A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Decemberi történetek

A kétnyelvű közegben felnövő gyermekek találékonyságáról, kreativitásáról, - ahogy mondani szokták - könyveket lehetne írni! Írnak is! A legtöbb családban legalább szájhagyomány útján fenn maradnak a kedves kiszólások.

A meghitt karácsonyesték elmaradhatatlan része az együtt elköltött ebéd-vacsora. Az ünnepi menü-sorban a mi családunkban is a saját savanyítású töltött káposztáé a főszerep. Különösebben egyikünk sem szereti a káposztát, évközben sok szó nem is esik róla, csak úgy november táján, a savanyításhoz szükséges tennivalók kapcsán. Az alig felcseperedett unokáim is ilyenkor hallhatták többször emlegetni a magyar konyhának ezt a jellegzetességét. De, hogy milyen kép alakult ki bennük az említett élelem-alapanyagról, arra egy velünk megesett kis történet derít fényt. Unokáimmal gyakran elsétáltunk egy közeli kis parkba, mely városkánk többi lakóinak is igen kedvelt kiránduló helye. A tágas tér egyik sarkában egy megépített grillező hely áll. A gyerekek számára roppant csábító volt a tűztérben hagyott, elégett faszén. Alig várták már, hogy odaérjünk, kis pálcákkal felszerelkezve kezdték el kavargatni, kapirgálni a fekete maszatot.

-         Mama, mi most főzni fogunk! – jelentette ki egyikük.

-         Ugyan bizony, mi finomság készül?- érdeklődtem.

-         Nem látod? Káposztaleves! És, hogy nehogy félreértsem, svédül is megmondta: - Kålsoppa! – Végül is teljesen igaza volt, hiszen svédül a káposzta kål, a szén kol, és mindkettőt hasonlóan, kólnak ejtik.

*

Unokáinkkal ebédeltünk, a férjem ette meg leghamarabb az ételt. Letette az evőeszközt és azt mondta:

-         Én vagyok az angyal.

A gyerekek csodálkozva néztek rá, majd rám, nem tudták mire vélni a kijelentést. Én elmagyaráztam, hogy mikor mi voltunk gyerekek, ezt mondta az, aki elsőnek fejezte be az étkezést, tehát úgy mondd győzött. A gyerekek szorgalmasan ettek tovább, és mikor a kisfiú végzett, másodikként, felkiáltott:

-         Én vagyok a Tomte (a svédországi Mikulás) – majd rámutatott az állkendőjére:- és ez a szakállam.

*

December közeledtével arról meséltünk a gyerekeknek, hogy nemsokára megjön a tél, lehull a hó, jön majd a Mikulás, és azután Jézus születésnapja következik, a Karácsony. Elénekeltünk néhány Mikulás-éneket, majd a Mennyből az angyalt, ezt többször is egymás után. Hamar megtanulták, másnap elkezdték énekelni, és mivel azt a fogalmat, hogy: menny még nem ismerték, az idősebbik kissé átalakította a szöveget:

-         Nem jön az angyal, eljött hozzátok... - gondolkodott egy kicsit, aztán újrakezdte, még értelmesebbé téve a szöveget:

-         Nem jön az angyal, nem jön hozzátok… - aztán megállt és komoly arccal érdeklődött arról, hogy tulajdonképpen minek is kell örülni karácsonykor?

Boldogan fogadta el magyarázatunkat, s immár örömmel várta az angyalt, mely majd eljön a mennyből.

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. június 24.
Kedves Híradó Olvasók! Sorban a második online Híradót tarthatjuk most virtuálisan a „kezünkben”, tehát ezúttal sem jelenik meg az aktuális, júniusi lap nyomtatott formában, hanem a cikkek, beszámolók és interjúk kizárólag a Híradó honlapján olvashatók. Az 1974-ben alapított Svédországi Magyarok…
Tovább
Tarot-naplók I.

Tarot-naplók I.

Könyvespolc 2024. június 25.
Nem emlékszem pontosan, hogyan és mikor jelent meg a tarot az életemben. Egyszer csak azon kaptam magam, hogy ott van, persze az is lehet, mindig is ott volt, csak valami eltakarta előlem egy időre. Vagy talán elrejtőzött valamiért, esetleg mimikrit…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME