A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Az 1956-os Forradalom és Szabadságharc megünneplése a stockholmi Magyar Házban

Az 1956-os események nemcsak a magyarok számára meghatározó fontosságúak, de a világtörténelemben is egyedülálló helyet érdemeltek ki maguknak. A mai ésszel csaknem felfoghatatlan mértékű zsarnokság ellen lázadó, sokezerszeres politikai-katonai fölénnyel dacoló szétszaggatott ország, egy szívdobogtató pillanatig győzni látszott, mielőtt irgalmatlan csapással össze nem roppantották, különös kegyetlenséggel torolva meg a bátorságot; mielőtt generációk sorsát meg nem pecsételte az idegen hatalom és annak vakbuzgó csatlósai, megtörve, bebörtönözve, megkínozva, megölve vagy idegenbe kergetve a hősöket. Az ötven éves évfordulót ezeknek a zsarnokoknak egyenesági leszármazottai gyalázták meg kiheverhetetlenül, s ennek orvoslására készült a hatvanadik évfordulón a magyarság színe-java az Anyaországban és szerte mindenütt a világban, ahova 1956. és más történelmi csapások viharai szakítottak, illetve sodortak szét mindannyiunkat.

A stockholmi Magyar Ház ünnepélyes megemlékezésére 2016. október 22-én, az évforduló előestéjén került sor. Sajnos, 1956 hősei közül már csak kevesen tudtak személyesen részt venni ezen az eseményen, de a Magyar Ház így is megtelt ünnepelni vágyókkal. A helyi hagyományoknak megfelelően az este két kiváló művész kiállításának megnyitásával kezdődött. A marosvásárhelyi Cabuz Andrea és Cabuz Annamária, magasan képzett festőművész testvérpár, a Sapientia egyetem oktatóinak kiállítása, szívet indítóan jelenítette meg Erdély oly ismert, oly szeretett, oly sérülékeny, oly múlandó hangulatát. A kiállítást Feldőtő Emese, a stockholmi Magyar Ház elnökasszonya, egyben a SMOSZ alelnöke nyitotta meg. A művészi élményt Práda Kinga csodálatos fuvolajátéka fokozta és tette felejthetetlenné. A festmények megvásárolhatók voltak, így néhányan azonnal meg is ragadták az alkalmat, hogy az erdélyi tájak hangulatából északi otthonaikba is hazavigyenek. Az est kimagasló fénypontja Kun Ferenc történész, a Rákóczi Szövetség alelnökének ünnepi beszéde volt. A különleges, magával ragadó, kötetlen stílusú előadás kiterjedt a budapesti események méltatásán kívül a kevésbé ismert vidéki megmozdulásokra, és a elcsatolt területek szolidaritási megnyilvánulásaira, valamint ezeknek a legkönyörtelenebb megtorlására is.

Az előadást A forradalom hangjai című irodalmi összeállítás követte Vas Zoltán-Iván rendezésében. A csontig hatoló kétségbeesést, a rettegést, a győzelem eufóriáját és a leveretés megtörtségét, reménytelenségét, megalázottságát, fájdalmát hitelesen tolmácsolata a három fiatal művész, Farkas Petra, Király Adrián és Ponty Tamás lelkes játéka. A Himnusz és a Székely himnusz eléneklése után a Magyar Ház tagjai csordultig telt szívvel, éltető élményekkel térhettek haza, hogy aztán másnap kellő áhítattal követhessék a televízióban 1956. magasztos megünneplését Budapesten.

Méltatlan lenne részünkről említésen kívül hagyni a Nagy Miklós és Eta által mesteri módon készített vacsorát, ami a jelenlevők testi mivoltának is gyönyörűséget jelentett az est gazdag lelki tápláléka mellett.

A Magyar Ház Közösség vezetősége
 

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME