A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

SOMIT: összefonódó generációk

Október 6-án, a SOMIT 2018-as őszi táborán rendkívüli közgyűlés keretében döntött a tagság az egyesület névváltoztatásáról. A Svédországi Magyar Ifjak Társasága úgy érezte, a fennállásának lassan 25 éve alatt kinőtte egykori köntösét, és SOMIT Generációk név alatt, szélesebb közönséget kíván megcélozni rendezvényeivel. A névválasztás miértjeiről, az egyesület új stratégiájáról, valamint a közelgő jubileumról Bitay Zsoltot, a SOMIT egyik alapító tagját, az egyesület titkárát kérdeztük.

-          Jövőre ünnepli a SOMIT fennállásának 25. évfordulóját, ezt a jubileumot viszont már új név alatt, mint SOMIT Generációk ünnepli az egyesület. Miért volt szükséges a névváltoztatás és mit takar a SOMIT Generációk név?

-          A névváltoztatás egy hosszabb folyamatnak az eredménye. A SOMIT 1994-ben ifjúsági szervezetként alakult meg. Az idő múlásával új fiatalok is csatlakoztak, de régi tagok is maradtak, így a SOMIT egy többgenerációs nagy családdá alakult, amelyben úgy az újonnan érkező fiatalok, mint a régebbi tagok jól érzik magukat.

Az elmúlt 25 évben közel 100 tábort szerveztünk meg, amelyeken egy széles közösség kovácsolódott össze. Arra is van példa, hogy egy család három nemzedéke közösen vesz részt táborainkon: fiataljaink nem egyszer bevonták szüleiket is, majd időközben maguk is szülőkké váltak. Az így születő új igények eredménye lett a legnépszerűbb rendezvényünk, a családos tábor. Mivel a SOMIT név beleégett mindenki tudatába, már önmagában, és nem mint mozaikszó használtuk. Innen már csak egy lépés volt a SOMIT Generációk név, amiről úgy találtuk, hogy a lehető legjobban írja le közösségünket.

-          Az ifjúsági munka - főként a nyugati diaszpórában - nem egyszerű, viszont annál fontosabb feladat. A fiatal, 18-30 éves korosztály számára az egyesületi lét nem a legvonzóbb közösségi forma, viszont csakis, az újabb generációk bekapcsolásával tartható fent. Mennyire marad hangsúlyos része a SOMIT-nak a fiatalok megszólítása és összefogása?

-          Az ifjúság megszólítása továbbra is elsődleges célunk, ezért tavaly egy új táborral – a SOMIT ifi táborával- bővítettük palettánkat, amely komoly erőfeszítéssel járt, előkészítése során új szervezési problémákkal is szembesültünk. Ezzel együtt úgy látjuk, hogy a ráfordított munka meghozta gyümölcsét. Jó volt egy új nemzedéknek segíteni az egymásra találásban, és látni lelkesedésüket. A rendezvény nagyon sikeres volt, és a fiatalok nagy része azóta is visszajár táborainkra. Ennek eredménye is, hogy a legutóbbi táboraink teltházzal zajlottak.

-          Az új alapszabályt olvasva, és az új név alapján is, széles célközönséget kívántok bevonni az egyesületi körbe. Van-e a vezetőségnek valamiféle stratégiája, hogy miként tud egy eddig ifjúsági szervezetként elkönyvelt egyesület szélesebb platformot teremteni magának?

-          Azzal, hogy minden korosztály irányában nyitottak maradtunk és egy nagy családnak fogtuk fel a SOMIT-ot, a szélesebb célközönség elérése már korábban megvalósult, már csak a nevet és az alapszabályt kellett a valósághoz igazítani. A továbbiakban is szívesen látunk közösségünkben mindenkit, aki jól érzi magát köztünk, és természetesen igyekszünk a különböző igényeknek eleget tenni.

A SOMIT igazi varázsa éppen a sokféleségünk, mindenki megtalálja a hozzá hasonló érdeklődésűeket körünkben. A programok is különbözőek, jól megférnek egymás mellett a csapatépítő játékok, színvonalas előadások, hagyományőrzés és a kézművesség. Ezt a fajta sokszínűségünket és nyitottságunkat szeretnénk a jövőben is megőrizni.

-          Egy negyed évszázad már egész patinásan cseng egy egyesület életében. Gondolom ez idő alatt nem kis változásokon esett át a SOMIT. Te, aki végigkísérted a SOMIT fénypontjait és nehezebb időszakait, milyen tanulságokat tudnál levonni elmúlt 25 évből?

-          A SOMIT-nak valóban volt bőven része mindkét féle tapasztalatból. Volt olyan időszak, amikor a társaság 15-20 tagból állt, és olyan is, amikor túljelentkezés miatt 15-20 embernek kellett visszautasítani a jelentkezését. A mindenkori vezetőségben éves gyakorlattá vált a táborok kielemzése, hogy hibáinkat kiküszöbölhessük, és a sikerekből kiindulva építkezhessünk tovább. Sokunknak több szervezet tevékenységére van rálátása, mások hibáiból is igyekszünk tanulni. Továbbá próbáljuk elkerülni, hogy csak a régi rutinok alapján szervezzük az egyesület teendőit. A tapasztalat azt mutatja, nem jó, ha csak azért ragaszkodunk bizonyos megoldásokhoz, mert 25 éve így csináltuk. A SOMIT-ban gyakran cserélődik a tagság egy része, ezért az igények is gyakran változnak. Programszervezőink innovatív hozzáállása nagyban hozzájárul, hogy egy pezsgő közösségi életet tudjunk fenntartani.

-          A visszaemlékezés után pedig kacsintsunk a jövő felé: hogyan készültök a jubileumi ünneplésre?

-          Nagy lelkesedéssel nézünk a jubileumi tábor elé. Mindig izgalmas feladat egy nagyobb ívű rendezvény megszervezése. Egyelőre az ötleteket gyűjtjük, de már vannak konkrét elképzeléseink arról, hogy miként tehetjük emlékezetessé ezt az alkalmat. A december elején esedékes vezetőségi gyűlésünkön pontosabban megtervezzük a május végi jubileumi táborunkat, de arról már most biztosíthatunk minden résztvevőt, hogy élmény- és eseménydús találkozás lesz.

 

Kérdezett: B. Erzsébet

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME