A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Helyzetjelentés Hällebergáról

A svédországi magyarságot képviselő SMOSZ-nak jelenleg két ingatlan van a tulajdonában. Az egyik a Stockholmi Magyar Ház, a másik az alig pár éve tulajdonunkban levő Hälleberga B&B, azaz a Svédországi Ifjúsági Központ (SIK).

A SIK gondnoksági feladatait mindeddig egy állandó és egy ideiglenes gondnok látta el, de egy ekkora ingatlan kezelése és gondozása, a velejáró hivatali és egyéb gyakorlati problémákkal, egy embernek rengeteg munka, ezért a SMOSZ vezetősége úgy döntött, hogy idén tavasztól felosztja ezeket a feladatokat. Így a jelenlegi gondnokság az állandó gondnokból, Szabó György személyében, a két helyettes gondnokból, Hartmann Barbarából és Hajas Miklósból, valamint a gondnokságot összefogó Vass Attilából állnak.

Az idény vége fele járva, a gondnokság is szeretne beszámolni a házban és a ház körül történtekről, hogy ezáltal is minél többen kedvet kapjatok arra, hogy meglátogassátok, hiszen a ház napról napra, hétről hétre szebb, igényesebb és kényelmesebb lesz.

Az új gondnokság első és nem kis feladata volt, hogy a házhoz kapcsolódó rutinokat, szabályokat és dokumentációt összeállítsa, hogy mindenkinek a lehető legegyszerűbb, legátláthatóbb és követhetőbb legyen, ami a házzal történik. Közösen új és pontos házszabályokat alakítottunk ki, digitalizáltuk a foglalásokat, a díjszabást leegyszerűsítettük, ami számotokra és a pénztárosunk számára is megkönnyíti a mindennapokat.

A helyi gondnokunk, Szabó György, fáradhatatlanul dolgozik a ház szépítésén, többek között megemlíteném az igényesen felújított ebédlőket, a recepciót, valamint a főbejárat újonnan burkolt lépcsőjét. Ez utóbbit Hajas Miklós áldozatos munkájának köszönhetjük, melyhez Gyuri is segédkezett.

Egy SOMIT közmunka jóvoltából, a fűnyíró traktornak garázs épült, mely egyúttal a kerti szerszámok tározójaként is működik. Új raktárhelyiségeket és új, a takarítószereket és szerszámokat tároló külön szobát is kialakítottunk az új higiéniai rutinok mellé.

Köszönet illeti Szabó Tibort a SIK-nek adományozott festékekért, amiből Gyuri a felújításokat el tudta végezni, az anyanyelvi tábor résztvevőinek a recepció magyar és magyar-svéd motívumokkal való feldíszítéséért és a két ebédlő közötti elválasztó-ajtó felszereléséért, valamint Mezei Árpádnak a recepció új ablakának a beépítéséért.


A malmői Hungaroclub jóvoltából a SIK gazdagodott ruhaakasztókkal, egy mosógéppel, hűtőszekrénnyel, fagyasztószekrénnyel, vasalógéppel, valamint egy üdítős hűtővel is. Ezt külön köszönjük a Hungaroclubnak és elnökének, Júliának.

Sajnos a házban, mint minden használatban lévő ingatlanban, gondok is adódtak, mégpedig három jelentős költséggel járó probléma, melyet elkerülhetetlenül orvosolni kellett.
Az első gondunk a talajfűtéssel akadt, aminek a javítására szakembert kellett felkérnünk két különböző alkalommal, mert egyszer a fűtés nem működött, majd melegvíz nem volt.

A második problémánk a saját kútból származó ivóvíz volt, melynek minősége már a tavalyi ellenőrzéskor a negatív határértékeket súrolta. A Miljö och Hälsa hivatala kötelez bennünket az éves vízminőség-ellenőrzésre. Tekintettel az ivóvíz nem megfelelő minőségére, a Miljö och Hälsa ajánlására, egy vízszűrő-berendezés cseréjére is sort kellett keríteni, hogy újra biztonsággal iható vizünk legyen. A sok utánajárásért és ügyintézésért köszönet jár Hartmann Barbarának, aki szabadidejét nem sajnálva állt a hivatalok rendelkezésére.

A közel harmincéves mosogatógép is épp a teltházas anyanyelvi tábor ideje alatt adta fel teljesen a szolgálatot. Ezt orvosolandó, az újonnan beszerzett, ugyancsak használt mosogatógép, rövidesen használhatatlannak bizonyult, és újra cserére szorult. Hosszas tárgyalások eredményeként, melyért köszönet jár Vass Attilának, szerencsére sikerült az első céggel kiegyezni, a mosogatógép árát visszafizették, és a gépet elvitték. Helyét egy ugyancsak használt, de felújított mosogatógép vette át, egy másik, megbízhatóbb cégtől beszerezve, mely reményeink szerint hosszú éveken át fog minket szolgálni.

Végül pedig a ház kihasználtságáról: a házat a SMOSZ a magyar közösségnek vette, és elsődlegesen annak a szolgálatában áll (az év folyamán közel 2000 éjszakát használták különböző egyesületek a házat), de magánszemélyeket is gyakran fogadunk.

Köszönjük figyelmeteket, és szívesen látunk benneteket a hällebergai Ifjúsági Központban!
A SIK gondnoksága 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME