2013. május 25-én a SYMA Csarnokban a kiküldött meghívók alapján sokan gyűltek össze a Svédország bemutatkozik c. programra.
Országpavilon a világfalu közepén
A Pesti Nemzeti Színház jeles színművésze, Szűcs Sándor konferált Észak Fényei tükrében, illetve mutatta be a szereplőket. A Svéd-Magyar Panoráma Világklub elnöke, a dupla elnök (a Pannonia Klubban is) Rosenheim Ilona, a 2012. február 22-én megalakult Svéd-Magyar Panoráma Világklubról, a svédországi magyarok klubéletéről tartott beköszöntő előadást. A szünetben sokan megkeresték, hogy jobban megismerkedjenek Svédországgal, a svéd-magyar élettel.
Dr. Szalontai Éva a Svéd-Magyar Panoráma Világklub társelnöke a Világtalálkozó jelentőségéről, a már hagyományos, sikeres III. Egészség Konferenciáról (amit Horváth Istvánnal, a New York-i Tudományos Akadémia tagjával, mint konferenciaigazgató vezetett le), a Panoráma Világklub eredményes Budapesti Gyógyító Estéiről, természetes gyógymódjairól, a hagyományos svéd-magyar együttműködésről beszélt.
Simándy Adél,a nagy Simándy operaénekes unokahúga, a Magyarországon is egyre ismertebb svéd-magyar dalénekes most harmadik alkalommal lépett fel a Magyar Világtalálkozó színpadán. A svéd-magyar kultúra ápolásáról, a budapesti fellépését szponzoráló malmői Sissi klubról, a már Svédországban is ismert magyar természetes gyógymódokról és termékekről számolt be. Svéd nemzeti viseletben, virágkoszorúval a fején, svéd és magyar népdalokat énekelt nagy sikerrel.
Sorbell Katalin ’56-os szabadságharcos, magyar könyvtáros Löddeköpinge-ből, családjuk meneküléséről, szabadságharcos testvéréről beszélt.
Bemutatta Észak-Svédország: Dalarna, Kiruna szépségeit is, ahol gyermekkorát töltötte, ahol a zord télben sítalpon járt iskolába. Katalin részt vett a Világtalálkozó Mátraderecskei Egészség Túráján is, illetve Recsken, a Magyar Gulágon. Itt Krasznay Béla, a Recski Tábor vezetője, Faludy György rabtársa is szeretettel fogadta, aki túlélőként számolt be az itt átélt borzalmakról.
Publik Antal, stockholmi, erdélyi előadóművész, szuggesztív előadásmódjával mindig lenyűgözi a közönségét. Most a székelyekről szavalt nagy átéléssel, de mesélt a Svéd-Magyar Panoráma Klub sikeres malmői fellépéséről is, valamint elkötelezettségéről a székely autonómia mellett.
Gödriné Bedő Ilona, erdélyi származású svédországi költőnő, elhozta verseskönyveit. A Világtalálkozó vendégei kedvezményesen vásárolhatták meg, az érdeklődőknek dedikálta. A Gondolatok Idegenben, Verses vallomások c. könyvéből Szűcs Sándor színész szavalt el emlékezetes sorokat:
„Fogjuk egymás kezét mi vándorló magyarok,
a világ bármely részén, így el nem kallódunk.
Találjuk meg önmagunkat, bárhol is éljünk.
Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk."
Tar Károly, svéd-magyarlapalapító, újságíró, költő, Bocsor Jenő, többszörös Oscar-díjas svéd-magyar festőművész is jelen volt műveivel Svéd Pavilonunk falán. Így őket is bemutattuk.
A bemutatkozás után kínáltunk svéd kaviáros falatokat, a svédek kedvenc bodzaszörpével és válaszoltunk sok kérdésre. Például: Hogyan lehet Svédországban munkát vállalni? Hogyan lehet interneten keresztül svédeknek magyar nyelvet tanítani? Hogyan lehet Svédországban az ősmagyarokról előadást tartani?
Többen mondták: érdekes, színvonalas volt a bemutatkozásunk.
Dr. Szalontai Éva