A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Szüreti mulatság, generációk találkozása

A SOMIT őszi tábora

2018. október 5–7. között ismét a SOMIT-os tábor résztvevői vittek életet a Hälleberga Tábortanyára. Az ősz a betakarítás, a szüret ideje. A SOMIT is beérett, SOMIT generációk lett belőle. Egy újabb jól sikerült összejövetel, barátságok, jókedv, találkozás.

Az éves SMOSZ közgyűlés miatt már jártam Hällebergán nem sokkal a tábor előtt, tehát nem volt teljesen ismeretlen számomra a helyszín. Sőt már vártam, hogy visszatérjek az erdő övezte gyönyörű vidékre, s részt vehessek életem első SOMIT táborán! A Kőrösi Program ösztöndíjasai közül Bálint Réka, Kalmár Eszter és jómagam kaptunk meghívást, hogy segítsünk a tábor, a programok lebonyolításában.

Az őszi tábor egyik legjelentősebb, hivatalos történése, hogy „a Svédországi Magyar Ifjak Társasága közgyűlése úgy döntött, hogy a jövő évi 25. születésnapját már új néven ünnepli. Az új nevünk SOMIT generációk” – írja Facebook-közleményben Bitay Zsolt, az alapító tagok egyike. A tábor résztvevőinek széles korskálája rögtön rávilágított, miért is volt erre szükség: az alapító SOMIT tagok mára már elmúltak húszévesek, közülük többen kis- és nagyobb gyermekeikkel érkeztek, ezenfelül persze ott volt a tízes éveik végét taposó, és a húszas éveiben járó korosztály – szerencsére sok új magyar fiatal táborossal gazdagodott idén a rendezvény Svédország számtalan pontjáról, ami biztató fejlemény a jövőre nézve.

De menjünk sorjában! A pénteki vacsorát követően, már sötétben, nekivágtunk a közeli erdőnek, hogy szentjánosbogarat és világító gombát vadásszunk. Világító műbogarak és -gombák jelezték, hogy a közelben valamelyik fa törzsén feleletválasztós kérdések találhatók. A kérdések nem voltak egyszerűek, stílusosan a szentjánosbogarakra és a világító gombákra fókuszáltak. Jó móka volt, bukdácsolni a sötét erdőben, összedolgozni a csapattársakkal. A napot diszkó zárta, de választható opcióként a tábortüzet is körbe lehetett ülni, aki beszélgetni szeretett volna. A szerencsésebbek pedig egy töpörtő sütögetés kellős közepébe csöppenhettek a konyhában, ahol ugyancsak folyhatott a szó a finom magyar ízek mellett.

A reggelit követően a konyhai szolgálat várt, ahol a folyamatosan érkező mosatlannal igyekeztem megbirkózni, ebben nagy segítségemre volt a professzionális mosogatógép, s így nem is volt olyan vészes. Ezt követően élesítettem a fényképezőgépemet, hogy megörökíthessem ösztöndíjas társaim két programját.

Szomjaidra vizet viszek, szép kezedből ételt eszek... Fotó Bitay Zsolt

Ha ősz, akkor a táj aranyba borulása mellett eszünkbe juthat, hogy itt a szüret ideje is, no meg a szüreti mulatságok sem maradhatnak el. Nem véletlen, hogy ennek megfelelően a tábor a szüret tematikájára épült, fontos figyelmet fordítva a magyar népi hagyományok megismertetésére-őrzésére. Ösztöndíjas társaim a szüreti szokásokról készítettek kvízt, s állították szellemi erőpróba elé a csapatokat, aztán a Gazdaválasztó mókázás során a test próbára tétele következett (tojásvivés kiskanálban, vizespohár hordás fejtetőn, szőlőszem hámozás, talicskázás, táncolás, szavalás – hogy csak néhányat említsek). A táborba Kovács Gábor volt halmstadi ösztöndíjas is meghívást kapott, aki a férfiak között a legjobb gazdának bizonyult.

A névválasztó közgyűlést a szüreti koszorú és a Baksus bábu elkészítése követte. Utóbbi programszakaszért én voltam a felelős, ügyes segítőtársaimnak ezúttal is köszönöm, hogy a közös cél érdekében maximális mértékben az ügy mellé állították kreativitásukat.

Szüreti mulatság és táncház / Fotó: Bitay Zsolt

Szilágyi Bence budapesti borász Magyarország borvidékeivel ismertette meg a hallgatóságot, három tételes borkóstoló keretében – bár a sors úgy akarta, hogy a visszájára forduljon a borsorrend... Úgy alakult tehát, hogy a 2015-ös évjáratú Tokaji Édes Szamorodni nyitotta a sort – egyébként mindenki nagy megelégedésére –, a Villányi borvidéket egy 2014-es Portugieser képviselte, hogy aztán egy 2017-es évjáratú Badacsonyi Pinot Gris tegye fel az i-re a pontot. A borkóstolót táncházas szüreti mulatság követte Kalmár Eszter és Kovács Gábor vezetésével, együtt járta mindenki a kör- és páros táncokat – a kör közepén kapott helyett a szüreti koszorú és a Baksus bábu.

Az est kinek szolid diszkóval, kinek kiadós tábortűz körüli beszélgetéssel zárult, hogy aztán másnap rendben adhassuk át a tanyát, várva a következő, februári tábort.

Antal József 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME