A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Elköszönni, megköszönni, elbúcsúzni

Idei első vezetőségi gyűlésünket az akkor még javasolt előírásokon (tartsunk kartávolságot egymástól) kissé kuncogva ültük meg. Az előre tervezett és rendszeres programjainkat átmenetileg felfüggesztettük, de a május-júniusi elképzelések akkor még megvalósulni látszottak. Aztán egy nem várt telefonhívás keresztbe húzta terveinket. „Hazarendelték a KCSP-ösztöndíjasokat.” Többünket fájdalmasan érintett a hír. Nem, nem a programok miatt, és még csak nem is a teendők miatt. Pikniket terveztünk. Elköszönni, megköszönni, elbúcsúzni – ahogy máskor is tettük. Lezárni egy korszakot, ami a körülmények miatt, minden előrejelzés nélkül véget ért. Azt hittük.

De mégsem.

Hála a technika adta lehetőségeknek, nem volt sok időnk szomorkodni, hiszen a „magyar ovi házhoz jön”. Néhány nap múlva felkérést kaptunk, hogy kisfiammal, Lehellel kipróbáljuk, hogy működik az „online magyar ovi”. Lehel legnagyobb csodálkozására sem cipő, sem kabát, de még bukósisak sem kellett, hiszen nem mi megyünk, hanem Marianna „jön” hozzánk.

Az első skype-os találkozás izgalma azóta is tart. Minden magyaróra előtt előkeresünk egy csinos pólót és nadrágot, és Mariannának az épp aktuális kedvenc játékot is meg kell mutatni.

Aztán jöhet a mesehallgatás, gyerekdal, csevegés.

Természetesen a személyes találkozások és foglalkozások élményét nem adja vissza a képernyő vibráló fénye. De hetente egyszer, sok más lundi kultúrfórumos kisgyerekhez hasonlóan, nagy izgalommal várjuk, hogy az internet hullámain megérkezzen: A három kecskegida, Az egyszemű-kétszemű-háromszemű lány és még sok más mesehős egy kis magyar muzsikával kísérve.

Marianna mindig mosolyogva, az időpontokat hozzánk igazítva, türelmesen kivárja, amíg csicsergő fiacskám, minduntalan félbeszakítva a meseolvasást, felteszi az összes „de Marianna, miért...?” típusú kérdését.

A hét többi napjain is van lehetőségünk érdekesebbnél érdekesebb, magyar vonatkozású filmeket, cirkuszi és bábelőadásokat nézni, mesét, koncertet hallgatni, játékokat kipróbálni. Sőt, a nagyobbak feladatlapokat is kapnak. Marianna gondoskodik arról, hogy a sebtében otthagyott lundi gyerekek és szüleik napirenden legyenek. Ezúttal is köszönet érte.

És, hogy hogyan tovább?

Várakozással. Reménnyel. Tervekkel.

Nem mindennapi a helyzet, amiben vagyunk, de a jó hír, hogy nem tart örökké.

Én remélem, hogy a virtuális ölelések, az online foglalkozások és a rengeteg ingyen elérhető program után még nagyobb lesz majd a találkozások öröme!

Írta: Örsi Klára

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME