A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Ki az a Petőfi?

Ki ne hallott volna még Petőfi Sándorról? Valamennyi költőnk közül Petőfi a leginkább ismert. Az 1848. március 15-én kitört forradalom egyik hőse, majd az 1848–49-es szabadságküzdelem mártírjaként, a nemzet egyik központi alakja lett. 
 
 
Na, de ne szaladjunk annyira előre az időben. 1846-48 között Európa gazdasági válsággal küszködött. A gazdasági válság politikai válsággá szélesedett, és 1848-ra forradalmi megmozdulásokba torkollott. A forradalmak Európa nagy területeit érintették:  Franciaországot, Itáliát, a Német Szövetséget és a Habsburg Birodalmat. Bécsben március 13-án tört ki a forradalom, és életbe lépett a sajtószabadság. Ismeretes, hogy akkoriban Magyarország az Osztrák-Magyar Monarchia része volt, és részben a császári Bécsből vezették az országot. Ez nem volt feltétlenül kedvező a magyarok számára.
 
A bécsi forradalom március 14-én megérkező hírére Pest politikai mozgalmának szervezői, a márciusi ifjak, úgy döntöttek, hogy nekik is cselekedniük kell, és ki kell követelniük a jogaikat. Petőfi kezdeményezésére határoztak úgy a Pilwaxban összesereglett ifjak, hogy kihirdetik a tizenkét pontos követeléseiket és Petőfi Nemzeti dalának elszavalásával tüntetés kezdődött. Pesten vér nélkül győzött a forradalom. Az események hírét a szabaddá vált sajtó viharos gyorsasággal vitte szét az országban. Pest forradalmát napokon belül követte a vidéki forradalom.
 
Ha kedvetek van többet megtudni a ’48-as forradalomról és annak vezéreiről, eseményeiről, akkor azt játékosan és élményszerűen megtehetitek egy számítógépes játék segítségével a következő címen: http://www.48.sulinet.hu/bemutato.html
 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME