A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Bringatúra az uppsalai Hågadalen völgy erdejében

 

Már számtalan gyerekprogramot, előadást és kirándulást szervezett az Uppsalai Magyar-Svéd Egyesület, ezért úgy gondoltuk, hogy szeptember 15-én biciklitúrát szervezünk és kitekerünk Hågadalen erdejébe.
 
 
Két találkozóhelyet jelöltünk meg a tér­képen, ahol az egyesület tagjai és barátai tudtak találkozni. Azért találtunk ki két találkozóhelyet, hogy aki kicsit kacskarin­gósabb, dombosabb úton szeretett volna bringázni, annak lehetőséget nyújtsunk arra, hogy a terepbiciklizést kipróbálhassa; a másik találkozóhely pedig inkább családosoknak kedvezett, akik kisebb gyerekekkel vagy gyalogosan érkeztek. Ők így a köny­nyebb útvonalon indulhattak neki a túrának.
A bringatúra 14.00 órakor indult Norra Norby természetvédelmi terület parkolójából. Ott találkoztunk Ingelával, Viktorral, Åsával, Orsival, Patríciával, és Böbével. Egyesületünk vezetője, Ingela, kisfiával, Viktorral, autóval érkezett Sävjából és őket már jó messziről hallottuk, mert az autó kipufogója olyan hangos volt, hogy még a madarak és mókusok is rémülten tekintettek ki a fák lombjai közül. Majd miután minden elcsendesedett és a biciklikerekek is megfelelő keménységűre pumpálódtak, nekiindultunk a túrának. 
 
 
Tanyák, lovak, tehenek és szántóföldek között tekergő utakon elértük a természetvédelmi területet, Hågadalen határát. Kinyílt a kapu és mi beosonva tekertünk végig a zöld mezőn át vezető kis ösvényen Hågahögen dombjainak irányába. Átkeltünk egy átjárón, amely úgy volt megépítve, hogy az ott legelésző állatok, bárányok, ne tudjanak átkelni, de az arra kiránduló turisták át tudjanak haladni azon az útvonalon. Miután megmásztuk az átjárókat, utunkat Eriksberg felé vettük egy minierdőn keresztül, ahol dimbes-dombos út vezetett ki egészen a Håga hídig. Száguldottunk le és fel. Onnan műúton folytattuk a túrát Hågahögen természetvédelmi parkolójába, ahol a többiek már vártak ránk. Csatlakozott még hozzánk Beáta és Nimród, a vizslakutya is. Boglárka és családja később érkeztek, ők babakocsival és picur lábak tempójában gyalogtúráztak a Hågahögen dombjain.
 
 
Mi nyolcan nekivágtunk az erdei útnak Högbyhatt felé. Hatalmas fákkal övezett úton haladtunk befelé az erdő mélyébe. Az út mentén helyenként gombákat és erdei szamócát láttunk. Mivel gombaismeretünk nem eléggé megbízható, így csak nézegettük őket. Högbyhatt után elértünk Ekensberg lovastanyáihoz. Nimród kutya nagyon örült a lovaknak, kitartó figyelemmel kísérte őket, de gazdája mindig szemfülesebb volt nála. A tanyán áthaladva eljutottunk a Stabbymalm nevet viselő részre. Ott megpihentünk és mindenki elfogyasztotta az elemózsiáját. Kis pihenő és beszélgetés után visszaindultunk a kiindulópont felé és a parkolóba érve már kezdett besötétedni. Ezért kicsit felgyorsítva tempót visszatekertünk Norra Norby parkolójába, ahol Ingela ismét mély dallamot játszva autójával elhagyta az addig csendes parkolót. Ezután mindenki elégedetten és jól elfáradva hazatért.
 
 
Köszönjük mindenkinek, aki részt vett ezen a túrán, nagyon jó hangulat volt és sze­rencsére csodás volt az idő is. Remélem, hogy jövőre ismét összejön egy ilyen nagyszerű túra még nagyobb csapattal. Ajánljuk más egyesületeknek is az ilyen és hasonló prog­ramokat, hiszen nagyon kellemes és egyben egészséges is kint lenni és mozogni a friss levegőn, valamint megismerni a bennünket körülvevő szebbnél szebb tájakat.
 
Nagy Erzsébet
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME