„Magyarságom a gyökér, mely hozzáköt földhöz és nemzethez. Emberségem a korona, mely a fa törzsét nőni tanítja, s mindig fölfelé." (Wass Albert)
Aki fát ültetett már el valahol, az tudja, hogy annak sok fortélya van – az egyik legfőbb az, hogy az új hajtás megmarad-e a számára új földben, tud-e alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez és tud-e annyira, hogy később termést is hozzon, valamint hogy közben önmaga is maradjon. Ez a gondolat átvitt értelemben a külhoni magyarokra is igaz.
Császár Sándor táborvezető, Tompa Anna táboralapító, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Tompa Orsolya táborszervező
Wass Albert fent idézett sorai nem véletlenül ismerősek sok kedves olvasónknak; találkozhattak ezzel a két mondattal a 2013-as hällebergai ifjúsági ház ünnepélyes avatóján, valamint a SMOSZ negyvenedik születésnapján is idén májusban. Mégis ezt a gondolatot választottam mottóul, mert ezzel is hangsúlyozni szeretném azt a megmaradni akarást, sokoldalú elhivatottságot, odaadó szeretetet, kreatív hozzáállást, ami a Kékvirág Anyanyelvi tábort is jellemzi. A fa szimbolikus képét választotta a magyar kormány is 1995 óta, amióta létezik a Külhoni Magyarságért Díj. Ez a Díj a magyar kormány hivatalos elismerésének és nagyrabecsülésének jele, amellyel a határokon túl élő magyar közösségek közéletben, oktatásban, kultúrában, egyházi életben, tudományban, tömegtájékoztatásban, és gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységét méltányolják. Olyan személyek vagy szervezetek kaphatják meg, akik példát tudnak adni az anyaországi, valamint a világ magyarságának identitásuk megőrzéséről és a távolban is kitartó hazaszeretetükről, emberségükről.
2014. augusztus 19-én az Őrszavak Anyanyelvápoló Egyesület vehette át a Külhoni Magyarságért Díjat az Országházában rendezett ünnepségen.
Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes úr köszöntőjében arról beszélt, hogy a magyar nemzet egy és oszthatatlan, és csak akkor tudunk megmaradni csonkítatlanul, ha minden nemzetrész megőrzi örökségét. A díjról azt mondta, hogy az annak az elismerése és köszönete, hogy a kitüntetettek megőrzik és továbbépítik sajátosságaikat és ezzel az egyetemes magyarságot őrzik meg. Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár azt mondta, 2011 óta minden évben olyan személyeknek, illetve szervezeteknek adják át az elismerést, akik a Szent István-i örökség továbbörökítői, akik a határokon túl élő magyar közösségek érdekében kiemelkedő tevékenységet végeznek.
Aki járt már egy Kékvirág Anyanyelvi táborban is, az megerősítheti, hogy megérdemlik ezt a díjat a kitüntettek, a kiírás minden szavának megfelelnek.
Köszönjük Anna, hogy tizennyolc évvel ezelőtt megálmodtad, és azóta évről-évre meg is valósítod ezt a tábort, amely nélkül mind magyarságban, mind emberségben szegényebb lenne a svédországi magyar ifjúság, tehát a svédországi magyar jövő.
Gratulálunk a díjazottaknak! Isten áldja meg a munkátokat és tartson meg nekünk sokáig!
Kántor Julianna