A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Tök jó SOMIT bulink volt ismét

Ismét izgatottan vártuk az őszi SOMIT-ot. Az idő nem kedvezett a tábor lakóinak, de senki nem volt kétségbe esve, inkább benti programokat terveztünk.

Tök jó szombat délelőtti foglalkozás. Fotó: Bitay Zsolt

Péntek este majdnem mindenki megérkezett. Jó volt újra találkozni, hisz sok ember a nagy távolság miatt csak itt látja egymást, valamint üdvözölhettünk olyanokat is akik először vettek részt a SOMIT-on.

Vacsora után hajnalig tartó buli kezdődött tánccal, énekkel, ám voltak akik a csocsózást választották, míg mások jót beszélgettek.

Másnap korán reggel keltem, mert a reggeli előkészületeiben segédkeztem, ami jó alkalom volt arra, hogy az új emberekkel is megismerkedjek.

Délelőtt két programot volt meghirdetve: bográcsfőző verseny és tök-lámpás faragás.

Akik a bográcsozást választották, nekiláttak az előkészületeknek, majd a főzésnek, beleadva legjobb tudásukat a barátságosnak cseppet sem mondható időben.

Bent sorra kerültek elő a tökök (nem félreérteni). Kicsik és nagyok nekikezdtek a feladatnak. Voltak, akik előre kinyomtatták milyen formát szeretnének, mások improvizáltak. Hihetetlen hogy mennyi kreatív és jó kézügyességű tagunk van! Sokan órákon át faragták a tököt, hogy minden aprólékosan ki legyen dolgozva. A sok magot pedig a sütőbe megpirították így az sem veszett kárba. Délutánra elkészültek a remekművek, és a versenyzők már csak az eredményhirdetésre vártak.

Közben már a konyhából is érződött a finom ebéd illata. Sült pulykacomb készült krumpli pürével és friss zöldségsalátával.

Késő délután az 1956. október 23-i megemlékező műsort láthattuk a budapesti Pódium színház művészeinek előadásában.

Magával ragadó volt a Pódium színház 56-os előadása. Fotó: Bitay Zsolt

Megmondom őszintén, én először egy száraz felolvasásra számítottam, de amit láthattunk káprázatos volt. A hétköznapi emberek életébe kaptunk egy kis betekintést, arról hogyan akartak küzdeni a kommunizmus ellen. Mintha mi is egy kicsit belecsöppentünk volna abba az érába. Átéreztük a lelkesedésüket, tenni akarásukat, összefogásukat a fiataloknak, ami sajnos tragédiába torkollott. Ezt színesítették még a kivetítőn látható 56-os jelenetek, illetve rádióban közvetített hírek. Czakó Roland és Szuromi Bernadett előadása után én percekig nem tudtam megszólalni, és érződött másokon is, hogy mennyire hatása alá kerültek a látottaknak. Bízom benne, máskor is lesz lehetőség megnézni egy hasonlóan színvonalas színházi műsort.

Este kihirdették a nyerteseket. Meggyújtották a mécseseket, így még látványosabbak lettek a töklámpások, ahogy megvilágították a termet. A tökfaragó versenyben két kategória volt: gyerek és felnőtt. Igazán nem irigyeltem a zsűrit, mert tényleg nagyon nehéz feladat volt választani. Első helyezet Kádár Dávid második Tordai Vanessza és a harmadik helyezet Kádár Erik lett a gyerekeknél. A felnőtteknél első helyezést ért el Bitay Zsóka és Bitay Zsolt gonosz és rémisztő lámpása, második lett Mezei Elvira cicás töke, harmadiknak pedig Hartmann Barbara halálfejes alkotását értékelte a zsűri.

Felsorakoztatva a zsűrizésre váró töklámpások. Fotó: Bitay Zsolt

Majd következett a bográcsverseny ételeinek értékelése. Itt sem volt könnyű dönteni. A legfinomabbnak Angel István marhapörköltjét találták, után következett Menyhárt Lajos csülökpörköltje és harmadik helyen pedig Vermes Zsombor és Medgyesi Botond végeztek a csirkepörkölttel. Külön köszönet, hogy a rossz idő ellenére is megoldották a feladatot és isteni vacsorát készítettek!

Gratulálunk a nyerteseknek!

Nem volt könnyű dolga a főzőverseny zsűrijének. Fotó: Kádár Attila

Vacsora után egy kis kvízjáték következett. Közben elkészültek a finom banános-csokis muffinok az édesszájúak legnagyobb örömére. Utána a lányok hajgöndörítésbe kezdtek, és szebbnél szebb frizurák készültek. Majd zenehallgatással, beszélgetéssel zártuk a napot.

Vasárnap reggel fél kilenc- kilenc magasságában a tűzjelző hangos riasztásba kezdett egy kenyérpirítóba beszorult kenyér miatt, így aki akart, aki nem felébredt. Reggeli után elkezdődött a közös takarítás, pakolás. Sokan már délelőtt elköszöntek, de páran még maradtunk ebédre, majd délután becsukta kapuit a tábor, lezárva a 2016-os SOMIT évet.

Köszönjük a szervezést és a sok munkát, ismét egy emlékezetes hétvégét tudhatunk magunk mögött.

 

Bodnár Adrienn

 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME