmel adtunk ki egy 16 dalt tartalmazó lemezt, amelyek fele új dal, mellettük pedig újra rögzítettük a elmúlt 22 év számunkra legkedvesebb dalait.
- Hogyan éltétek meg a göteborgi fellépéseiteket?
Mindig nagy élmény, ha az ember az otthonától távol a honfitársaival találkozik. Különösen nagy élmény, hogy saját művészi produkciónkat mutathattuk be a göteborgi magyar közösségnek, hiszen ezzel egyrészt egy olyan előadói körbe kerültünk bele, ahová tartozni öröm és büszkeség, másrészt az előadásunk értékét és érzelmi tartalmát is fokozta, hogy olyan magyar közösség előtt adtuk elő, akik bizony nem minden nap jutnak hozzá az élő magyar kultúrához.
- Nem csak mint zenészek, hogyan látjátok a magyarokat a diaszpórában, Göteborgban, konkrétabban a „Kőrösi” magyarokat?
Nagyon kedves, barátságos embereket ismertünk meg, akik nagy szeretettel fogadtak bennünket. Az a három nap, amit Göteborgban töltöttünk, a zenekar legszebb utazási élményei közé tartozik, és bízunk benne, hogy lesz még lehetőségünk a visszatérésre.
Köszönjük sponzoraink támogtását, a Move&Walk, valamint a Mölndals City Bil & Plåt AB vezetőinek.
„By the way”, ahogy a székely mondta, az együttes elérhető a www.vodku.hu honlapon.
Kérdezett: Csata Attila