Az idei, a tizennegyedik megnyitóra a göteborgi S:t Jakob templom egyik termében került sor.
- Ez a göteborgi magyar kultúra seregszemléje – mondotta Csata Attila, a Kőrösi elnöke. Örömmel, de halkan hozzátette, hogy egyre több támogatást kapunk itt, Göteborgban, de a magyarországi minisztériumoktól és kulturális szervektől is. Az iHuset a svédországi magyarok egyik számon tartott, figyelemmel kísért rendezvénye. Ez azért is fontos, mert a sportrendezvények és a művészetek tudják az embereket közel hozni egymáshoz, barátokká tenni. Ilyenkor értelmét veszíti, hogy kinek milyen a politikai hovatartozása.
Eddigi iHuset megnyitóink többsége zenével és képzőművészettel várta a látogatókat. Ez alkalommal nem így lesz. Ma zenével kezdünk, de a szokásos vernissage helyett, majd az év vége felé megrendezendő iHuset eseményünk, a finissage nevet kapja.
Az idei főtéma Ingmar Bergman születésének századik évfordulója. Az Oscar-díjas Szabó István filmrendezőnknek, aki jó szakmai barátságban volt a svéd mozi-legendával, talán nem lesz megerőltető egy szeptemberi utazás ide, Göteborgba. Akkor vetítenénk a magyar mester „Az ajtó” című filmjét, amelyben Helen Mirren játssza a főszerepet.
Csata Attila reményét fejezte ki, hogy a Kőrösi idei rendezvényei is elnyerik majd a tagság, valamint a többi magyar, vagy elég gyakran nem-magyar érdeklődő tetszését, majd felkérte Kovásznay Ádámot, a SMOSZ titkárát, hogy mondja el gondolatait a megnyitóval kapcsolatban.
Ádám tolmácsolta a SMOSZ, egyben a több mint harminc svédországi magyar egyesület, a több ezer tag üdvözletét az idei iHuset megnyitó alkalmából. Beszélt az Olvasó kezében tartott Híradóról, amely 1800 példányban jelenik meg és eljut a világ összes országába, ahol magyar egyesület működik.
Bengt Halse, Magyarország tiszteletbeli konzulja Göteborgban, aki a kezdetektől kíséri figyelemmel a Hu.Se.t-et, majd az iHuset rendezvényeit, ezen a megnyitón is szeretettel üdvözölte a megjelenteket. Begt Halse gondosan számon is tartja, hogy az iHuset mikor ünnepelheti centenáriumát, de most még azt is kiszámította, hogy ha a tagság még huszonkilencszer választja meg Csata Attilát egy-egy periódusra, akkor biztosítottnak láthatjuk a majdani századik évfordulót.
Ezek után koncert következett. Hencz Helga, a Göteborgi Operaház zenekarának hegedűse, szólóhegedűs, Beethoven Hegedűversenyét játszotta Solti András kiváló zongorakíséretével.
Mivel én, aki e sorokat írom, magam is zenével foglalkozom, nem tudok csak úgy, közleményszerűen írni a produkcióról. Igen nehéz darabról van szó, de még ennél is nehezebbek az ú.n. kadenciák, ahol Helgának meg kellett tanulnia azt, amelyet világhírű hegedűművészek rögtönöztek, majd pedig leírtak. Helgának csak gratulálni lehet. Nagyszerű volt!
Solty Árpád saját szerzeményét zongorázta. Nagyszerű technikával, kellemesen modern hangzással lepte meg a közönséget. Köszönjük a koncertet és gratulálunk!
El Camino
Demeter D. Zoltán Göteborgban
Nagyon kellemes volt találkoznom Demeter D. Zoltánnal. Tudtam, hogy a feleségével kettesben megtett hosszú gyaloglás, az El Camino, egy zarándoklat, amelyet már sokan végig jártak és sokan le is írtak, mégis: ez a nem kis emberpróbálás mindenkiben más és más értékkel marad meg az élet nagy történéseinek emlékei között. Vannak, akik mások, vagy maguk előtt szeretnének bizonyítani, vannak, akik vezekelnek, vagy a bejárt hosszú út fizikai megpróbáltatásaiért cserébe jobb sorsban reménykednek. Vendégünk nem misztifikálta túl, miért vállalkoztak erre a nyolcszáz kilométeres gyors sétára. Napi huszonötször-harmincszor ezer méter.
Demeter D. Zoltán 1945-ben született Kolozsváron. Élete olyan gazdag volt élményekben, eseményekben és eredményekben, hogy az El Camino, meg még több hasonlóan hosszú vándorlás, már csak betetőzése volt az előzményeknek. Magyarországon „Az utolsó magyar reneszánsz ember” titulust kapta, míg az egyik újság polihisztornak nevezte. Valóban. Demeter D. Zoltán nyugdíjazásáig okleveles villamosmérnökként dolgozott. Öt bejegyzett műszaki patentje van. Egész életében jelen volt a zene, a zongorázás, a költészet; hat nyelven beszél, több könyvét tagadhatatlan érdeklődés kísérte. Első könyve, A szabadság ára, három kiadást élt meg. Emellett közel négyszáz olajfestmény került ki a keze alól. A teremteni akarás, az alkotni vágyás jellemezte egész életét. Hajót, lakókocsit épített, hangfelvételeket készített, és ki tudja, mit felejtett még el megemlíteni, hiszen egy polihisztor sem emlékezhet mindenre...
Köszönjük, hogy eljött!
Dániel András Göteborgban
A Tavaszi Szél a göteborgi magyar gyermekek életének indulását segítő, több éve eredményesen működő közösség, ahol a játék mellett magyarul szól az ének, magyar a szó, és magyarul ismerkednek a kicsinyek szüleik hazájának történelemével, az irodalommal, de még a technika érdekességeivel is.
2018 áprilisában a Tavaszi Szél és a Göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör vendége volt Dániel András gyermekkönyv író, aki nem csak írja, de illusztrálja is meséit.
András persze egyre gyakrabban gondol a felnőttekre is, de eddig többnyire gyermekeknek írt meséket. A kufli-könyvek és az azokban szereplő kuflik ma már fogalommá váltak. Az az érdekes helyzet jött létre, hogy a kezdetben gyermekeknek kitalált kuflik története, a felnőttek körében is egyre kedveltebb. Ez alkalommal azonban a gyermekek ültek a végre megismert író előtt. Tanúja voltam, hogy még a Göteborgban összegyülekezett, mesekedvelő kicsik is mindent tudtak a kuflikról. Kérdeztek, válaszoltak. Ehhez persze elengedhetetlen a szülők jó munkája: olvasni gyermekeiknek. Ezek után nem csoda, hogy már el is hangzott: „Szerintem mindenki legyen kufli!”
- A kuflikkal most egy rajzfilm sorozat is készül. Az első évfolyam már látható is.
- András, örülünk, hogy ilyen messzire eljött hozzánk.
- Igen nagy öröm ilyen Magyarországtól távol élő gyermekekkel találkozni és átélni, mennyire ismerik a történeteket, amelyeket írtam-rajzoltam.
Mi pedig nagy örömmel néztük kicsinyeink érdeklődéstől, örömtől csillogó szemét.
Dániel Andrásnak további sok sikert kívánunk!
Maróti László
Az iHuset tavaszi idényét zenés vidám szórakozással zártuk:
Édes négyes
Nagyon jó dolog ám édes-kettesben lenni azzal, akit szeret az ember. De mi ezt, ezen az estén fokozni szeretnénk!
Édes Négyesben...
Négy nagyszerű színész: Teremi Trixi, Vörös Edit, Pelsőczy László és Kovács Róbert szereplésével, előadásukon kiváló élményben volt részünk. Olykor egy tréfás jelenet, báj és humor, könnyed és önfeledt szórakozást nyújtott.
Fotók: a Kőrösi Sándor Művelődési Kör Facebook oldala