A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Rendhagyó magyar anyanyelvi óra a könyvtárban

A magyar anyanyelvi oktatás egyik fontos célja, hogy a gyermekekhez közelebb hozzuk az olvasás élményét, a könyvek szeretetét. Erre nyújt remek lehetőséget egy rendhagyó magyar óra keretében megszervezett közös könyvtárlátogatás.

 

Göteborg szerencsésnek mondható, mert a városban kb. 23 könyvtár (folkbibiliotek) várja az olvasókat, és az egyik könyvtárban egy lelkes magyar anyanyelvű könyvtáros népszerűsíti a könyvek titkait, és dolgozik azon szép eredménnyel, hogy egyre több és több magyar nyelvű könyvből válogathassanak a magyarul olvasni vágyók. Larsson Mária könyvtáros nagy segítségemre volt a könyvtári órák izgalmasabbá tételében.

Az újjáépített városi nagykönyvtár 2014 tavaszán nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt kibővített épülettel, jól használható terekkel. Itt találtuk meg mi is azt a helyszínt, ami remekül megfelel a rendhagyó magyar anyanyelvi foglalkozások megtartására.

Fontosnak tartom, hogy együtt utazzunk a gyerekekkel a könyvtárba. Miközben együtt közlekedünk, beszélgetünk, és ez alatt nagyon sok új fogalommal, kifejezéssel lehet megismerkedni. Remek lehetőség ez a szókincs bővítésére. (Sok gyermek számára viszonylag ritka alkalom, hogy a városban közösségi közlekedést használva utazik.) A könyvtárlátogatást megelőző órát már a felkészülésre szánjuk: átbeszéljük a közlekedési szabályokat, a könyvtárban követendő viselkedési szabályokat, és azt, hogy mit várhatnak a könyvtárlátogatástól.

Előzetesen egyeztetünk Máriával, hogy milyen korú, és milyen nyelvi hátterű, tudású gyermekeket hozok. Az utazásnál legalább egy szülő segítségét is kérem.

A könyvtárba érkezéskor az előtérben megnézzük, és ki is próbáljuk a könyv-visszavevő gépeket. A gyerekek nagyon élvezik, hogy egy üvegfalon keresztül nyomon követhetik a könyv útját a visszavételtől az alagsorba jutásig.

Máriával a gyerekrészleg közepén található meseteremben találkozunk. A bemutatkozást követően először a gyerekek mesélnek olvasási élményeikről, arról, mit olvastak vagy hallgattak legutóbb. Beszélgetünk arról is, mi az, amit másoknak szívesen ajánlanak, és hogy milyen könyvekről hallottak mostanában, amit szívesen elolvasnának. A gyerekek után Marikán a sor: ő ajánl könyveket, amelyeket a gyerekek ki is kölcsönözhetnek a könyvtárból.

A könyvtári órát a könyvtár megismerésével, kipróbálásával folytatjuk. Megkeressük a magyar könyveket, amelyek korosztályonként sorakoznak a polcokon, vagy a kisebbek számára a fiókokban. A gyerekekkel közösen fedezzük fel a könyvtár gyermekrészlegének lehetőségeit. Az alkotó szobákat, szerepjátszó és a kisebbek számára kialakított sarkokat. Megkeressük a hangos-könyvek és videojátékok birodalmát.

Az óra vége közeledtével a gyerekek kapnak időt, hogy választhassanak könyvet, vagy kipróbálhassák a könyvtár nyújtotta játéklehetőségeket, majd élményekkel telve visszautazunk az iskolába.

Úgy gondolom, hogy ezek a rendhagyó órák jól beépülnek a magyar anyanyelvi oktatás tematikájába. Az, hogy a gyermekeket kimozdítjuk a tanórák megszokott környezetéből, és kihasználhatjuk az új könyvtár nyújtotta barátságos légkört, segít abban, hogy kedvet kapjanak magyar könyvek, szövegek önálló olvasására.

Tóth Piroska

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME