Mint köztudott, egyesületünk tagsága -, a SMOSZ-hoz hasonlóan – az egész Svédország területéről toborzódik. Tulajdonképpeni központunk nincs, postacímünk a mindenkori elnök címe. Az egyesületünk vezetősége végzi el a munkát, melyből a tagság húz hasznot.
Az egyesület fennállása óta a tapasztalat megtanította a vezetőséget, hogy hogyan ossza be sokrétű tevékenységét, hogyan valósítsa meg célkitűzéseit. Mivel a munka sok, a munkás kevés, a vezetőség, a hatékonyság érdekében a feladatokat munkacsoportokra osztva végzi. Így minden munkacsoport csak a saját feladatára összpontosíthat, nem aprózódik fel az erő. Az elvégzett munkáról a vezetőség tagjai az időnként összehívott összegező vezetőségi gyűléseken számolnak be egymásnak.
Az egyesület pénztárosi feladatait a főpénztáros, Lőrincz Lázár végzi. Az ő feladata a tagdíj beszedése, a főpénztárba befolyó összegek, illetve a kifizetések kezelése. Egyesületünk egyik fő tevékenységének, az anyanyelvi tábornak pénzügyeit Tompa Andrea intézi. A két megbízott további feladata a különböző anyagi segítségek: pályázatok, segély-lehetőségek felkutatása, megírása.
A média munkacsoport felelőse Tóth Ildikó és Balogh Erika. Feladatuk a kapcsolattartás a SMOSZ hivatalos lapja, a Híradó, valamint az Őrszavak internetes újság szerkesztőségével. Cikkek, beszámolók írása, cikkek közlése, az egyesület rendezvényeinek hirdetése. Balogh Erika a Kamaszoldal, Tóth Ildikó a Gyerekoldalak, Gyermekszáj és az Őrszavak rovatokat vezeti. A munkacsoport becsülettel elvégezte a rá kirótt feladatokat. Határidőre megírták, elküldték a cikkeket, beszámolókat, hirdetéseket a lapoknak.
A Szülők Iskolája munkacsoport feladata a svédországi magyar oktatás feltérképezése, az oktatók nyilvántartása és a velük való kapcsolattartás. A magyar oktatók számára továbbképzések, tanulási lehetőségek felkutatása, az oktatók értesítése a lehetőségekről. Az Őrszavak Egyesület vezetőségének célja a nyilvántartásba vett magyar oktatók számára létrehozni egy olyan fórumot, mely összegyűjtené, közvetítené, publikálná, továbbítaná a javaslatokat, kérdéseket. Megpróbáltuk a svéd Iskolaügyi Minisztérium által létrehozott Tema Modersmål oldalaira terelni a nyelvtanárok érdeklődését.
A munkacsoport feladata még megszervezni a Szülők Iskolája találkozót, témát választani, előadókat felkutatni, és felkérni, konferenciákat megszervezni. Ez utóbbi tevékenység a szülők, valamint a magyart tanítók lanyha érdeklődése miatt szünetel, de amint érdeklődés mutatkozik, folytatjuk ezt a munkát is.
Az Őrszavak Magyar Nyelvápolók Egyesülete vezetőségének legsokrétűbb, legtöbb munkát adó, és mondhatjuk nyugodtan, a legsikeresebb tevékenysége az anyanyelvi tábor szervezése. Örömmel jelenthetjük, hogy a 2015. évi táborba újra sikerült egy csodálatosan együttműködő, önfeláldozó, önzetlen, remek szaktudással rendelkező csapatot toborozni. A nevelőgárda az Anyaországból, Erdélyből, a Felvidékről jött el a táborba, örvendetes hír, hogy sikerült svédországi nevelőket is bevonni ebbe az áldozatos, fáradtságos, de szeretettel, örömmel végzett munkánkba.
A magyar nyelvi tábor munkacsoportfelelősei: Tompa Anna és Tompa Orsolya. Tompa Andrea a tábor gazdasági -, és a logisztika felelőse. Tompa Orsolya a tábor adminisztrátora, a tábor honlapjának vezetője, feladata még a pályázatok felkutatása. Bálint Endre Levente az oktatás mellett a szabadidő megszervezésének a felelőse. Császár Sándor a tábor „karmestere”, szakmai irányítója, több mint tíz éve utazik Erdélyből Svédországba, hogy családjával együtt tevékenyen részt vegyen munkánkban.
A Kékvirág magyar nyelvi tábor idei témája Rákóczi és kora. A tábor életéről, az ott történtekről nem csak a Híradó oldalain olvashatnak az érdeklődők, a szülőknek remélhetőleg gyerekeik is beszámolnak majd részletesen az élményeikről. A tábor életét filmszalagon rögzítettük, amint elkészülnek a DVD-k, tudósítjuk erről az érdeklődőket.
Az Őrszavak Egyesület vezetősége az év folyamán telefonon tartotta a kapcsolatot. Az ingyenes internetes beszélgetések segítették az egyesület munkájának gördülékenységét.
Reméljük Egyesületünk továbbra is legalább ennyire sikeresen működik majd, de ennek eléréséhez nagyon várjuk a svédországi magyar egyesületek, a hivatásos magyar oktatók segítségét is.
Mint azt már a tavalyi közgyűlésen megemlítettük, egyesületünk 2014-ben a Magyar Kormánytól elnyerte a Külföldi Magyarokért díjat. A díjat ünnepélyes keretek között adták át a Parlamentben egyesületünk képviselőinek, Tompa Annának, Császár Sándornak és Tompa Orsolyának.
Terveink: 2016-ban a 20. tábort rendezzük, erre az ünnepélyes alkalomra egy emlékkönyvet szeretnénk megjelentetni. Ehhez szeretnénk kérni a szülők segítségét. Számítunk az eddigi összes tábor résztvevőinek támogatására azzal, hogy minél több könyvet rendelnek és vásárolnak meg. A könyv megjelenésének időpontjáról tájékoztatunk.
Egyre többen javasolják, hogy a táborból kinőtt, de még felnőttkort nem elért ifjak számára is szervezzünk találkozót. Ez az ötlet találkozott a mi elképzelésünkkel is, hiszen évek óta aktuális már a téma. Várjuk az Egyesület tagságának javaslatait, ötleteit.
Tompa Anna