A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A stockholmi Magyar Ház Közösség Szabadegyeteme

Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után a Svédországba szakadt magyarság nyelvi-kulturális azonosságának megőrzését csaknem kizárólag a Magyar Ház és az ennek keretén belül működőegyesületek biztosították.

A nyugaton élőmagyarság helyzete a vasfüggöny feszámolása, s különösen a közép-kelet európai országok Európai Unióhoz valócsatlakozása óta, teljesen megváltozott. Az emberek szabadon járhatnak-kelhetnek Magyarország, az elcsatolt területek és a világ bármely más pontja között, s ehhez a repülőjegyek árának utóbbi években tapasztalt drasztikus lecsökkenése is hozzájárult. Emiatt halványulóban van a magyar egyesületek eredeti célkitűzései iránti érdeklődés.

Kíváncsiak vagyunk ellenben egymásra, megvalósításainkra, arra, hogy kik élnek közöttünk, miért, hogyan kerültek Svédországba, mi a kapcsolatuk a szülőföldjükkel. Ez a felismerés vezette arra a Magyar Ház vezetőségét, hogy másfél évvel ezelőtt, 2013 szeptemberében létrehozza a Szabadegyetemet.

A Szabadegyetem kitüzűtt célja, hogy a stockholmi magyar közösségnek bemutassa a Svédországban élőtudósokat, kutatókat, munkásságukat, sikereiket, célkitűzéseiket. Meghívottaink Dr. Madarassy Enikőmatematikus, a Stockholmi Egyetem kutatója, Dr. Simon András biológus, a Karolinska Intézet professzora, Dr. Belák Sándor virológus, a Svédországi Mezőgazdasági Tudományok Egyetemének (SLU) professzora, Dr. Csillag István fizikus, a Stockholmi Egyetem professzora, Dr. Harmat László pszihológus, a Karolinska Intézet kutatója, Mokos Imre és Magda zenepedagógusok, Dr. Granström Márta mikrobiológus, a Karolinska Intézet professzora, Kovács Gellért történész, Dr. Székely László kutató orvos, a Karolinska Intézet professzora és Dr. Imreh István genetikus, a Karolinska Intézet kutatója voltak. Az előadások után csaknem minden alkalommal élénk beszélgetés alakult ki a közönség és a meghívottak között.

Nagy örömmel tapasztaltuk, hogy a Szabadegyetem nagy érdeklődésnek örvend, és külön örömöt jelent számunkra, hogy Stockholmban három, nagyjából hasonló tematikájú csoport: az Önképzőkör, a Peregrinus Klub és a Szabadegyetem nem vonja el egymástól a közönséget. Reméljük, hogy a Szabadegyetem továbbra is nagy látogatottságnak fog örvendeni a stockholmi magyarság körében.


                                                           A Magyar Ház Közösség vezetősége

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME