A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Mindennapi életünk agyi lenyomatai

 

A göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör klubhelyiségében április 27-én sokan hallgatták meg Dr. Mátyás Ferenc kutató előadását az emberi agy működéséről. Már cikkem elején megemlítem, hogy vendégünket szinte elárasztottuk kérdésekkel. Lehet, hogy még órákig maradtunk volna, ha nem kényszerülünk befejezni estünket, mivel egy másik rendezvény közönsége várta már, hogy bejöhessen a terembe.

 

 

Torgny Nordin, Csata Attila és Mátyás Ferenc

Fotó: Bánovits András

 

Dr. Mátyás Ferenc, aki jelenleg az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében végez kísérleteket, néhány nevezetes esetet mutatott be, amely az elmúlt közel kétszáz év során több agysebész-kutatót vezetett a felismerésre, hogy az emberi agyban szinte feltérképezhetőek azok a területek, amelyeknek összehangolt működése nélkül lehetetlen lenne az emberi élet. Hiszen agyunk egészséges vagy egyes esetekben hibás (beteges) volta befolyásolja mindennapi életünket. A látás, hallás, szaglás és az egyéb érzékelési módok mellett az agyban születnek meg a döntések a különböző mozgásminták elhatározásáról és kivitelezéséről is. 100 milliárd idegsejt alkotja agyunkat és ezeknek sokszorosa a kapcsolatok száma.

 

 

Nem csak a mozgások kivitelezésének és a külvilág érzékelésének van meg a „saját” agyterülete, hanem érzelmeink kimutatásai is külön agyi régióhoz kapcsolható feladat. Dr. Mátyás Ferenc magyarországi munkatársaival és dél-koreai partnereivel éppen az empátia megismerését tűzte ki célul. Érdekes megállapítás az is, hogy az érző kéreg átveheti a mozgás kezdeményezését is (pl. tapasztalaton alapuló reflexek formájában), mint azt a korábbi kísérleteiben igazolta. Ez pedig azt sugallja, hogy az agy működése még igen sok meglepetést rejtegethet számunkra.

 

A kutató hangsúlyozta, az emberi testben sok szerv kicserélhető, meggyógyítható, pótolható. Az agysejtek károsodásának, elhalásának esetében azonban egy bizonyos pont alatt visszafordíthatatlanná válik a folyamat. Ez pedig az egyén életét teszi lehetetlenné.

 

–  Ezért annyira fontos az egészséges életmód, a tanulás és a tapasztalat – mondotta az előadó –, mert csak a kiegyensúlyozottság biztosíthatja agyunk mindenkori, az emberi test működését jól irányító állapotát.  

 

Dr. Mátyás Ferenc másnap angol nyelven tartott két előadást a göteborgi Vetenskapsfestivalen és partnere, a „Kőrösi” meghívottjaként. Vendégünk tudományos beszámolója is része az immáron nyolcadik Göteborgi Magyar Napok, ismertebb nevén a hu.se.t idei előadássorozatának.

 

Maróti László

 

 

 

 

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME