A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Presser Gábor Göteborgban

 

Ennyi régi, kedves dalt hallani egy este! A nézőtéren háromszáz ember ül, és a fele minden dalt a zongorista-előadóval énekel. Még emlékeznek, vagy otthonukban naponta felvételeken hallgatják? És a szöveget is tudják...

 

Presser Gábor Göteborgban. Fotó: Bánovits András

 

2012. március 24-én a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör meghívására újabb szeretett, közkedvelt művész érkezett hozzánk, Göteborgba. Presser Gábor estjére250 kilométeres körzetből érkeztek magyarok, mert ilyen koncert miatt különben Budapestre kellene utazniuk. Csata Attila, a művelődési kör elnöke jelentette be és üdvözölte a művészt. Bizonyára sokan meglepődtek, amikor felköszöntötte: éppen aznap volt Gábor-nap. Hogy tehát a Göteborg közelében élők gazdagodjanak egy élménnyel, a Kőrösi elhívta Presser Gábort, hogy énekeljen, játsszon nekünk.

 

 

A művész az Erkel Ferenc-díjon és Kossuth-díjon kívül számtalan kitüntetésben részesült.

Már a zenegimnáziumi évek után megmutatta néhány dalát az Omega együttes egyik próbáján. Ezután már hamarosan megszólalhattak az Omega első saját dalai is Presser Gábor zenéjével.

1971-ben az Omega dobosával, Laux Józseffel megalakították a Locomotiv GT-t. Az LGT dalait teljes egészében, vagy társszerzőként Presser Gábor írta. Zenei munkásságának ez volt legtermékenyebb időszaka. Ám az 1984 utáni években is a legelsőkközött találjuk. Kitüntetést kitüntetés után kap. A dalok mellett számtalan színpadi mű és filmzene szerzője. Zorán szinte összes albumának zenéjét ő írta és hangszerelte. Ugyanígy az ő munkája hallható Kovács Kati és Katona Klári több albumán.  

A fellépések, zeneszerzés, hangszerelés mellett a Vígszínház zenei vezetője. Határtalan a munkabírása.

 

Ki szeretném emelni dalainak jelentőségét.

Dalt írni valóban nem egyszerű feladat. Kell hozzá egy jó, tartalmas szöveg, majd pedig egy olyan dallam, amely ott marad az emberek fülében, emlékezetében. Ez egészen más, mint jó slágert írni. A slágerhez a szövegben szükség van ötletre, egy úgynevezett „bemondásra”, amely lehet szellemes, vicces, de akár dühítő is (tekintettel a szerzőkre, nem merek címeket felsorolni). Ezeknek sikeréhez nem kellenek komoly zenei műveltséget kívánó harmóniák, komplikált dallamok, mert akkor a közönség nem tudná megjegyezni, pláne nem fütyülni, énekelni. Az ilyen slágerek azután gyorsan kifutják magukat, és pár évvel később már nem is szívesen hallgatjuk ezeket.  Ennyi év után talán elmondhatjuk, hogy (eddigi) dalainak túlnyomó többségét Adamis Anna és Stevanovity Dusán verseire írta. Márpedig ezek a versek kivétel nélkül többet mondanak, mint ezer sláger együttvéve. Az ilyen versekre írt Presser-dalokat megjelenésük után egy héttel, vagy évek múlva is változatlan élvezettel hallgathatjuk. Persze ezek a dalszövegek megmaradhatnának versnek, ha egy erre alkalmas zeneszerző dallamvilágát nem ihletnék meg. Presser Gábor dalaira újra és újra ráismerünk, mert valamikor, valahol hallottuk és benne maradt zenei emlékezetünkben. Presser Gábor nem primitív, néhány hangból összetákolt melódiákat ír, és nem lopja át már sikeres dallamait egy másik dalába, mint ahogyan ez gyakran használt „fogás” a slágerszerzők között. Ezért érthető, hogy a művész göteborgi koncertjén a közönség fele (kb.150 ember) összeszokott kórusként énekelte a műsoron szereplő dalok kilencven százalékát. Ez a háromszáz ember felállva tapsolt és csak nagyon nehezen látta be, hogy egyszer minden koncertet be kell fejezni.

 

Presser Gábor göteborgi sikeréhez elengedhetetlen volt a jó hangtechnika, vagyis a jó „erősítés”. Erről gondoskodott Bartus Róbert Levente, aki saját berendezésével, hangfalaival, vagyis a jó hangzással tagadhatatlanul pozitívan járult hozzá a koncert sikeréhez. 

 

A közönségből sokan ültek kocsiba, hogy Göteborgtól távoli lakóhelyükhöz hajtsanak. Körülbelül 70 érdeklődő azonban a csípős hideg ellenére is átsétált a Medborgarhusetből klubhelyiségünkbe, ahol sok jó falat mellett egy kis bor és üdítő is akadt. Az est folyamán még többen koccintottak „hivatkozva” a névnapi felköszöntésre...

 

2011 karácsonya előtt jelent meg, és rövidesen el is kelt Presser Gábor verslemeze, a Parti Nagy Lajos harmincnyolc versére írt, Rutinglitang címen megjelent CD-je.  A CD valószínűleg újra megjelenik.

 

Végezetül hadd mondjam el: az LGT végre újra közönsége elé áll. 2013-ban koncertet adnak. Az érdeklődés óriási lesz, a siker pedig bizonyára kiszámítható.

 

Presser Gábor 2000 kilométert utazott. Láthatta, hogy Budapesttől ilyen messze is százak éneklik vele dalait, amelyeket ő írt, ő játszott és ő énekelt. Máskor is nagyon szívesen látjuk!

 

Maróti László

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME