A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Smålänning

Több mint 30 éves az alábbi történet, de mondhatnám azt is, tegnapi, hiszen Svédországba folyamatosan érkeznek magyarok, akik svédül kezdenek tanulni. Igaz, most már az Internet, és mindenféle modern nyelvtanulási programok, eszközök könnyítik meg lényegesen a nyelv elsajátítását. Annak idején, az 1946, majd az1956 magyarjainak még szótáruk sem volt. A 80-as években jöttek annyival szerencsésebb helyzetben voltak, hogy a könyvtárakból már kölcsönözhettek egy-egy kezdetleges, nagyon-nagyon egyszerű szótárat. Most nem az nagyvárosokban, előnyösebb helyzetben élőkre, hanem a kis mezővároskákban, falvakban letelepültekre gondolok. Bár jómagam is ilyen kisvárosba kerültem, nyelvtanulási lehetőség tekintetében igen szerencsésnek mondhattam magam, a tanulótársak fegyelmezett, képzett, tanuláshoz szokott társaság volt, tanáraink jó pedagógusok és kiváló szakemberek. Az alapfokon mondhatni játszva túljutottunk, a továbbképzés érdekes, szórakoztató volt mindnyájunk számára.

Mint az lenni szokott, bármennyire igyekeztünk, néha be-becsúszott egy-egy „baki”Általános tapasztalatom, hogy a svéd emberek nagyon udvariasan, komolyan, és türelmesen hallgatják végig az idegenek svéd nyelvi próbálkozásait. Eszükbe sem jutna mosolyogni, pláné nevetni a nyakatekert mondatok, vagy a rosszul hangsúlyozott szavak hallatán. (Ellentétben a magyarokkal, akikben hasonló helyzetben úgy vélem, inkább megvan a hajlam a vidám nevetésre). Hogy fordított helyzet is előállhat, tanúsítom.

A svéd irodalom nagyjaival ismerkedtünk. Házi feladatnak mindenki kapott egy-egy regény, illetve novellarészletet. A feladatunk az volt, hogy tanuljuk meg szépen, helyes hangsúllyal felolvasni azt, és saját szavainkkal elmondani a tartalmát. A nekem jutott novellarészlet egy asszonyról szólt, aki feltehetően egyedül van otthon, éppen házi teendőit végzi, mikor valami kaparászást hall a bejárati ajtó felől. Tanakodik magában, vajon ki lehet ez az óvatos látogató, nem tudja, mit csináljon, nyisson ajtót, vagy sem? A kaparászás megismétlődik, a nő lassan odamegy az ajtóhoz, kinyitja, és ott áll két... smålänning. A nő meglátja őket, meglepődik, megijed és becsapja az ajtót.

Minden jól ment, az irodalmi szöveget sikerült saját szavaimmal megfogalmazni, csak a smålänning szónál akadtam meg. A jelentését tulajdonképpen értettem: små az kicsi, apró, a lemming pedig pocokfélékhez tartozó kis rágcsáló, melynek sok faja ismert, többségükben a tundra és a tajga lakója. De hát mit keresnek ezek a nő ajtaja előtt?  Tovább kutakodtam, s megtudtam, hogy a lemmingmagányosan él, de körülbelül 4 évenként tömeges vándorlás figyelhető meg. Ekkorra az állatok élőhelyén elfogyott a táplálék és a lemmingek új helyet keresnek maguknak – Aha, szóval ez az egész írás biztosan erről szól!- jöttem rá a lényegre, és magabiztosan fejeztem be a novellarészlet leegyszerűsítését.

Az iskolában rendre mindenki felolvasta a neki jutott regény, illetve novellarészletet, bizonyítva, hogy helyesen hangsúlyoz, majd röviden elmondta annak tartalmát. A tanárnőn látszott, nagyon elégedett az osztály teljesítményével, én már alig vártam, hogy rám kerüljön a sor. Hibátlanul elolvastam a részletet, majd összefoglaltam az olvasottakat:

A novellarészlet egy asszonyról szól, aki feltehetően egyedül van otthon, éppen házi teendőit végzi, mikor valami kaparászást hall a bejárati ajtó felől. Tanakodik magában, vajon ki lehet ez az óvatos látogató, nem tudja, mit csináljon, nyisson ajtót, vagy sem? A kaparászás megismétlődik, a nő lassan odamegy az ajtóhoz, kinyitja, és ott áll két kicsi állat. A nő meglátja őket, meglepődik, megijed és becsapja az ajtót.

Elhallgattam. A tanárnő, de az osztálytársaim is nagyon furcsán néztek rám:

  • Mit is mondtál, ki állt az ajtóban?- kérdezte kíváncsian a tanárnő.
  • Két kicsi állat, tudod, két kicsi lemming. Azt hiszem, az ő vándorlásukról szól a novella.

Az osztály, a tanárnővel együtt fergeteges nevetésbe tört ki. Én értetlenül álltam, fogalmam sem volt, mi váltotta ki a derültséget. Végül a tanárnő magyarázta el kacagástól el-elcsukló hangon, hogy a látogatók nem kicsi lemmingek, hanem SMÅ-LÄNNINGEK, smålandi emberek.

Tóth Ildikó

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME