A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Svédországi magyar nyelvi tábor

A Svédországi Magyarok Országos Szövetsége immár hagyományosan szervezi a Svédországban élő magyar származású családok gyermekei számára az anyanyelvi táborát. A bő egyhetes programra a legkisebbektől a még tanuló fiatal felnőttekig jelentkezhetnek az érdeklődők, illetve írathatják be a szülők gyermekeiket. 
 
A tábor karaktere, jellege szempontjából az ideális korosztály 9-16 éves kor közötti. Viszont a tábor szakmai munkatársai nem zárkóznak el attól, hogy a szülők kérésére, a családi igényeket figyelembe véve fiatalabbakat, illetve idősebbeket is fogadjanak.
 
A kisebbek még nehezen válnak el a szülőktől, illetve nehezebben köthetőek le munkával, feladattal, az idősebbek pedig már oly mértékben önállóak, ami megint csak egy másfajta foglalkozási formát követel meg. 
Az anyanyelvi táborban a lányok-fiúk külön-külön elhelyezve 4–8 fős szobákban alszanak. A hálóhely kijelölésénél figyelembe vesszük a személyes igényeket, például, hogy ki-kivel szeretne lakni.  Az esti villanyoltást követően a kijelölt felnőtt felelősök ügyelnek a rendre. A hálók a tiszta – rendes hálószoba címért versenyben is állnak. 
 
A gyermekek a hálószobai közösségen kívül, – életkoruk alapján – foglalkozási közösségbe is beosztásra kerülnek. Általában négy életkori csoportot alakítunk ki. Az óvodáskorúak csoportja a hét évet még be nem töltöttekből áll, velük külön foglalkozunk. A kiscsoportba 10–11 éves korig kerülnek a gyermekek. A közepesekhez a 11–14 évesek tartoznak, míg nagycsoportba az ennél idősebbek kerülnek. A gyermekek napjukat a csoportjukkal töltik. Minden csoportnak két felnőtt vezetője van. A csoportok a tábor munkaterve és napirendje szerint vesznek részt foglalkozáson. A tábor ideje alatt tábor szintű, és úgynevezett szabadidős programok is vannak, melyek során a gyermekek csoportfüggetlenek. Ekkor kerül sor a közös játékra, kézműves foglalkozásokra, szabad foglakozásokra.
 
A gyermekek hálószobai közösségbe és életkori csoportba való beosztása egyfelől szükségszerű, másfelől tudatos pedagógiai akarat is. A nevelők ugyanis felvállalják azt, hogy az anyanyelvi tábor több legyen, mint napközis tábor, több, mint befizetett nyaralás, több, mint szabadidős foglalkozás. Több ezeknél, és egészen más.
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME