A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

.hu - A Slow mozgalom

 

A slow filozófia alapja a tudatosság, a nyitottság, az őszinteség, a közösség. A mozgalom 1986-ban indult el Olaszországból, amikor egy olasz gasztroblogger, Carlo Petrini tiltakozott egy McDonald’s megnyitása ellen. Ekkor még csupán az étkezés, a slow food volt a mozgalom fókuszában, innen ered az elnevezés is: egy mozgalom, ami a fast (food) ellen lép fel.

Azóta a világ több országában, is közösségbe szerveződtek ennek a filozófiának a követői, és olyan területek is bekapcsolódtak a slowba, mint az utazás, a gyereknevelés, az olvasás, a médiafogyasztás, a mozi stb.

A slowbudapest.com oldalán például a következő érdekes és hasznos dolgot találtam a slow karácsonyról.

Mi lenne, ha idén másképp lenne? Ha idén úgy ünnepelnénk, ahogy valóban szeretnénk? Ha megpróbálnánk nem olyan tökéletesek, és kicsit felszabadultabbak lenni? Ha Szenteste stresszelés helyett régi lemezeket hallgatnánk, és beszélgetnénk egy nagyot? Ha megengednénk magunknak, hogy csak úgy belefeledkezzünk a csillagszóróba, ha sétálnánk egy nagyot az erdőben, vagy úgy ennénk a bejglit, mintha először kóstolnánk?

Mindannyiunknak ismerős az ünnepek előtti őrület: a tömeg a plázában, a kétségbeesett ajándékvadászat, a rengeteg feleslegesen kidobott pénz, az ünnepi menü készítéséhez kapcsolódó stressz. A karácsony ma már leginkább a vásárlási láz és a stressz időszaka – a hangsúly nagyon erőteljesen a materiális dolgokra helyeződik, pedig a szeretet ünnepének a lélekről kellene szólnia, a családról és a barátokról, az együtt töltött időről.

Ezért mi idén időt kérünk és ajándékozunk karácsonyra!

A karácsonyi ajándékot nem boltban vesszük, és nem a boltból kérjük. Mert tudjuk, hogy a jó karácsonyi ajándék nem feltétlenül tárgy, rólunk és a másikról szól. Megnézzük, mit tudunk adni magunkból, boldogságot okozva ezzel annak, akit szeretünk, úgy, hogy közben mi is jól érezzük magunkat. Időt szánunk azokra, akik fontosak nekünk. Odafigyelünk a másikra. Örülünk egymásnak.

Recept egy sikeres slow karácsonyhoz:

- Vállalj kevesebbet, de azt csináld teljes szívvel!
- Ne bonyolítsd túl a karácsonyi feladataidat!
- Bármit teszel, add át magad a pillanatnak!
- Nem kell mindig csinálni valamit, néha elég figyelni!
- Ha választanod kell a tökéletesség és a felszabadultság között, dönts az utóbbi mellett!
- Hallgasd a hóesést!
- Merülj el a fejed búbjáig a csendben!
- Írj kézzel képeslapot!
- Úgy ünnepelj, ahogy mindig is szerettél volna!
- Sétálj egyet az erdőben!
- Figyelj oda a többiekre!
- Engedd el az elvárásaidat, és add át magad annak, ami jön!
- Ne akarj semmit, csak hagyd, hogy megtörténjen!
- Ajándékozz időt!

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME