A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Metamorfózisok –tanárból és növényvédőből kutatómérnök és orvos

 
Kérdések a Venyike-házaspárhoz
 
Kedves közös ismerőstől kaptam az ötletet, amikor beszélgetés céljából a Svédországba az 56-os hullám után kikerült magyarok felől érdeklődtem, hogy Ti lennétek az alkalmas interjú-alanyok, hiszen életetek mozgalmas és fordulatos volt. Ami a rólatok szóló szűkszavú, de igen elismerő bemutatásból engem elsősorban megragadott, az a szakmaváltás volt. Hogy a ti sorsotok szemléletesen példázza a korszakváltást, amit felgyorsult világunkban az élethosszig tartó tanulás, a szakmaváltás lehetősége és szükségessége jelent. De ne vágjak ennyire a dolgok közepébe; hadd kezdjünk mindent a legelején.
Először is, kedves Erzsébet és Lajos, meséljetek gyökereitekről, Magyarországi  „előéletetekről”!
 
VL: 1978-ban jöttünk Svédországba azzal a céllal hogy új életet kezdjünk.
Szüleink keményen dolgoztak, hogy a családnak meg legyen a napi szükséglete. Sok nehézségen mentek keresztül életükben, de mindig segítettek, támogattak céljaink elérésében.
„A tudás legyen életed vezérlő csillaga; mindent elveszíthetsz az életben, de a tudás tied marad!” Ez volt a csomagban.
Mindketten diplomát szereztünk Magyarországon: Erzsébet a tanári pályán, én pedig a növényvédelmi szakon.
 
F_23-1.jpg
A Venyike házaspár 1980-ban
 
Milyen volt itt, Svédországban, abban az időben új életet kezdeni?
VE: Kb 8 hónapi várakozás után megkaptuk a letelepedési engedélyt s ezzel elkezdődött egy nagyon küzdelmes, eseménydús s ugyanakkor nagyon szép időszak életünkben. Volt értelme a küzdelemnek: a lehetőségeket megkaptuk a svéd államtól. Csak tőlünk függött hogy tovább ápoljuk a szülői ház szellemét itt idegenben is.
Ambíciónk körülbelül az volt, hogy bárhogy is alakul a sorsunk, megálljuk a helyünket, tudjunk teremteni egy egzisztenciát.
 
Meséljetek a kezdeti időszakról, a megkapaszkodásról!
VL: A kezdeti időszaknak két nagyon fontos tényezője volt: a nyelvtanulás és kapcsolatok az itt élő magyarokkal.
A letelepedési engedélyre várva különösen hosszú ideig volt lehetőségünk iskolába járni a nagyon kedves svéd tanárnőnk jóvoltából. Valószínűleg észrevette ambíciónkat, mert mindig extra feladatokkal látott el. A magyar kapcsolataink segítettek a beilleszkedésben; ezek közül egy jó pár igazi barátsággá fejlődött, és a mai napig is tart.
Az első nagy mérföldkő az volt, amikor felbukkant egy álláslehetőség 1979 augusztusában. Magyar anyanyelvi tanárokat kerestek Södertäljében. Mindkettőnknek sikerült megkapni az állást s ezzel a lehetőséget, hogy bekerüljünk a svéd munkapiacra.
Ám hirtelen válaszút elé kerültünk: a magyar diplománkat nem, vagy csak részben fogadták el. Ezzel lehetetlenné vált, hogy eredeti szakmánkban helyezkedjünk el.
Teljesen új szakmát választottunk. Így kerültünk mindketten a Vårdhögskola laboratóriumi asszisztens szakára. Ezt úgy találtuk meg, hogy tulajdonképpen takarítókat kerestek oda. Felváltva tanultunk, hol én, hol Erzsébet. Egy közülünk mindig dolgozott.
 
VE: Mint kész laboratóriumi asszisztensek a Huddinge kórházban kezdtük pályafutásunkat. Itt találkoztunk kedves magyar kollégákkal, akik szívesen megosztották tudásukat, tapasztalataikat.
A laboratorium orvosaival nagyon jó kapcsolatunk volt, sokat beszélgettünk munkáról, egyébről. Végül annyira érdekessé vált az orvostudomány, hogy Lajos 40 évesen elkezdte tanulmányait a Karolinska Intézetben. Nem volt könnyű. Sok áldozatot követelt mindkét részről. De öt és fél év után nagy örömmel ünnepeltük az újdonsült dokit. Ezután még hosszú út vezetett a szakosodásig és a főorvosi címig.
Én az Astra-Zeneca gyógyszergyárban találtam meg a karrierlehetőséget, és ma laboratóriumi kutatómérnökként dolgozom.
 
Legtöbb honfitársunknak van egy-két saját anekdotája abból az időből, amikor svédül tanultak és valami nyelvi bakit óhatatlanul elkövettek. (Én például összekevertem a mosni és vasalni igét és olyan inget akartam venni egy üzletben, amit nem kell mosni.) Nektek van-e ilyen történetetek?
VL: Persze, mint mindenkinek, nekünk is voltak nyelvi botlásaink: Erzsébet, hogy egy műszert kitisztítson dammsugare helyett egy „damsugarét” kért, én meg azzal botránkoztattam (majd nevettettem) meg kolléganőimet a laboratóriumban, hogy a „det är upp till var och en” helyett „det står upp för var och en”-t mondtam.
 
F_23-2A.jpg
Erzsébet és Lajos Haliburton Forestben
 
Hogyan alakult sorsotok emberileg, családilag, szakmailag a későbbiekben?
VL: Nehéz időszak volt, amikor eleinte nem mehettünk haza. Ebben az időben halt meg Erzsébet édesanyja. Nem tudtunk a temetésen ott lenni.
A hazától való távollét azt eredményezte, hogy a régi barátságok közül nagyon kevés maradt fenn. A családi kapcsolatok viszont megerősödtek.
Itt, Svédországban persze kibővültek a kapcsolatok; nagyon sok érdekes emberrel találkoztunk részben a munkánk, részben a szabadidős tevékenységeink révén. Egy időben nagyon aktívan vettünk részt a Södertäljei Magyar Egyesület munkájában, gyermekfoglalkozásokat vezettünk. Meghatódva emlékszünk vissza azokra az időkre, mikor a nagyrészt itt született gyerekek hosszú szövegeket tanultak meg magyarul (sokszor versben) és azokat aztán előadták az anyáknapi ünnepélyek alkalmából.
Zenei, művészeti érdeklődésünk sokat segített abban, hogy újabb és újabb svéd-magyar kapcsolataink alakuljanak ki. Úgy éreztük, sohasem volt probléma kapcsolatot teremteni a svédekkel. „Amilyen az adjonisten...”
 
Mivel gazdagítottak az itt töltött évek, és mi az, amit esetleg hiányként éltek meg?
VE: Az itt töltött évek alatt kitárult a világ előttünk. Lehetőségünk adódott megismerni idegen országok népét, kultúráját. Fölfedeztük, hogy több az, ami összeköt, mint az, ami szétválaszt. A Magyarországon szerzett kulturális alapunk segített keresni és észrevenni az összekötő szálakat. Például ki gondolta volna, hogy a svéd Nemzeti Múzeumot és Magyar Tudományos Akadémia épületét ugyanaz a személy, Friedrich Stüler tervezte?
 
VL: Ha összegezi szeretnénk az itt töltött évekek, úgy érezzük, hogy sokkal gazdagabbak lettünk szellemileg, megismervén más kultúrát, ugyanakkor magyarságtudatunk is megerősödött. Soha nem tagadtuk meg, honnan származunk, és sikereink a magyarság hírnevét öregbítik.
 
Köszönjük a beszélgetést!
Kérdezett: SJ
 

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME